08.05.2025
Czy powinniśmy budzić psa, który szczeka przez sen?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy psu, który szczeka przez sen, śnią się koszmary? Powinniśmy go wtedy budzić, czy lepiej zostawić śpiącego czworonoga w spokoju? Sprawdź, dlaczego psy szczekają przez sen!
fot. Shutterstock
Śpiący pies może wydawać z siebie całą gamę przeróżnych dźwięków – od cichutkiego chrapania, aż po… głośne szczekanie! Czy powinniśmy martwić się, gdy nasz pupil szczeka przez sen? Co może oznaczać takie zachowanie psa i jak należy wtedy reagować?
Dlaczego pies szczeka przez sen?
Każdy opiekun psa, który miał okazję obserwować swojego śpiącego pupila, nieraz zauważył, że podczas snu jego zwierzak wykonuje różne ruchy i wydaje z siebie przedziwne dźwięki. Niektóre czworonogi potrafią machać łapami, jakby gdzieś biegły, ruszać nosami, jak przy węszeniu czy nawet mrugać oczami. Niejeden psiak okazjonalnie także szczeka (albo nawet warczy) przez sen. Wszystkie te zachowania zachodzą w momencie, gdy psu się coś śni i są zupełnie normalne!
Naukowcy dowiedli, że mózg domowego czworonoga jest niezwykle podobny do ludzkiego i funkcjonuje w niemal identyczny sposób. Wiadomo także, że psy mogą śnić. Marzenia senne pojawiają się u nich w tej samej fazie snu, co u ludzi – w fazie REM. Ich oznaką są właśnie przeróżne dziwne zachowania śpiących psów – to właśnie po nich poznamy, że nasz czworonóg zapadł właśnie w głęboki, zdrowy sen.
Co śni się psu, który szczeka przez sen?
Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, o czym śnią nasze czworonogi. Szczekanie może oznaczać sen o każdej sytuacji, w której nasz pupil zazwyczaj szczeka lub chciałby szczekać w rzeczywistości. Bieganie za piłką, intensywna zabawa z opiekunem, pogoń za kotem czy walka ze znienawidzonym psim sąsiadem to tylko niektóre przykłady zdarzeń, które skłaniają psiaki do szczekania. Nie wszystkie z nich są koszmarami – część z nich może być naprawdę przyjemna i ekscytująca!
Czy budzić psa, który szczeka przez sen?
W czasie, gdy nasz psiak wchodzi w fazę REM, jego organizm znajduje się w trybie wyciszenia i regeneracji, a w mózgu psa zachodzą kluczowe dla jego psychiki procesy – utrwalają się wspomnienia i nowo nauczone rzeczy, a także obniża się poziom hormonu stresu. Wybudzenie psa z głębokiego snu jest więc dla niego (tak jak i dla nas!) nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne. Niewystarczająca ilość snu lub zbyt częste go przerywanie mogą doprowadzić do problemów z pamięcią, reaktywnością i nadmiernego obciążenia całego organizmu. Dlatego jeśli twój psiak szczeka przez sen, nie powinieneś go budzić. Może właśnie śni mu się pogoń za dorodnym zającem lub zwycięska walka ze złoczyńcą, który chciał okraść jego opiekunkę.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
10.05.2025
Dlaczego psy wzdychają? Sprawdź, o co chodzi twojemu pupilowi!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twój pies kładzie się, często opierając przy tym głowę na przednich łapach i… wzdycha? Zapewne zastanawiasz się, co wtedy czuje. Jest zadowolony? Smutny? Rozczarowany? Właściwie dlaczego psy wzdychają? Spróbujemy na to odpowiedzieć!
undefined
02.05.2025
Dlaczego psy śpią z otwartymi oczami?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Półprzymknięte powieki u śpiącego psa to dość częsty, choć upiorny widok. Sprawdź, dlaczego psy śpią z otwartymi oczami i czy może to być objawem choroby.
undefined
11.04.2025
Koprofagia u psów, czyli dlaczego pies zjada kupy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go tego zachowania!
undefined