01.09.2023
Jak zapewnić psu energię na cały dzień?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podajesz czworonogowi odpowiednią ilość karmy, a mimo to masz wrażenie, że zwierzak już kilka godzin po posiłku znów jest głodny? Istnieje kilka sposobów, które pozwolą zapewnić psu energię na cały dzień!
fot. Shutterstock
Każdy z nas wie, jak nieprzyjemne może być uczucie głodu. Ssanie w żołądku, rozdrażnienie, zmęczenie mięśni i zawroty głowy to objawy, które często mówią nam, że nadszedł już czas na kolejny posiłek. Pusty żołądek będzie dawał równie nieprzyjemne oznaki naszym czworonożnym podopiecznym. Niestety większość psów nie potrafi samodzielnie dawkować sobie jedzenia. Nasypanie zwierzakowi do miski całej dziennej porcji karmy i liczenie na to, że będzie podjadał tylko wtedy, gdy poczuje potrzebę, może sprawić, że psiak zje wszystko na raz… I za kilka godzin znów będzie głodny! Wielu opiekunów w takiej sytuacji zaczyna dokarmiać psa przeróżnymi smaczkami, które w nadmiarze stają się przyczyną otyłości… Jak w takim razie zapewnić psu energię na cały dzień, a przy tym nie dopuścić do przekarmienia?
Po czym poznać, że pies jest głodny?
Żaden psiak nie powie nam, że właśnie stał się głodny, przez co czuje narastający ból głowy i dyskomfort w żołądku. Czujny opiekun potrafi jednak zauważyć, że nastrój psiaka zaczyna ulegać zmianie. Oczywistym objawem głodu u psa może być dopominanie się o dodatkowe przekąski – jednak nie zawsze! Część czworonogów po prostu lubi jeść i skorzysta z każdej okazji, by zdobyć atrakcyjny kąsek, przesiadując przy stole w porze obiadu, drapiąc łapą w szafkę z przysmakami czy wykonując rozmaite komendy zachęcające opiekuna do podania nagrody. Niektóre psiaki są także wielbicielami resztek znalezionych na trawniku i będą ich szukać nawet tuż po obfitym posiłku. Do objawów, które mogą świadczyć o spadku energii związanym z głodem, należą między innymi:
- szybsze rezygnowanie z ulubionej zabawy,
- mniejsze zainteresowanie węszeniem podczas spaceru,
- nietypowa niechęć do kontaktów z innymi psami,
- uporczywe lizanie dywanów,
- nerwowe dreptanie po domu,
- drżenie łap po dłuższym wysiłku.
Takie problemy mogą być związane ze spadkiem poziomu glukozy we krwi. Problem ten pojawia się nie tylko u czworonogów cierpiących na cukrzycę – nieznaczny, ale nieprzyjemny spadek cukru może dotyczyć nawet zdrowego zwierzaka, który żywiony jest w nieprawidłowy sposób. Co podawać psu, by nie czuł się zmęczony już kilka godzin po jedzeniu? I jaka rutyna dnia może zapewnić mu więcej energii?
Czym karmić psa, by zapewnić mu energię na cały dzień?
Od dawna wiadomo, że najlepszym źródłem energii dla mięśni i mózgu są cukry proste – glukoza. Część niezbędnych cukrów organizm psa może pozyskać z białka i tłuszczu, jednak podstawowym i łatwo dostępnym ich źródłem są przede wszystkim węglowodany. Każde zwierzę ma określone zapotrzebowanie na glukozę, dlatego udział węglowodanów w diecie jest najlepszym sposobem na jej pozyskanie.
Źródła węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym powodować mogą nagły wzrost poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie, jego nagły spadek i nieprzyjemne uczucie głodu. Natomiast składniki o niskim indeksie glikemicznym będą powodować stopniowe uwalnianie się glukozy, co zapewni psu energię na dłuższy czas. Dlatego, chcąc zapewnić psu energię na cały dzień, należy zwracać szczególną uwagę na źródło węglowodanów obecne w karmie dla psa.
By zapewnić czworonogowi dobre samopoczucie nawet przez długi czas po posiłku, warto zdecydować się na karmy z linii Raw Paleo Healthy Grain. Zbilansowane, pełnoporcjowe karmy łączą w swoim składzie dwa różne źródła węglowodanów:
- jęczmień o niskim indeksie glikemicznym, dzięki któremu energia z pożywienia jest uwalniana stopniowo w ciągu całego dnia,
- bataty o wyższym indeksie glikemiczny, pozwalającym na zaspokojenie uczucia głodu od razu po posiłku.
Specjalnie opracowana formuła Long Lasting Energy zapewni psu energię i zapobiegnie szybkim spadkom cukru we krwi, dzięki czemu nie dopuści do nieprzyjemnego uczucia głodu. Karmy Raw Paleo Healthy Grain oparte są na wysokiej jakości suszonym mięsie drobiowym, jagnięcym lub suszonej rybie, które dostarczają psu wysokiej jakości białka pochodzenia zwierzęcego. Uzupełnione zostały o dodatek siemienia lnianego i prebiotycznych włókien, dzięki czemu dbają także o zdrowie jelit zwierzaka. W linii karm znaleźć można zarówno produkty przeznaczone dla psów dorosłych, jak i szczeniąt poniżej 12. miesiąca życia.
Jak jeszcze można zapewnić psu energię na dłużej?
Wybór odpowiedniej karmy to najskuteczniejszy sposób na zapewnienie psu dobrego samopoczucia. Opiekun chcący uniknąć nieprzyjemnego spadku energii u pupila może też zastosować kilka dodatkowych sposobów, takich jak:
- rozłożenie dziennej dawki karmy na dwa lub trzy równe posiłki – częstsze karmienie mniejszą ilością jedzenia pozwoli ustabilizować poziom cukru we krwi podczas całego dnia,
- podawanie psu karmy w misce spowalniającej jedzenie lub interaktywnej zabawce – wydłużenie czasu spożywanego posiłku pozytywnie wpłynie na trawienie i przyswajanie składników odżywczych,
- rozważne wybieranie przysmaków podawanych psu w ramach nagród i przekąsek – naturalne przysmaki z wysoką zawartością mięsa zmniejszą skoki i spadki cukru we krwi czworonoga.
W przypadku zauważenia u psa bardzo silnych spadków energii należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Objawy towarzyszące uczuciu głodu mogą świadczyć o rozwijającej się u zwierzaka chorobie, która wymagać będzie wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Artykuł powstał we współpracy z marką Raw Paleo.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.08.2023
5 sposobów na odchudzenie psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wiele domowych czworonogów cierpi na nadwagę lub otyłość. Jak skutecznie walczyć z tym problemem, aby nie przełożył się na stan zdrowia zwierzaka? Poznaj sprawdzone sposoby na odchudzenie psa!
fot. Shutterstock
03.07.2023
Dieta psiego alergika – o tym musisz pamiętać!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psa cierpiącego na alergię może uczulać niemal każdy składnik jego diety! Na szczęście istnieją karmy, które mogą rozwiązać ten uciążliwy problem. Jak powinna wyglądać dieta psiego alergika?
fot. Shutterstock
01.07.2023
Pies z biegunką na wakacjach – jak mu pomóc?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies z biegunką na wakacjach to nie lada problem… Niestety przypadłość ta pojawia się u psów wyjątkowo często – szczególnie podczas wyjazdów! Dlatego każdy opiekun planujący wakacje z psem powinien wiedzieć, co robić w takiej sytuacji.
fot. Shutterstock