31.07.2024
Czym powinna charakteryzować się karma dla psów małych ras?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niemal każdy opiekun małego psa zadaje sobie te pytania: Czy mój pies, ze względu na niewielką masę, ma szczególne potrzeby żywieniowe? Czym powinna charakteryzować się karma dla małych ras? Którą naprawdę warto wybrać z bogatej oferty na rynku? Podpowiadamy!
fot. Shutterstock
Pożądane cechy karmy dla małego psa
Nawet jeśli mały pies jest jednym z naszych podopiecznych, nie możemy mu podawać karmy, którą jedzą większe psy. Taka karma nie zaspokoi jego szczególnych potrzeb. Mały pies może mieć problem z pogryzieniem dużych granulek, a ich skład będzie dla niego niewystarczający. Niewielki piesek je niedużo, Dlatego karma dla niego musi być bardzo treściwa. Co to oznacza?
- Dużo mięsa
Mięso to podstawa żywienia psa, a rzekoma możliwość przebiałczenia go jest szkodliwym mitem. Dostarczenie odpowiedniej ilości białka i tłuszczu zwierzęcego jest szczególnie istotne w wypadku przedstawicieli małych ras, mających szybszą przemianę materii niż ich więksi pobratymcy. Wybierając karmę o dużej zawartości mięsa możemy być spokojni o to, że nasz mały przyjaciel dostaje wartościowe posiłki, dające mu wystarczająco dużo energii.
- Jedno źródło białka
Karma dla małego psa ma zawierać dużo białka, nie oznacza to jednak, że powinno ono pochodzić z wielu źródeł. Takie urozmaicenie nie jest konieczne, a nawet może być ryzykowne. Wiele psów cierpi na alergię na niektóre białka, toteż sprawdzona karma monoproteinowa będzie bezpieczniejsza. Warto dobrać do niej przysmaki produkowane z mięsa pochodzącego z tego samego gatunku zwierzęcia.
- Wyselekcjonowane składniki
Karma hypoalergiczna to doskonały wybór dla wrażliwego psa małej rasy. Wyselekcjonowane składniki zmniejszają ryzyko alergii. To ważne, bo alergia jest nie tylko dolegliwością uciążliwą, powodującą drapanie się czy zaburzenia pokarmowe, ale wpływa na kondycję całego organizmu. U psa małej rasy biegunka może szybko doprowadzić do odwodnienia. Dobranie karmy, która nie powoduje takich problemów jest więc niezwykle ważne.
- Probiotyki
Małe psy mają często wrażliwy układ pokarmowy. Dlatego przeznaczona dla nich karma powinna być lekkostrawna i wzbogacona o probiotyki, które mają za zadanie wspomagać florę bakteryjną jelit. Prawidłowa flora jelit decyduje o odporności, a więc o tym, czy nasz pupil będzie żył zdrowo i długo, dlatego warto o nią zadbać.
- Superfoods
Wiele psów małych ras posiada efektowną szatę. Utrzymanie jej w doskonałym stanie stanowi nie lada wyzwanie. Środki do pielęgnacji to nie wszystko – kluczowa dla kondycji sierści jest karma z dodatkami zapewniającymi jej piękny wygląd, będący rezultatem dobrego odżywienia.
- Bez zbędnych wypełniaczy
Zboże czy groch to składniki wielu karm, mimo że nie są one psu potrzebne. Tak jak w produktach dla ludzi pożądany jest prosty skład, w wypadku karm dla zwierząt również jest on zaletą, jeśli ogranicza się do kilku najbardziej wartościowych elementów. Nie zaśmiecajmy brzuszka naszego małego przyjaciela tym, co nie przyczynia się do poprawy jego zdrowia.
Jaka karma dla psa małej rasy?
Która karma spełnia wszystkie wymienione warunki? Raw Paleo Ultra Mini Adult Beef od Vet Expert to stworzona przez doświadczonych lekarzy weterynarii i zwierzęcych dietetyków kompletna karma dla dorosłych psów (powyżej 8. miesiąca życia) małych ras (poniżej 8 kg masy ciała). Jest ona hipoalergiczna oraz monoproteinowa, gdyż zawiera tylko jedno źródło białka pochodzenia zwierzęcego (wołowina), a także dopasowane do tego źródło tłuszczu (tłuszcz wołowy). Na 100 g produktu przypadają aż 72 g mięsa (w tym świeżego) oraz podrobów. Receptura karmy nie zawiera grochu ani zbóż, jest w niej natomiast superfood – olej z ogórecznika, mający pozytywny wpływ na zdrowie skóry i sierści. Karmę wzbogacono też o probiotyk Enterococcus faecium, który wspomaga właściwą mikroflorę jelitową, trawienie oraz wchłanianie składników odżywczych.
Artykuł powstał we współpracy z marką RAW PALEO.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
12.08.2024
Mięso w diecie psa: Jakie jest najlepsze?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Soczysta wołowina, lekkostrawny drób, a może egzotyczny kangur… Miłośnicy psów wciąż toczą spory, które mięso dla psa jest najlepsze. Wątpliwości dotyczą również tego, których gatunków mięsa wręcz nie powinno się podawać psu. Przyjrzymy się tutaj niektórym z nich.
undefined
01.08.2024
Ile powinien jeść mały pies?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy mały pies powinien dostawać tyle samo jedzenia na kilogram masy ciała, co pies duży? Przelicznik nie jest taki prosty. Poza tym dużo zależy nie tylko od jakości pożywienia, ale też od trybu życia psa.
undefined
31.07.2024
Czy źródło tłuszczu w karmie monobiałkowej ma znaczenie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybierając karmę dla psa z alergią zawsze zwracamy uwagę na źródło białka, czyli gatunek mięsa użyty w danym produkcie. Jednak to nie wszystko! Okazuje się, że ogromne znaczenie ma także rodzaj tłuszczu, który znalazł się w składzie karmy…
undefined