24.03.2005
Obroże elektryczne
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Obroże elektryczne, znane u nas od niedawna, wywołują skrajne emocje wśród właścicieli psów. Dla jednych jest to lekarstwo na wszystkie problemy, dla innych - nieuzasadnione okrucieństwo
Kiedy potrzebna?
Użycie obroży elektrycznej pomaga w układaniu psów trudnych, szczególnie w przypadku, kiedy tradycyjne metody szkolenia nie dają efektu. Obrożę możemy stosować w celu stłumienia agresji psa, wyeliminowania nadmiernego szczekania, czy wycia, a także do nauki przychodzenia do nogi, czy nie zjadania śmieci. Użycie obroży zawsze powinno być poprzedzone konwencjonalną nauką tych ćwiczeń, aby pies mając na sobie induktor doskonale wiedział, o co nam chodzi. Obroża elektryczna nie jest metodą szkolenia, a jej zadaniem jest jedynie skuteczne wyegzekwowanie znanych już psu ćwiczeń.
Kupić – nie kupić
Jeżeli pies sprawia kłopoty wychowawcze, nie musimy od razu kupować obroży elektrycznej. Wiele złych nawyków udaje się zlikwidować przy pomocy tradycyjnych metod szkolenia. Dopiero jeśli nie przynoszą one efektów, można pomyśleć o nabyciu obroży z induktorem. Decyzję najlepiej przedyskutować z lekarzem weterynarii i trenerem psa.
Bez stresu
Stosowanie prądu podczas tresury wielu osobom źle się kojarzy. Niesłusznie, bo w rękach niewłaściwego przewodnika nawet tradycyjna kolczatka może wywołać u psa ogromny stres, a nawet uszkodzenie ciała. W przypadku obroży elektrycznej, jeżeli używamy jej zgodnie z instrukcją obsługi, jest to niemożliwe. Co prawda impuls jest dla psa nieprzyjemny, ale naszemu pupilowi nic złego nie może się stać (natężenie prądu jest minimalne – ok. 80 mA).
Jak działa obroża
Właściciel, używając odpowiedniego przycisku w nadajniku, uruchamia sygnał radiowy przesyłający impuls do odbiornika umieszczonego na obroży psa. Odbiornik, w zależności od wybranej funkcji, emituje dźwięk o wysokiej częstotliwości lub przekazuje prąd. Bodziec elektryczny działa na psa za pośrednictwem umieszczonych w odbiorniku i dotykających skóry elektrod. Obroża spełnia swoje zadanie, jeśli pies pozostaje w zasięgu nadajnika. W zależności od typu urządzenia może to być od 125 m do 1200 m.
Sposób użycia
Obrożę z induktorem zakładamy psu na szyję tak, aby odbiornik znajdował się w okolicach podgardla. Obroża powinna ciasno przylegać do szyi psa. Włączamy nadajnik i odbiornik (obydwa urządzenia muszą być wyposażone w sprawne baterie lub akumulatorki), następnie ustawiamy na nadajniku najmniejszą siłę impulsu elektrycznego na jaką reaguje pies. Urządzenia posiadają płynną lub skokową regulację napięcia, nawet do 15 poziomów, z wstępnym ostrzeżeniem dźwiękowym. Podczas użycia obroży elektrycznej powinniśmy postępować według zasady: komenda-brak reakcji-sygnał dźwiękowy, a po nim sygnał elektryczny-reakcja-pochwała.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined