21.03.2020
5 porad dla opiekunów psów w okresie zagrożenia koronawirusem
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W czasie zagrożenia koronawirusem całe życie psiarzy i czworonogów uległo ogromnej zmianie. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić i nie zwariować!
fot. Shutterstock
Ani na spacer, ani na trening… Czy w czasie zagrożenia koronawirusem da się zapanować nad psem, którego wprost roznosi energia? Podpowiadamy, jak siedzieć w domu z psem i nie zwariować!
Co zrobić w okresie zagrożenia koronawirusem?
Ludzie zawsze znajdą coś do zrobienia – a to odmalują kuchnię, a to zamówią zapas psiego jedzenia na pół roku… Siedzenie na kanapie i oglądanie seriali z ukochanym czworonogiem na kolanach to też świetna sprawa! Niestety naszym pupilom taka sielanka może szybko zbrzydnąć. Pozbawione długich spacerów, wyjść na psie wybiegi, treningów i zabaw na świeżym powietrzu czworonogi po kilku dniach zaczną się nudzić. Brak codziennych aktywności może spowodować, że nasz niewyżyty psiak będzie chciał rozładować swoją frustrację w niezbyt odpowiedni sposób… Jak temu zapobiec? Oto 5 porad dla opiekunów psów w okresie zagrożenia koronawirusem!
1. Chodź na spacery w odludne miejsca
Podczas pandemii COVID-19 dłuższe wyjścia z domu są niewskazane – przechadzając się po osiedlu, parku czy jeżdżąc autobusem narażamy siebie i innych na zarażenie koronawirusem. Jednak wsadzenie psiaka do samochodu i pojechanie z nim na spacer w odludną dzicz nikomu nie zaszkodzi. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli utrzymując bezpieczną odległość od ludzi i nie dotykając cudzych zwierzaków, można w dalszym ciągu umawiać się na podmiejskie spacery równoległe. Polecamy jednak, by zawsze prowadzić czworonoga na smyczy – jeśli ucieknie, jego poszukiwania w tym trudnym dla wszystkich okresie mogą być szczególnie utrudnione!
2. Naucz psa nowych rzeczy
Nikt nie mówił, że w domu nie można się zmęczyć! Zamiast kierować energię zwierzaka w aktywność fizyczną, wymyśl sposób na zmuszenie go do myślenia. W czterech ścianach domu z powodzeniem możesz trenować z psiakiem nosework, szlifować elementy obedience czy utrwalać znane już sztuczki. Trwający właśnie okres zagrożenia koronawirusem to idealna okazja, by zrobić z psa geniusza. Zmęczenie gwarantowane!
3. Zmniejsz posiłki
Mniej aktywności fizycznej to mniejsze zapotrzebowanie na energię. Dlatego jeśli z powodu pandemii twój zwierzak chodzi na krótsze spacery i nie bierze udziału w dotychczasowych szkoleniach, zadbaj o jego sylwetkę, zmniejszając mu dzienną porcję jedzenia. Mniejsze racje żywnościowe możesz natomiast uzupełniać przeróżnymi suplementami, które mają wpływ na zachowanie i zdrowie twojego czworonoga – w końcu nareszcie masz czas, by wszystko codziennie odmierzać!
4. Baw się jedzeniem
Jedzenie to idealne zajęcie dla czworonogów. Nie znaczy to, ze musimy podawać go więcej lub częściej – wystarczy, że posiłek zaserwujemy w nietypowy sposób. Wypełniony mokrą karmą kong zajmie naszego pupila przez dłuższy czas. Szczególnie jeśli przed podaniem konga dobrze go zamrozimy. To samo możemy zrobić z matą do wylizywania czy nawet miską spowalniającą jedzenie – włożenie ich na kilka godzin do zamrażalnika sprawi, że nasz psiak zyska nawet 3 godziny relaksującego zajęcia! Czworonoga możemy także zaopatrzyć w trwałe, naturalne gryzaki. Pamiętajmy jednak, żeby taką przekąskę odliczyć od dziennej porcji kalorii naszego psa.
5. Zrób to, na co nigdy nie masz czasu
Przez ciągły pośpiech, spotkania i zakupy nie miałeś czasu obciąć psiakowi pazurów albo porządnie go wyczesać? Teraz nie masz już żadnej wymówki! Drobne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak czyszczenie uszu, skracanie pazurków czy wyczesywanie martwego podszerstka często wylatują nam z głowy i łatwo je zaniedbać. Połączenie tego typu zabiegów z nagrodami czy treningiem medycznym może być wbrew pozorom bardzo przyjemnym dla czworonoga ćwiczeniem. Przy psie zawsze znajdzie się coś do zrobienia!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined