05.01.2025
Jak łączyć karmę mokrą i suchą? Żywienie mieszane psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Karmienie psa mokrą i suchą karmą wydaje się atrakcyjnym i urozmaiconym dla czworonoga sposobem żywienia. Czy to na pewno dobry pomysł? Jeśli tak, to jak taka dieta powinna wyglądać w praktyce?
fot. Shutterstock
Niektórzy opiekunowie psów karmią swoje czworonogi mokrą karmą. Inni wybierają suchą. Każdy ma swoje powody i powinien wybierać to, co najbardziej odpowiada jego pupilowi. Jest jednak też trzecia grupa. To osoby, które karmią – lub chcą to robić – zarówno karmą mokrą, jak i suchą. Łączenie tych dwóch rodzajów pożywienia ma swoją nazwę – to żywienie mieszane. Czy łączenie karmy suchej i mokrej w żywieniu psa ma sens?
Czy można mieszać karmę suchą i mokrą?
Wokół żywienia mieszanego - czy to łączenia karmy suchej i mokrej, czy karmy gotowej ze świeżym jedzeniem - narosło wiele mitów. Można spotkać się z opinią, że różne rodzaje posiłku mają różne pH, a podawanie ich nawet w odstępie czasowym robi psu "bałagan w żołądku", który miałby skutkować zaburzeniami trawienia, zmniejszoną przyswajalnością składników odżywczych, bólem brzucha... Nie jest to jednak prawdą!
To, czy pies może być żywiony w sposób mieszany, jest kwestią indywidualną. Większość domowych czworonogów przy stopniowym wprowadzaniu doskonale toleruje taki system żywienia i nie ma z tego powodu żadnych problemów. Oczywiście niezwykle ważny jest odpowiedni wybór karmy lub składu domowych posiłków - muszą być one dobrane do indywidualnych potrzeb psa wynikających z jego wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Jeśli tylko psiak nie ma problemów trawiennych, nie będzie błędem nawet mieszanie karmy suchej i mokrej w jednym posiłku. Podobnie z dodawaniem do suchej lub mokrej karmy surowego lub gotowanego mięsa, o ile będzie to uwzględnione w dziennym bilansie diety.
Jak wprowadzić żywienie mieszane?
Najważniejsze, to działać z rozmysłem. Na żywienie mieszane nie możemy przejść z dnia na dzień, gdyż w ten sposób zafundujemy psu rewolucję żołądkową. Zmianę należy przeprowadzić stopniowo, powoli włączając psu do diety karmę, której nie zna. Dla czworonoga żywionego suchą karmą nowością będzie karma mokra i na odwrót. Na zmianę przeznaczmy 7-10 dni, zwiększając z każdym dniem dawkę nowego pożywienia. Pamiętajmy, że produkty, które wybierzemy, muszą być pełnoporcjowe – na opakowaniu może też widnieć informacja, że są to karmy „zbilansowane”.
Ile jedzenia podawać?
Pozostaje kwestia ilości – skoro podajemy dwie różne karmy, jakie przyjąć dawkowanie? W przypadku żywienia mieszanego psa najtrudniejsze jest właśnie dobranie odpowiedniej ilości jednego i drugiego pokarmu. Na większości opakowań karm znajdują się tabele informujące o ilości jedzenia, jaką pies o danej masie ciała powinien otrzymać w ciągu dnia. Sprawdzamy, jaka jest dawka dzienna karmy suchej – i podajemy jej połowę – a także ile wynosi dawka konkretnej karmy mokrej – i podajemy jej również połowę. Oczywiście podział pół na pół jest tylko przykładowy. Żywienie mieszane można również podawać w innych proporcjach - na przykład 1/3 dziennej dawki mokrej karmy i 2/3 suchej.
Jedzenie suche zawiera tylko ok. 10% wilgoci, więc daje się go średnio 3-4 razy mniej niż jedzenia mokrego, które w ponad 3/4 objętości składa się z wody. Dlatego jeśli łączysz te rodzaje pokarmów, rób to konsekwentnie. Nie funduj swojemu psu, jedzącemu codziennie np. pełnoporcjową karmę suchą, nagłej – rewolucyjnej – zmiany w niedziele, podając gotowany obiadek. Prędzej czy później doprowadzi to do niestrawności i zaburzenia równowagi mikroflory zamieszkującej jelita psa, co przełoży się na burczenie w brzuchu, wzdęcia, a nawet biegunkę.
Teraz żywienie mieszane nie powinno już mieć przez wami żadnych tajemnic. W ten sposób możemy karmić psa, który lubi urozmaicone żywienie. Przy tym mamy pewność, że będzie to dieta zbilansowana. Jeśli jednak obserwujemy, że naszemu psu to nie służy i mieszane żywienie jest dla jego organizmu zbyt obciążające, nie wahajmy się przejść na karmienie jednym rodzajem pożywienia.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.01.2025
Dieta trzustkowa dla psa. Jak karmić psa z chorą trzustką?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kiedy trzustka choruje, trawienie pokarmów staje się znacznie utrudnione. Czym karmić psa trzustkowego? Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta trzustkowa dla psa.
undefined
29.12.2024
5 problemów zdrowotnych, których przyczyną może być niewłaściwe żywienie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewłaściwe żywienie psa może wywołać u niego nie tylko wiele problemów zdrowotnych, ale także kilka poważnych chorób. Sprawdź, jak ich uniknąć.
undefined
27.12.2024
Jak dawkować psu karmę? Oto najważniejsze zasady!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podawanie psu gotowej karmy wydaje się prostą sprawą… Jednak łatwo o czymś zapomnieć! Jak dawkować psu karmę suchą lub mokrą?
undefined