22.01.2008
Gdy organizm walczy sam ze sobą
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy może uczulać wiele rzeczy - pyłki, roztocza, pokarm, ukąszenie pchły czy tworzywo, z którego zrobiona jest miska lub zabawka. Istnieje też autoalergia, która rozwija się bez udziału wymienionych czynników
fot. Shutterstock
Autoagresja – nazywana także autoalergią – to wynik reakcji obronnej organizmu, która skierowana jest przeciwko antygenom własnych komórek. Inaczej mówiąc, organizm uznaje własne komórki i tkanki za wroga i do ich niszczenia wykorzystuje swój układ odpornościowy. Skutkiem tego są różne choroby.
Pęcherzyca liściasta to najczęstsza dolegliwość tego typu. Ujawnia się zwykle w wieku 3-5 lat i objawia pęcherzykowatymi wykwitami skórnymi wokół oczu, nosa i warg. Potem pęcherzyki pękają i przybierają postać płaskich owrzodzeń. Predysponowane do tej choroby są m.in. akita, doberman, jamnik, border collie, nowofundland i labrador. Jej odmianą jest pęcherzyca rumieniowata, która wywołuje symetryczne zmiany skórne na głowie i uszach, nasilające się latem. Dość często cierpią na nią owczarki niemieckie i szkockie. Z kolei pęcherzyca zwykła objawia się krostami, pęcherzami i nadżerkami w miejscach, gdzie skóra przechodzi w błonę śluzową, i w samych błonach (np. usta, nozdrza, powieki). Może dochodzić nawet do zapalenia i utraty pazurów. To nieuleczalna postać pęcherzycy. Jej odmianą jest pęcherzyca bujająca, z charakterystycznymi brodawkowatymi zmianami przekształcającymi się w strupki – najczęściej na uszach, czasem na tułowiu.
Toczeń rumieniowaty ogniskowy zwykle nie daje objawów ogólnych, lecz ogranicza się do skóry pyska, która jest zaczerwieniona i się łuszczy. Nasila się to w lecie i wtedy następuje odbarwienie lusterka nosowego, które pęka i pokrywa się strupkami. Szczególnie podatne na toczeń są collie.
Zespół Voght-Koyanagi-Harada cechuje się odbarwieniem skóry i sierści oraz zapaleniem błony naczyniowej gałki ocznej (mogącym prowadzić do ślepoty). Najczęściej występuje u psów rasy akita inu, ale spotyka się go też u seterów, goldenów, samojedów, bernardynów i szetlandów.
Z kolei zespół eozynofilowy to kilka jednostek chorobowych, na które składają się: tarczka eozynofilowa (skóra brzucha i ud pokrywa się żółtopomarańczowymi zmianami), ziarniniak eozynofilowy (w jamie ustnej i na tylnych łapach powstają guzki i wrzody) i wrzód eozynofilowy (skóra w miejscu zmiany – najczęściej na górnej wardze – jest wybrzuszona, zaczerwieniona i wilgotna).
Nużliwość mięśni występuje zwłaszcza u spanieli, foksterierów, Jack Russell terrierów. Główny objaw to osłabienie zwierzęcia, szybkie męczenie się, chwiejny chód, słabość tylnych kończyn, ulewanie pokarmu zaraz po zjedzeniu.
Eozynofilowe zapalenie mięśni najczęściej zdarza się u owczarków niemieckich, rottweilerów i dobermanów. Charakteryzuje się zapaleniem mięśni żwaczowych – pies nie może zamknąć lub otworzyć pyska. Schorzenia te rozpoznaje się na podstawie wywiadu z właścicielem zwierzęcia, badań klinicznych, badań krwi i testów alergicznych. Rozstrzygające znaczenie ma jednak badanie histopatologiczne. Leczenie trwa długo, a często wymaga podawania leków do końca życia.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined