17.11.2021
Przewodnik po karmach dla psów. Jak nie dać się oszukać producentom?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wybór diety dla domowego czworonoga nie jest łatwą sprawą. Oto nasz przewodnik po karmach, który pozwoli ci wybrać najlepszą karmę dla twojego psa. Jak czytać skład?
fot. Shutterstock
Producenci karm stale zalewają nas nowościami, kuszą pięknymi opakowaniami i etykietami z uśmiechniętymi pyskami psiaków. Jak wśród tego wszystkiego znaleźć dobrą karmę dla psa? Oto nasz przewodnik po karmach, który pozwoli ci uniknąć karm niskiej jakości i znaleźć najlepszą dietę dla twojego pupila!
Dlaczego należy zwracać uwagę jakość karmy?
Pełnoporcjowa, czyli inaczej kompletna lub podstawowa karma dla psa to dieta, która zawiera wszystkie niezbędne psu składniki pokarmowe. Nie znaczy to jednak, że wszystkie pełnoporcjowe produkty będą tak samo dobre… Niektóre karmy zapewnią zwierzakowi jedynie masę pustych kalorii pochodzących z węglowodanów, uzupełnionych minimalną dopuszczalną dawką białka, tłuszczu, składników mineralnych i witamin. Taka minimalistyczna dieta zazwyczaj nie wywoła u psa żadnych poważnych chorób, ale nie ma nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem! Natomiast lepsze psie karmy dostarczą czworonogowi dużą dawkę białka zwierzęcego, które jest niezbędne do utrzymania pięknego wyglądu sierści i umięśnionej sylwetki, a także odpowiednią ilość tłuszczu będącego dla psa najlepszym źródłem energii. Tylko jak odróżnić produkt niskiej jakości od zdrowej karmy dla psa?
Prosty przewodnik po karmach dla psów
Dobrej karmy nie poznamy po nazwie ani kolorze opakowania. Producenci tanich produktów robią bowiem wszystko, by ich karmy były niemal nie do odróżnienia od diet wysokiej jakości. Nie poznamy jej nawet po cenie – wprawdzie najtańsza karma nigdy nie będzie wartościowa, ale wysoka cena nie zawsze będzie iść w parze z wysoką jakością. Nie warto też kierować się takimi określeniami, jak „karma bezzbożowa” czy „karma monobiałkowa”, bo takie karmy nie zawsze są warte swojej ceny… By ocenić, czy dany produkt jest zdrowy, musimy wczytać się w jego skład umieszczony na opakowaniu. Rodzaj, kolejność i sposób opisania wymienionych w nim składników powie nam, czy dana karma warta jest naszej uwagi, czy powinniśmy jak najszybciej odłożyć ją tam, skąd ją wzięliśmy. Czym będzie różnił się skład dobrej karmy dla psa od produktu, którym raczej nie powinniśmy karmić czworonoga?
Tego musisz unikać!
Charakterystyczną cechą wielu karm niskiej jakości są chrupki w przeróżnych kolorach i kształtach kuszących ludzkie oko. W ten sposób niektórzy producenci chcą zainteresować swoim produktem nieświadomych opiekunów, którzy nie potrafią odróżnić zdrowej diety od taniego jedzenia. Takich karm w ogóle nie warto brać pod uwagę. Unikać powinniśmy też karm w przezroczystych torbach – tak pakowane są wyłącznie najtańsze psie karmy!
Po czym poznać najwyższej jakości karmę dla psa?
Producenci karm wysokiej jakości doskonale wiedzą, że odpowiedzialny opiekun psa będzie patrzył na skład ich produktów. Dlatego też starają się opisać go jak najbardziej szczegółowo, podając nie tylko rodzaj składnika, ale także jego formę i dokładną zawartość. W karmie wysokiej jakości na pierwszym miejscu w składzie powinno znaleźć się świeże lub suszone mięso i podroby lub ryby – czyli to, co stanowi podstawę zdrowej piej diety. Wśród pozostałych składników przeważać powinny naturalne dodatki, czyli warzywa, owoce i zioła.
Przykładowe składy karm dla psa najwyższej jakości:
- 85% świeżych ryb (sardinella, makrela, ostrobok pospolity, sardynka), hydrolizowana skrobia, hydrolizowana chrząstka, jaja, pulpa z buraka zwyczajnego, drożdże piwowarskie, dynia, gruszka, ananas, tymianek, kolendra, kminek, kurkuma.
- podroby i mięso z kurczaka (93%, mięso, wątroba, serce, kości), nowozelandzkie małże zielone (3%), lecytyna, inulina z cykorii, suszone algi morskie, składniki mineralne i witaminy, sól, pietruszka.
Po czym poznać dobrą karmę dla psa?
W dobrej kamie dla psa także powinno przeważać mięso. Produkty ze średniej półki mogą jednak zawierać także mniej pożądane w diecie psów składniki, takie jak ryż, ziemniaki czy bataty. Nie są one szkodliwe dla domowych czworonogów, jednak oprócz kalorii nie zawierają zbyt dużo kluczowych dla psów składników pokarmowych.
Przykładowe składy dobrych karm dla psa:
- 21% łososia, mączka z ryb morskich, bataty, ziemniaki, groch, olej rzepakowy, mączka z łososia, 4% wędzonego łososia, włókno ziemniaczane, składniki mineralne, suszony korzeń cykorii, pomidory, borówka czarna, maliny, ekstrakt z juki schidigera.
- mączka jagnięca (38%), ryż (37%), tłuszcz z kurczaka (konserwowany tokoferolami), suszone jabłko, olej z łososia (2%), naturalne aromaty, drożdże piwne, hydrolizowane skorupiaki (źródło glukozaminy), ekstrakt z chrząstki (źródło chondroityny), mannanooligosacharydy, zioła i owoce (goździk, cytrusy, żółcień, rozmaryn), fruktooligosacharydy, juka, inulina, ostropest plamisty.
Po czym poznać karmę niskiej jakości?
Skład karm z najniższej póki jest łatwy do rozpoznania. Nie ma w nim po prostu żadnych konkretnych informacji o tym, co zostało użyte do produkcji danej karmy. Producenci zamieszczają w nim najczęściej ogólnikowe określenia, z których wyczytać możemy jedynie tyle, że karma składa się głównie ze zbóż i przeróżnych produktów ubocznych. Taka karma z pewnością zawierać będzie kluczowe dla psa składniki odżywcze, ale w minimalnych ilościach.
Przykładowe składy karm dla psa niskiej jakości:
- zboża (kukurydza, pszenica, jęczmień), mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, minerały.
- zboża, roślinne produkty uboczne, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (4% wołowiny w czerwonych krokietach, 4% drobiu w brązowych krokietach), oleje i tłuszcze, minerały, warzywa (4% marchewki w pomarańczowych krokietach, 4% groszku w zielonych krokietach).
Skład karmy a skład analityczny
Na opakowaniu karmy oprócz listy składników użytych do jej produkcji znajdziemy także skład analityczny. Podane w nim informacje o zawartości białka, tłuszczu, włókna i popiołu pozwolą nam na lepsze dopasowanie karmy do indywidualnych potrzeb naszego psa. Pomogą też obliczyć, ile węglowodanów zawiera dana karma. Nie powiedzą nam jednak za wiele o jakości produktu. Białko zawarte w karmie może bowiem pochodzić zarówno z mięsa i podrobów (białko o wysokiej wartości), jak i z roślin (białko mniej wartościowe).
Przewodnik po karmach. Podsumowanie
Jak rozróżnić dobrą karmę od produktu słabej jakości? Oto podsumowanie w tabeli.
Karma wysokiej jakości | Karma średniej jakości | Karma niskiej jakości |
W składzie znajdziemy:
Podane są procentowe zawartości większości składników. Zawartość mięsa, ryb i podrobów to około 60-80%. | W składzie znajdziemy:
Zawartość mięsa i ryb to około 40-60%. | W składzie znajdziemy:
Nie da się określić zawartości mięsa ani innych składników. |
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined