01.06.2021
Kampinoski Park Narodowy nie jest dostępny dla psów. Dlaczego już nie można tam spacerować?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Znamy już oficjalne stanowisko dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego - na całym terenie parku obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów!
fot. Shutterstock
Zasady zwiedzania polskich parków narodowych w towarzystwie psa są jasne. Z czworonogiem (bezwzględnie prowadzonym na smyczy) możemy wejść tylko na obszary określone w regulaminie i planie ochrony danego parku. Niestety nie każdy park takie obszary wyznacza! Do grona parków narodowych całkowicie niedostępnych dla psów dołączył właśnie Kampinoski Park Narodowy…
Kampinoski Park Narodowy niedostępny dla psów
W regulaminie udostępniania Kampinoskiego Parku Narodowego umieszczono obowiązujące na terenie parku zakazy, między innymi zakaz:
wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, za wyjątkiem psów na krótkiej smyczy w miejscach wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych (…).
Okazuje się jednak, że plan ochrony Kampinoskiego Parku Narodowego od wielu lat jest w fazie projektu. Nic dziwnego więc, że brak aktualnego planu ochrony budził wśród wielu psiarzy wątpliwości co do tego, czy na teren parku można wejść z psem… I jeśli tak, to w jakie miejsca i na jakich zasadach. Większość opiekunów psów optymistycznie wychodziła z założenia, że z psiakiem prowadzonym na smyczy można wejść wszędzie tam, gdzie dozwolony jest ruch pieszy. Takie informacje uzyskać można było również od straży parku. Jednak odpowiedź dyrekcji na zapytanie z dnia 25.05.2021 roku postawiła sprawę w zupełnie nowym świetle.
W oficjalnym stanowisku dyrekcji parku możemy przeczytać:
(…) park nie wyznaczył obszarów specjalnie udostępnionych psom (…). W praktyce oznacza to, że obszar Kampinoskiego Parku Narodowego jest dla psów niedostępny.
Z domowym czworonogiem możemy więc wybrać się na spacer jedynie na obszary ochrony krajobrazowej i po drogach publicznych. Fanom turystyki w Kampinoskim Parku Narodowym pozostaje liczyć na jak najszybsze opublikowanie nowego planu ochrony, który uwzględni obszary przeznaczone dla psów!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined