20.12.2023
Świąteczny stół dla psa! Co może zjeść pies z wigilijnego stołu?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nawet jeśli na co dzień nie częstujesz pupila smakołykami z własnego stołu, w Wigilię możesz mieć ochotę to zrobić. Które potrawy psu nie zaszkodzą?
fot. Shutterstock
Świąteczny rozgardiasz, w tle cicho nucone kolędy i smakowite zapachy rozchodzące się po całym domu. A w tym wszystkim pies, którego węch jest jego najsilniejszym zmysłem. Niektóre czworonogi mają nawet 300 mln receptorów węchowych, a my, ludzie, tylko 5 mln. Psy wyczuwają zapachy niewyczuwalne dla nas, a co dopiero mówić o zapachu różnych mięs, zwłaszcza podczas przygotowywania ich do pieczenia. Jasne jest więc, że nasze zwierzaki, będą za nami wędrować do kuchni i nawet te najlepiej wyszkolone będą wodziły za nami proszącym wzrokiem. Dlatego warto przygotować świąteczny stół dla psa.
Przy wigilijnym stole serce będzie się nam krajało, a ręka z pysznym kąskiem powędruje pod stół. No właśnie, lepiej przygotujmy świąteczny stół dla psa, który będzie miał coś z wigilijnego menu. Pamiętajmy jednak, by wybrać te dania, które mu nie zaszkodzą. Jeśli już je wybierzemy, to włóżmy do jego miski. Wyjątkowo możemy ją ustawić w pobliżu stołu. Przecież to rodzinne święta, a ukochany labek, yorczek lub kundelek to członek naszej rodziny. No i nie zapomnijmy o położeniu pod choinką jakiegoś ulubionego przysmaku dla naszego pupila.
Świąteczny stół dla psa! Zupa rybna z pulpetami
- 2 dzwonka karpia lub innej ryby
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 jajko
- koperek
Wyfiletuj dokładnie rybę i ugotuj z marchewką i pietruszką. Ugotowaną rybę zmiel i zrób pulpeciki z dodatkiem jajka i odrobiny posiekanego koperku. Wrzuć pulpety do wywaru i gotuj chwilę. Marchewkę i pietruszkę pokrój w słupki. Ostudź zupę.
Wigilijne menu – które potrawy ze świątecznego stołu nie zaszkodzą psu?
- zupa rybna, zupa grzybowa, barszcz
Trudno powiedzieć, czy psy lubią zupy. Ale jeżeli tak, to najmniejsze zainteresowanie czworonoga wzbudzi grzybowa — zwykle jest mocno przyprawiona (przyprawy nie są dobrym pomysłem w żywieniu psów), a grzyby nigdy nie znajdowały się w jego menu. Podobnie jest z burakami. Największe zainteresowanie wzbudzi więc chyba zupa rybna, ale nieprzyprawiona.
- kapusta z grzybami
Zbyt duża ilość tej potrawy może spowodować biegunkę – przecież z żywieniowego punktu widzenia kapusta z grzybami to tylko włókno pokarmowe. No i te przyprawy do grzybów…
- sałatka jarzynowa
Jeżeli zawiera czosnek, cebulę lub rodzynki, nie należy jej podawać psu. Choć niewielkie ilości tych składników raczej nie spowodują problemów gastrycznych.
- makowiec, sernik, kluski z makiem
Dania z makiem (zmielonym!) mogą psu zasmakować, ale podawajmy je z umiarem.
- opłatek
Sama skrobia – żadnych przeciwwskazań, ale z umiarem. Choć nie wiadomo, jak pies miałby go połamać…
- karp smażony, karp w galarecie, śledź w oleju, śledź w śmietanie
Pupilowi można podać rybę bez ości. Psy chętnie jedzą tłuste produkty (śledź w oleju), ale nie powinien to być śledź w śmietanie. Można podać czworonogowi rybę w galarecie, najlepiej zmieloną
- pierogi z kapustą i grzybami
Podobnie jak kapusta z grzybami pierogi spożyte w zbyt dużej ilości mogą spowodować biegunkę.
- kompot z suszonych owoców
Pies pijący kompot to raczej niespotykane, ale w sumie nieszkodliwe.
Autorzy: dr n. wet. Michał Jank, Magdalena Ciszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
01.12.2024
Nie dla psa… bigos. 5 błędów, które popełniasz przy wigilijnym stole
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz bliżej święta… Już wkrótce zasiądziemy wraz z całą rodziną przy wigilijnym stole. Chcemy, by pies również poczuł świąteczną atmosferę - bywa jednak, że nasze wysiłki okazują się dla niego niedźwiedzią przysługą, a dobre chęci nie wystarczą, by uroczysta kolacja przebiegła bez przeszkód. Sprawdź, jakich błędów warto unikać!
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined