12.01.2017
1% podatku na pomoc dla zwierząt
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zwierzęta potrzebują naszej pomocy. Twój 1% podatku może odmienić los szczekających i miauczących podopiecznych schronisk na lepsze!
fot. Shutterstock
Rozliczając PIT 2017, możemy 1% naszego podatku przeznaczyć na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Ponad osiem tysięcy organizacji liczy na wsparcie z naszej strony. Wśród nich są organizacje zajmujące się zwierzętami.
Status organizacji pożytku publicznego
Do pozyskiwania 1% podatku uprawnione są fundacje, stowarzyszenia, towarzystwa, komitety i inne instytucje posiadające status organizacji pożytku publicznego. Wykaz tych organizacji sporządzany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Każdego roku jest on weryfikowany, ponieważ nowe organizacje mogą uzyskać taki status. Zdarza się też, że organizacje są usuwane z wykazu, gdy są w likwidacji lub utracą status pożytku publicznego np. z powodu niewypełnienia obowiązków sprawozdawczych.
Czym zajmują się OPP
Spektrum działania tych organizacji jest szerokie. Najwięcej wiemy o organizacjach działających lokalnie oraz (głównie z telewizji) o OPP, które pomagają chorym osobom, szczególnie dzieciom. Organizacje zajmują się nie tylko wspomaganiem leczenia, rehabilitacji i polepszeniem warunków życia osób pokrzywdzonych przez los, niepełnosprawnych. Wspierają talenty, rozwój edukacji, sportu, gospodarki, wspomagają ekologię i ochronę środowiska, rozwój oświaty i demokracji, samorządności, pomagają ofiarom klęsk żywiołowych i katastrof, walczą z wykluczeniami, homofobią, szowinizmem, ochraniają konsumentów itd.
Pomocy wymagają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. Pośród organizacji pożytku publicznego kilka procent swoje działania ukierunkowuje na ochronę zwierząt i pomoc dla nich. Organizacje chcą przyczynić się do tego, aby nie wyginęły rzadkie gatunki (np. orły). Prowadzą schroniska dla bezdomnych zwierząt, organizują dla nich pożywienie, opiekę medyczną, przygotowują adopcje itp. O ich celach statutowych, działalności, o podopiecznych możemy dowiedzieć się, wchodząc na stronę internetową organizacji. Mając więcej informacji łatwiej nam będzie zdecydować, kogo chcemy wspomóc 1% naszego podatku. Pomagać możemy też w inny sposób i o tym, jaka pomoc jest potrzebna, dowiemy się z tej strony. Uzyskamy też sposób kontaktu, numery telefonów, adresy mailowe, numery kont bankowych.
Statutowymi działaniami zajmują się najczęściej wolontariusze, ale realizacja różnych zadań nie obejdzie się bez ponoszenia kosztów. Potrzebne środki zbierają organizacje w ramach różnych akcji, w postaci darowizn pieniężnych i rzeczowych, dotacji. Każda złotówka jest dla nich ważna, dlatego nawet najmniejsze kwoty z 1% w sumie mogą pomóc w realizacji celów.
Jak przekazać 1% dla OPP
Każdy, kto chce pomagać potrzebującym i przekazać 1% podatku może uczynić to w prosty sposób wpisując na formularzu rocznego zeznania podatkowego numer KRS wybranej OPP oraz kwotę do przekazania mieszczącą się w 1% należnego podatku. Na jednej deklaracji można wskazać tylko jedną organizację. Wspomóc więcej OPP 1% podatku możemy w przypadku, gdy składamy więcej deklaracji podatkowych (np. pit 37 i pit 28). Wtedy na każdej deklaracji możemy wnioskować o przekazanie 1% innej organizacji. Możemy też wpisać na wszystkich drukach takie same numery KRS. Oprócz KRS organizacji i wysokości kwoty do przekazania możemy też podać cel szczegółowy, aby nasze pieniądze były przeznaczone np. dla konkretnej osoby czy na konkretny zadanie. We wniosku możemy wpisać do wiadomości obdarowanej organizacji swoje dane, adres, maila, numer telefonu.
Przekazaniem pieniędzy zajmie się natomiast Naczelnik Urzędu Skarbowego, który otrzymuje numery rachunków bankowych organizacji.
Kiedy przekazać 1% podatku
Wniosek o przekazanie 1% w PIT 2017 możemy złożyć, rozliczając podatek zarówno na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej, podatku liniowego, jak i podatku ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych. Miejsce na wpisanie KRS organizacji, wysokości kwoty do przekazania oraz informacji dodatkowych znajdziemy na formularzach podatkowych PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38, PIT 39.
Rozliczenie podatku ryczałtowego na druku PIT-28 należy złożyć w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, czyli PIT 2016 do 31 stycznia roku 2017. Natomiast pozostałe zeznania podatkowe według ustawowo wyznaczonych terminów możemy składać do końca kwietnia. W roku 2017 termin składania deklaracji PIT 36, PIT 36L, pit 37, PIT 38 i PIT 39 przesuwa się na dzień 2 maja, czyli pierwszy dzień roboczy po 30 kwietnia, który jest dniem wolnym od pracy.
Jeśli nie złożyliśmy wniosku o przekazanie 1% dla OPP w deklaracji już przekazanej do organu skarbowego, mamy prawo złożyć korektę. Polega to na wypełnieniu ponownie formularza z zaznaczeniem pola „korekta zeznania” oraz wpisaniem wniosku (numeru KRS i kwoty) o przekazanie 1% w odpowiednich polach wypełnianego druku. Na złożenie takiej korekty mamy tylko jeden miesiąc czasu. Złożona w późniejszym terminie nie będzie skuteczna, czyli OPP nie otrzyma pieniędzy.
Wniosek o przekazanie 1% możemy składać zarówno w deklaracjach PIT 2017 wypełnianych odręcznie i zanoszonych albo wysyłanych pocztą do urzędu skarbowego, jak i wykonując rozliczenie pit przez internet.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined