PATTERDALE TERRIER
Patterdale terriery to niewielkie psiaki pochodzące z Wielkiej Brytanii. Nigdy nie zdobyły wielkiej popularności poza swoją ojczyzną. Stworzone do pomocy w polowaniach, sprawdzają się w tym wyśmienicie. Pracują niestrudzenie. Zazwyczaj utrzymywane są w rękach myśliwych, choć pełnią różne role. Patterdale terrier to zdecydowanie wielki duch w małym ciele.
Patterdale terrier – opis rasy
Patterdale terrier to rasa mała. Dorosły pies waży do 6 kg i dorasta do 30-40 cm wysokości w kłębie. Sylwetkę na delikatnie wydłużoną z dużą głową i szeroko rozstawionymi oczami. Ciało jest mocne, szyja gruba, kufa silna, kończyny muskularne. Uszy są trójkątne niewielkie, wiszące i wysoko osadzone. Ogon jest wysoko osadzony i noszony prosto, nie nad grzbietem. Czworonóg porusza się dynamicznie. Umaszczenie jest zwykle:
- wątrobiane,
- czarne,
- czerwone,
- brązowe,
- czarne podpalane.
Dopuszczalne są białe znaczenia na piersi i łapach.
Patterdale terrier – charakter i temperament
Mały pies z wielkim ego to prawdziwy patterdale terier. Jest żywiołowym i pewnym siebie pupilem z dużą dawką niezależności. Zżywa się z opiekunami. Jest czujny, zawzięty i potrafi wyjątkowo głośno szczekać.
Cechuje się naprawdę silnym instynktem łowieckim. Będzie z tego powodu sprawiał problemy z dogadaniem się z innymi zwierzętami, szczególnie małymi, takimi jak na przykład króliki. Kontakty z dziećmi powinny być również pod ścisłym nadzorem dorosłych.
Patterdale terrier – szkolenie i wychowanie
Niewątpliwą zaletą patterdale terrierów jest chęć do pracy. Można to wykorzystać w wychowaniu szczeniaka. Wyjątkowo łatwo i szybko się uczą. Będzie to jednak zmorą opiekuna tego psa, jeśli nie zapewni mu wystarczającej porcji wysiłku umysłowego. Szukanie rozrywki na własną rękę jest niemal gwarantowane.
Prawidłowa socjalizacja od małego to podstawa, bez której ciężko będzie funkcjonować z tym psem w dorosłości.
Patterdale terrier – przeznaczenie
Patterdale terrier to typowy pies pracujący. Jest szybki, ruchliwy, reaktywny. Wymaga dużo ruchu i wyzwań umysłowych. Marny z niego kanapowiec na spacery dookoła bloku. Sprawdzi się na pewno jako pomocnik myśliwego.
Psem towarzyszącym może być tylko, jeśli planuje się z nim bardzo aktywne życie, które spełni jego terierze potrzeby. Odnajdzie się w sportach, które wymagają, by pupil był szybki i zwinny. Ruch to jego żywioł! Idealne dla niego wydają się m.in. flyball oraz agility.
Patterdale terrier – dla kogo jest ta rasa?
Na pewno o terierze patterdale nie powinny myśleć osoby mało aktywne. Ciężko będzie poradzić sobie z jego energicznością w bloku w dużym mieście. Dom z ogrodem będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Trzeba tylko pamiętać, że jako pies polujący w norach, może z pasją przekopywać teren.
Wady i zalety psa rasy patterdale terrier
Jaki jest patterdale terrier? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- wymaga bardzo dużej ilości ruchu
- szczekliwy
- nie nadaje się do domu z dziećmi
- silny instynkt myśliwski wobec innych zwierząt
Zalety
- dobre zdrowie
- mało wymagająca pielęgnacja
- niskie koszty utrzymania
- świetny do pomocy myśliwym
- dobry stróż
Patterdale terrier cena
Zakup szczenięcia patterdale terriera wiąże się raczej ze sprowadzeniem go z zagranicy. Trzeba uważać na pseudohodowle. Wykorzystują one fakt nieuznania rasy przez FCI i przedstawiają siebie za wartościowe i legalne źródła. Warto zainteresować się klubami rasy, które dbają o czystość rasy. W Czechach jest sporo miłośników i hodowli patterdale. Cena takiego psiaka wynosi około 2 tysięcy złotych.
Patterdale terrier – zdrowie
Jednymi z założeń stworzenia rasy patterdale terrier jest nienaganne zdrowie. Rzeczywiście rzadko zapadają na poważne choroby. Należy uważać na nadwagę, która może prowadzić do cukrzycy u psów oraz zwyrodnień stawów. Przy złej diecie mogą pojawiać się problemy ze skórą i gruczołami okołoodbytowymi.
Dziedziczne są u nich problemy z oczami, np. zwichnięcie soczewki i jaskra. Nie można więc ignorować nawet łzawienia. Nie leczone choroby mogą doprowadzić nawet do ślepoty. Zdarzają się też przypadki poważnych zwyrodnień kręgosłupa.
Patterdale terrier – długość życia
Psy rasy patterdale terrier żyją około 12 lat.
Patterdale terrier – pielęgnacja
Przedstawiciele rasy patterdale terrier wymagają niewielkiej pielęgnacji. Ich sierść jest dwuwarstwowa. Dobrze chroni przed wodą. Włos okrywowy może być szorstki lub gładki. Szata nie zbiera brudu. Nie kołtuni się. Kąpiele potrzebne są tylko w ostateczności. Sierść nie wymaga przycinania. Szorstkowłosą okrywę można trymować. Wtedy pupil w zasadzie nie gubi sierści.
Patterdale terrier – żywienie
Żywienie czworonogów rasy patterdale terrier wymaga dostosowania dawki do ilości ruchu. Co prawda są to bardzo żywiołowe psy, ale miewają tendencje do otyłości. Ważna jest też odpowiednia ilość błonnika w diecie z uwagi na to, że teriery mają tendencję do zapychania się gruczołów okołoodbytowych. Trzeba na to uważać.
Patterdale terrier – historia rasy
Wśród ras psów patterdale terrier to dość młoda rasa. Pierwsze informacje o takich terierach pojawiły się na przełomie XVI i XVII wieku. Nazwa rasy wzięła się od wioski Patterdale w północnej Anglii. Wyhodował ją Brian Nuttall. Zadaniem czworonogów była walka z lisami, które w tamtych czasach były prawdziwą angielską plagą. Pilnowanie owiec przed tymi szkodnikami było zadaniem, w którym patterdale sprawdzał się doskonale. Warunki pracy psów były trudne.
Patterdale terrier został zarejestrowany w United Kennel Club w 1995 roku. Do dziś żadna międzynarodowa organizacja go jednak nie uznała.
Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim kupisz szczeniaka patterdale terriera
Patterdale terrier to rasa terierów, która znana jest głównie tam, gdzie powstała, czyli w Anglii. W krajach europejskich można je spotkać w Czechach. Nie została uznana przez międzynarodową federację kynologiczną FCI.
Powstała do zwalczania szkodników, dlatego raczej nie dogada się w domu z mniejszymi zwierzętami. Patterdale terrier to pies mały, lojalny, ale bywa psotny. Ma niespożyte pokłady energii i typowy terierzy zawzięty charakter. Początkujący opiekunowie mogą sobie nie poradzić z jego temperamentem. W szkoleniu teriery wymagają żelaznej konsekwencji i umiejętności. Z nimi nie ma miejsca na uczenie się i popełnianie błędów. Przemyśl to, zanim zdecydujesz się na tego uroczego malucha.