24.10.2005
Kolorowe choroby
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy i koty - podobnie jak my - chorują zarówno na żółtaczkę, jak i białaczkę. Objawy, a zwłaszcza przebieg tych chorób, różnią się jednak nawet w zależności od rasy
fot. Shutterstock
Objawy żółtaczki, a zwłaszcza charakterystyczne zażółcenie skóry, trudniej zauważyć u zwierząt niż u ludzi, gdyż widoczne jest tylko na skąpo owłosionych miejscach ciała, np. w pachwinach. Żółtaczkę można też rozpoznać, wywijając małżowinę uszną, oglądając błony śluzowe dziąseł i białkówki oczu. Wyróżniamy kilka typów:
- Żółtaczka mechaniczna powstaje na skutek zwężenia czy zamknięcia dróg żółciowych, spowodowanego np. kamicą lub chorobami nowotworowymi dróg odprowadzających żółć.
- Żółtaczka miąższowa wynika z zaburzeń pracy wątroby, często na skutek toksycznego uszkodzenia wątroby psów i kotów (np. po połknięciu trutki).
- Żółtaczka hemolityczna – można ją zaobserwować np. podczas babeszjozy psów. Każdy typ żółtaczki należy traktować nadzwyczaj poważnie. Brak podjęcia leczenia bardzo często prowadzi do śmierci zwierzęcia.
SZANSA DLA KOTA…
Żółtaczka może też być jednym z objawów towarzyszących… białaczce. Białaczka kotów (FeLV) jest chorobą wirusową. Zarażają się nią najczęściej poprzez ślinę – wskutek pokąsań, picia i jedzenia ze wspólnych misek czy też podczas wzajemnej pielęgnacji. Źródłem bywa też wspólna kuweta, bo wirus kociej białaczki wydalany jest także z moczem i kałem chorych zwierząt. Większość zarażonych kotów nie wykazuje żadnych niepokojących objawów. Taki stan może trwać nawet latami. W pewnym momencie następuje jednak spadek odporności i pojawiają się niespecyficzne objawy towarzyszące głównej chorobie, np. ciężko przebiegające zapalenia układu oddechowego, skóry czy dziąseł. Nierzadko występują anemia i spadek liczby płytek krwi. Mogą się pojawiać zaburzenia neurologiczne, zapalenia układu rozrodczego, moczowego i stawów. Chore zwierzęta wykazują objawy silnego odwodnienia, mają blade błony śluzowe i powiększone węzły chłonne. Tracą apetyt, więc szybko chudną. Szacuje się, że na białaczkę choruje co dziesiąty kot. Niestety, nie da się leczyć jej przyczyn. Istnieje możliwość leczenia wspomagającego i objawowego, można też kota zaszczepić.
…WYROK NA PSA
Białaczki psów wynikają zazwyczaj z niekontrolowanego przyrostu limfocytów w szpiku kostnym, węzłach chłonnych, a także w śledzionie i innych narządach. W zależności od przebiegu choroby, wyróżniamy ostrą białaczkę limfoblastyczną i przewlekłą białaczkę limfatyczną.
Ostra białaczka limfoblastyczna dotyka częściej psów dużych ras w wieku 5-6 lat. Główne objawy to brak apetytu i związane z tym wychudzenie, powiększenie śledziony, wątroby, krwotoki i zmiany w obrazie krwi. Zwierzęciu zostaje zwykle, niestety, tylko 2-5 miesięcy życia. Natomiast na przewlekłą białaczkę limfatyczną częściej chorują psy małych ras, w wieku 10-12 lat. Towarzyszą jej podobne objawy: powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony oraz zmiany w obrazie krwi. Okres przeżycia psa chorego na ten typ białaczki wynosi od roku do 2,5 roku. Rozpoznawanie obydwu typów białaczek opiera się oczywiście na badaniu klinicznym i hematologicznym, lecz rozstrzygające jest badanie histopatologiczne po punkcji do węzłów chłonnych i szpiku kostnego.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined