28.08.2019
5 rozrywek, które umilą dzień twojemu psu. Wypróbuj je już dziś!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Chcesz sprawić swojemu zwierzakowi przyjemność? Zaproponuj mu jedną z tych 5 rozrywek i urozmaić jego dzień!
fot. Shutterstock
Oddanie się zajęciom wpisanym w naturalne zachowania psów sprawia czworonogom niezwykłą przyjemność. Niestety w dzisiejszych czasach, gdy domowe pupile przebywają nieprzerwanie pod opieką i kontrolą człowieka, nie mogą zbyt często węszyć do woli czy intensywnie główkować nad dobraniem się do smacznego, trudno dostępnego jedzenia. Codzienne życie nieraz nie dostarcza im też wystarczającej ilości wrażeń czy przyjemnych aktywności. Jak urozmaicić monotonną codzienność domowym psiakom? Oto 5 rozrywek, które możesz wypróbować już dziś!
1. Zabierz psiaka na sniffari
Swobodne węszenie i możliwość długiego, nieskrępowanego analizowania zapachów bez pośpiechu to marzenie każdego psiaka. By sprawić pupilowi ogromną przyjemność, zabierz go na długi, powolny spacer i pozwól mu węszyć do woli! Nie zabraniaj mu także od czasu do czasu polizać jakiegoś zapachu. Dla psów jest to wyjątkowo ważna czynność, która pozwala im dokładnie zbadać skład chemiczny danego zapachu i przeanalizować zawarte w nim feromony pozostawione przez innego psa. Podczas takiego sniffari wyjątkowo pozwól też swojemu czworonogowi, by to on wybierał trasę waszego spaceru, kierując się własnym nosem!
2. Schowaj psu jedzenie w zabawce
Kolejną atrakcją, którą w prosty sposób możesz zapewnić swojemu pupilowi, jest wydobywanie jedzenia ze specjalnych zabawek. Psiaki posiadają naturalną zdolność do kombinowania, a dzięki takim zabawom mogą dodatkowo nabrać pewności siebie i samodzielności. Przy pomocy zabawek typu kong możesz podawać czworonogowi nie tylko przysmaki, ale także całe posiłki. Powolne wylizywanie mokrej karmy lub zamrożonego pasztetu zapewni twojemu pupilowi przyjemne, uspokajające zajęcie na dłuższą chwilę.
Jeśli twój psiak nie miał wcześniej kontaktu z takimi zabawkami, zadbaj o to, by kilka pierwszych razów nie utrudniać mu zbytnio wydobywania jedzenia. Wsypana do konga sucha karma sama będzie z niego wypadać, dzięki czemu nie narazisz swojego czworonoga na niepotrzebną frustrację. Z czasem możesz stopniowo zwiększać trudność, ciaśniej upychając granulki albo zlepiając je mokrą karmą. Kolejnym rozwiązaniem, które może uatrakcyjnić podawanie twojemu psu przysmaków, jest schowanie ich w macie węchowej. Skupienie się na tego typu zadaniach u nieprzyzwyczajonych do takich zabaw psów zabiera bardzo dużo energii. Po rozpracowaniu maty węchowej lub dobrze wypełnionego konga czworonogi potrafią być o wiele bardziej zmęczone niż po godzinnym bieganiu w parku!
3. Zaproponuj psu ulubioną zabawę
Psy uwielbiają spędzać czas ze swoim człowiekiem. Wspólna zabawa pozwoli ci nie tylko przełamać nudę, ale także nawiązać jeszcze bliższą relację ze swoim czworonogiem. W zależności od preferencji twojego zwierzaka, zaproponuj mu zabawę w przynoszenie piłki, przeciąganie się szarpakiem, wzajemne ganianie się lub delikatne zapasy. Pamiętaj, by często pozwalać swojemu zwierzakowi wygrywać – sukcesy w zabawie sprawiają, że psiaki bardziej angażują się w to zajęcie i czerpią z niego większą przyjemność! Do zabawy możesz zachęcać pupila na różne sposoby, także swoją mową ciała. Wydawanie zabawnych dźwięków, uciekanie psem z zabawką, delikatne podszczypywanie za futro na portkach czy nawet śmiech mogą wprawić twojego psiaka w zabawowy nastrój.
4. Poćwiczcie proste komendy
Krótki, luźny trening komend lub prostych sztuczek to doskonałe urozmaicenie dnia! Rozwiązywanie prostych problemów w zamian za nagrodę i współpraca ze swoim opiekunem to coś, co większość psów wręcz uwielbia. Pamiętaj, by podczas ćwiczeń używać tylko pozytywnych metod i nie karać psa za błędy. W sesji szkoleniowej możesz uczyć psa za pomocą klikera, kształtować nowe zachowania i… po prostu dobrze się bawić! W przypadku psiaków, które jeszcze nie znają zbyt wielu komend lub łatwo się frustrują, wybierz sobie jedną sztuczkę i nie spiesz się z nauką. Potraktuj to jako dobrą zabawę i przyjemną, wspólną aktywność!
5. Wybierz się z psem na wyprawę
Zabranie psa na dłuższy spacer w miejsce, które twój czworonóg wyjątkowo lubi, może być idealnym urozmaiceniem codziennej rutyny. Wyprawa na pole lub nad jezioro, gdzie psiak może swobodnie biegać, węszyć, kopać dziury i pływać, na pewno go uszczęśliwi! Jeśli twój zwierzak czuje się dobrze w towarzystwie innych psiaków, możesz zabrać go także na wybieg dla psów lub zorganizować grupowy spacer ze swoimi znajomymi psiarzami. Wyjątkowo zsocjalizowane z ludźmi i przyzwyczajone do miasta psy chętnie wybiorą się z tobą na wyprawę do miasta w celu zrobienia szybkich zakupów w psiolubnym sklepie. Możecie także udać się razem na kawę do kawiarni przyjaznej psom. Pamiętaj, że głównym celem takiej wyprawy powinno być sprawienie twojemu zwierzakowi przyjemności. Nie narażaj go więc na niepotrzebny stres i obecność bodźców, które mogą być dla niego stresujące!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined