03.01.2018
3 noworoczne postanowienia dla ciebie i twojego psa
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Spraw, aby nowy rok był jak najlepszy! Niech każdy dzień przynosi tobie i twojemu psu radość. W końcu to czas na noworoczne postanowienia!
fot. Shutterstock
Nie wiesz, jak tego dokonać? To proste! Trochę ćwiczeń, dużo zabawy i odrobina chęci, a twój pupil będzie zachwycony. Nowy rok to czas na noworoczne postanowienia!
Noworoczne postanowienia
Oto 3 noworoczne postanowienia dla wszystkich właścicieli psów – niech każdą z trzech opisanych poniżej propozycji zrealizują przynajmniej raz w miesiącu, a gwarantujemy, że więź pomiędzy psem i jego opiekunem będzie jeszcze głębsza.
1. Wykorzystaj doskonały węch pupila
Wszyscy wiemy, że psy mają świetny węch, ale kojarzymy tę umiejętność z psami pracującymi w policji czy straży granicznej, zapominając, że dotyczy też naszych domowych pupili. Jak ćwiczyć z psem jego nos? Wystarczy bawić się z nim w chowanego! To dobry pomysł na spędzanie czasu również w domu, gdy za oknem brzydka pogoda i nie mamy ochoty na dłuższe harce na powietrzu.
W pokoju ukryjmy atrakcyjny, pachnący przysmak (tylko nie zwykłe, nudne psie ciasteczka, a raczej kawałek parówki), zaprośmy psa do pomieszczenia i zachęćmy do szukania („szukaj!”). Już po pierwszej próbie większość czworonogów wie, na czym polega zabawa. Jeśli będziecie bawić się na dworze, raczej nie chowajcie smakołyków, aby nie uczyć psa, że znalezione w trawie czy krzakach jedzenie jest dla niego bezpieczne. Na zewnątrz chowajcie raczej ulubioną zabawkę, a za jej znalezienie nagródźcie pupila chwilą zabawy.
2. Naucz psa czegoś nowego
Noworoczne postanowienia – naucz swojego czworonoga czegoś nowego. Przyjmij, że raz w miesiącu nauczysz psa nowej komendy, sztuczki czy określonego zachowania. Jeśli jesteś opiekunem zwierzaka, który ma problemy – np. nie potrafi mijać obcych psów na spacerze, boi się burzy, nie umie zostawać sam w domu – to może być świetny pomysł, by stopniowo, krok po kroku, poradzić sobie z tymi zachowaniami (rozwiązuj jeden problem w miesiącu). Twoja wiedza nie wystarcza? Znajdź doświadczonego szkoleniowca, który pomoże ci uporać się z problemami.
A jeżeli twój zwierzak nie sprawia kłopotów, wymyślaj ciągle nowe sztuczki. Nietrudno znaleźć je wraz z instruktażem w internecie i próbuj wraz z pupilem je opanować. Psy uwielbiają uczyć się nowych rzeczy!
Jeśli masz ochotę na coś więcej, zdecyduj się na kurs w szkole dla psów. W dobrej szkole, która uczy pozytywnymi metodami, na pewno wiele się nauczycie. A jeśli od dawna myślałeś o rozpoczęciu przygody z psim sportem, w tym roku odważ się ją zacząć! Znajdź w swojej okolicy klub np. obedience lub agility i baw się razem z psem.
3. Zadbaj o umysł i ciało czworonoga
My, ludzie, wychodzimy z domów do pracy, szkoły, na zakupy, spotkać się ze znajomymi, do kina… Czy równie często oferujemy psu jakieś zajęcie? Czy raczej zostawiamy go na cały dzień w domu, by czekał na nasz powrót, a potem zmęczeni wychodzimy z nim na pięć minut? W tym roku zastanówmy się, jakie małe rzeczy możemy robić dla swojego pupila, by jego życie nie było pełne nudy i frustracji.
Rano, przed wyjściem z domu, poświęćmy psu kilka chwil. Pobawmy się z nim szarpakiem, rzućmy kilka razy piłkę, poprośmy o wykonanie podstawowych komend (siad, waruj, daj łapę). Niech wie, że jest dla nas ważny i mimo porannego pośpiechu zwracamy na niego uwagę.
Na czas naszej nieobecności w domu możemy zostawić pupilowi zabawkę niespodziankę, która zajmie go na ten trudny okres i sprawi, że czas minie szybciej. Może to być kong (gumowy stożek z pustym miejscem w środku, który wypełnia się jedzeniem) z poranną porcją karmy, zaklejony w najszerszym miejscu białym serem lub pasztetem. Zjedzenie takich smakowitości da psiakowi dużo frajdy!
Obiecaj sobie (i psu!), że w tym roku, co by się nie działo, codziennie (np. wieczorem) wyjdziesz z nim na przynajmniej półgodzinny spacer. To postanowienie posłuży nie tylko zwierzakowi, ale i tobie. Odrobina ruchu jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Ale uwaga! Nie może to być spacer na wyścigi, w którym celem jest dojście do wybranego przez nas punktu i szybki powrót do domu. To ma być spacer na głębszy oddech, na pozbieranie myśli, na psychiczny odpoczynek. Idź bardzo wolno, noga za nogą, a psu pozwól zatrzymywać się tak często, jak będzie chciał, i wąchać każdy, najmniejszy nawet skrawek.
Bo pies poznaje świat nosem, w ten sposób odbiera bodźce ze środowiska i właśnie zatrzymywanie się przy co drugim źdźble trawy jest dla niego prawdziwą rozrywką.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined