12.08.2024
Mięso w diecie psa: Jakie jest najlepsze?
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Soczysta wołowina, lekkostrawny drób, a może egzotyczny kangur… Miłośnicy psów wciąż toczą spory, które mięso dla psa jest najlepsze. Wątpliwości dotyczą również tego, których gatunków mięsa wręcz nie powinno się podawać psu. Przyjrzymy się tutaj niektórym z nich.
fot. Shutterstock
Soczysta wołowina
Przez wielu wymieniana jako najlepsze mięso dla psa, przez innych wskazywana jako częsty winowajca alergii pokarmowych. Jaka jest prawda? Wśród jej zalet możemy wymienić wysoką w porównaniu do wielu innych mięs zawartość żelaza. Jest także doskonałym źródłem witamin A, E i D, oraz witamin z grupy B. Faktycznie, bywa stosunkowo często przyczyną alergii pokarmowych u wrażliwych psów - jeśli jednak Twój nie jest na nią uczulony, nie ma powodu by rezygnować z tak wartościowego mięsa w jego diecie! Stosunkowo wysoka zawartość wspomagających pracę mięśni kreatyny, kwasu linolowego (CLA) oraz alaniny czynią ją doskonałym wyborem dla psów aktywnych. Wysoka wartość odżywcza sprawia, że na jej zaletach skorzystają psi rekonwalescenci oraz zwierzaki, które muszą odzyskać dobrą formę i masę mięśniową.
Lekkostrawny kurczak
Mięso z kurczaka charakteryzuje się wysoką zawartością białka przy niskiej kaloryczności. Należy do mięs lekkostrawnych - można polecić je psom z problemami gastrycznymi oraz zmagającym się z nadwagą. Zła sława kurczaka mówi o wysokiej zawartości antybiotyków i wszelkiej “chemii” w jego mięsie; wskazuje też na niego jako główną przyczynę alergii pokarmowych. Tymczasem mięso z kurczaka pochodzące z pewnego źródła jest pokarmem bardzo wartościowym, bogatym w cynk, magnez, potas i witaminy z grupy B. Przyczyn częstego występowania alergii na kurczaka należy dopatrywać się raczej w jego dużej popularności jako podstawowego surowca karm dla zwierząt w ubiegłych dekadach (pamiętajmy - psy uczulają się na pokarm, który jadły choć raz w życiu) - nie właściwościach samego mięsa!
Ekologiczna dziczyzna
Wyjątkowe zalety dziczyzny wynikają przede wszystkim z trybu życia zwierząt na wolności, w większości przypadków nie dającego się osiągnąć u tych hodowlanych. Zwierzęta dzikie spędzają większość dnia w ruchu, żywią się wyłącznie naturalnym pokarmem, żyją w stosunkowo niewielkim zagęszczeniu na czystych terenach. Sprawia to, że dziczyzna zawiera dużo białka przy niewielkiej ilości tłuszczu, większe ilości kwasów omega-3 oraz wielu makro- i mikroelementów niż mięso zwierząt gospodarskich. Minusem jest większa szansa na wystąpienie w mięsie patogenów takich jak niektóre pasożyty, bakterie czy wirusy. Jeśli chcesz ich uniknąć, a jednocześnie korzystać z ogromnych zalet dziczyzny, wypróbuj dobrej jakości karmy oparte na dziczyźnie jako jedynym źródle białka, jak karma mokra dla psa FOLK Dzik po myśliwsku. W szczegółowym, przejrzystym składzie tego smakowitego produktu, oprócz lekkostrawnego, wartościowego mięsa dzika znajdziesz dodatek regulującej procesy trawienne dyni. To idealny posiłek dla wymagającego pupila!
Wykwintna kaczka
Zalicza się do kategorii mięs drobiowych, jednak od popularnego kurczaka odróżnia ją między innymi wyższa zawartość tłuszczu. Kaczka nie jest więc mięsem chudym i dietetycznym, jednak niezwykle wartościowym. Jako mięso dla psa będzie doskonałym źródłem takich pierwiastków jak cynk i selen - mających korzystny wpływ na skórę, układ odpornościowy i pracę tarczycy. Witaminy z grupy B przyczyniają się do prawidłowej pracy psiego układu nerwowego, a stosunkowo wysoka kaloryczność oraz zawartość żelaza czynią ją doskonałym wyborem dla psów zbyt chudych, wyniszczonych, które muszą wrócić do dobrej kondycji po chorobie, okresie rozrodu lub przebywaniu w złych warunkach życiowych.
Hipoalergiczna jagnięcina
Zyskała sławę jako surowiec karm dla alergików, ze względu na niski potencjał alergogenny oraz wysoką jakość mięsa wynikającą ze specyfiki hodowli owiec, które w porównaniu do innych zwierząt hodowlanych żyją w warunkach mało uprzemysłowionych, bliższych naturze. Mięso jagnięce dla psa jest pokarmem dość wysokoenergetycznym ze względu na sporą zawartość tłuszczu. Nadzwyczaj wysoka zawartość L-karnityny w jagnięcinie sprzyja utrzymaniu doskonałej kondycji psa: utrzymaniu tkanki mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej. Wpływa ona korzystnie także na pracę serca - ono także jest mięśniem! Zawarty w niej kwas linolowy oraz witaminy z grupy B oddziałują pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego oraz psi metabolizm. Jagnięcina to doskonały wybór dla psów wrażliwych oraz o wysokim poziomie aktywności.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Pupil Karma.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2024
Liście spadają, waga rośnie - dlaczego pies tyje jesienią?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wszyscy podziwiali twojego psa latem, że taki jest zgrabny i zwinny, że tak pięknie wygląda w biegu, niczym koń w galopie. Ostatnio jednak widzisz, że boki mu się nieco zaokrągliły i jakby go trochę więcej. Co się dzieje? Czy to moja wina? - myślisz. Sprawdźmy!
undefined
01.09.2024
Mały problem, duże szkody - konsekwencje braku apetytu u psa
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
“Zgłodnieje, to zje” - te słowa przynajmniej raz słyszał każdy zmartwiony opiekun psiego niejadka. Zdarza się, że jest w tym ziarnko prawdy, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z rozpieszczonym pupilem, zbyt często dokarmianym między posiłkami. Niekiedy jednak brak apetytu u psa może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje… Co może się wydarzyć, gdy nasz pies nie chce jeść, i jak temu przeciwdziałać?
undefined
01.08.2024
Ile powinien jeść mały pies?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy mały pies powinien dostawać tyle samo jedzenia na kilogram masy ciała, co pies duży? Przelicznik nie jest taki prosty. Poza tym dużo zależy nie tylko od jakości pożywienia, ale też od trybu życia psa.
undefined