07.01.2025
Dieta trzustkowa dla psa. Jak karmić psa z chorą trzustką?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kiedy trzustka choruje, trawienie pokarmów staje się znacznie utrudnione. Czym karmić psa trzustkowego? Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta trzustkowa dla psa.
fot. Shutterstock
Dzięki trzustce możliwe jest trawienie pokarmów. Choć gruczoł ten pełni w organizmie podwójną rolę – wydziela nie tylko enzymy, ale też hormony: insulinę, glukagon i somatostatynę. Gdy trzustka choruje i ich produkcja jest zaburzona, trawienie staje się znacznie utrudnione, a komfort życia pupila spada. Choroby trzustki długo się nie ujawniają. Objawy zaczynają występować niestety dopiero, gdy dojdzie do uszkodzenia dużej części tego organu. Jednak do gabinetów weterynaryjnych trafia wiele psów cierpiących z powodu zaburzeń trzustki. Tacy pacjenci wymagają specjalistycznego postępowania dietetycznego. Czym karmić psa z chorą trzustką?
Skąd biorą się kłopoty z trzustką?
Przyczyn zaburzeń pracy trzustki jest wiele. Wśród nich wymienić można:
- zapalenie trzustki – wyróżnia się ostrą postać choroby tego narządu i przewlekłą. Definiowaną jako długotrwały stan zapalny prowadzący do zmian zwyrodnieniowych, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania jego funkcji. Choroba ta objawia się silnym bólem brzucha, wymiotami, tłuszczową biegunką o zjełczałym zapachu, złym stanem skóry i sierści oraz nieprawidłowymi wynikami badań krwi,
- nieprawidłowe żywienie, obfitujące w tłuszcze, które zbytnio obciążają trzustkę. Psom szkodzi tłuste jedzenie dla ludzi np. boczek!
- otyłość i niska aktywność fizyczna także nie służą temu narządowi, ponieważ przyczyniają się do rozwoju kamicy żółciowej, a to schorzenie może stać się przyczyną ostrego zapalenia trzustki,
- zatrucie, szczególnie lekami, może także uszkodzić narząd i upośledzić jego działanie,
- przebyte choroby pasożytnicze powodują niedrożność przewodów trzustkowych również są prawdopodobną przyczyną zaburzeń trzustki,
- mechaniczne uszkodzenie skutkujące nieprawidłowym krążeniem w obrębie tego organu i zaburzające jego funkcjonowanie,
- predyspozycje genetyczne – niektóre rasy są bardziej narażone na choroby trzustki, np. młodzieńczy zanik trzustki, na który szczególnie narażone są owczarki niemieckie, choć także przedstawiciele innych ras psów dużych.
Dieta przy chorej trzustce u psa
W żywieniu pechowców z chorą trzustką należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pies trzustkowy nie może dostawać tłustego, ciężkostrawnego pokarmu. W przypadku takich zaburzeń bezwzględnie wskazana jest dieta niskotłuszczowa. Dopuszczalny udział tłuszczu w codziennym jadłospisie cierpiącego z ich powodu czworonoga zależny jest od stopnia niewydolności narządu. Dla takiego zwierzęcia dobrym produktem może być dla karma light dla psów otyłych. Tego rodzaju pożywienie ma obniżoną zawartość tłuszczu.
Dzięki specyficznej recepturze tego typu produkty nie obciążają zbytnio układu trawienia. Osłabiona, działająca nieprawidłowo, czyli wydzielająca zbyt małą ilość enzymów trzustka zwykle jest w stanie poradzić sobie z takim lekkostrawnym posiłkiem. Karmy dla psów z nadwagą bazują na niskokalorycznych gatunkach mięs. Często mają w składzie np. kurczaka.
Karma weterynaryjna dla psa z chora trzustką
W trudniejszych przypadkach, na przykład przy ostrym zapaleniu trzustki, niezbędne może być wprowadzenie psu karmy weterynaryjnej - najczęściej typu low fat (niskotłuszczowej). Karmy specjalistyczne mają precyzyjnie zbilansowany skład i są wzbogacane o dodatki wspierające organizm w przypadku danego problemu. Dlatego będą najlepszym wyborem w przypadku psów borykających się z zaostrzoną chorobą lub objawami, które nie chcą ustąpić na zwykłej diecie.
Czego nie może jeść pies z chorą trzustką?
Podobnie jak w przypadku psów cierpiących na inne choroby wymagające ścisłej diety, pies z chorą trzustką nie powinien otrzymywać żadnych dodatkowych przysmaków. Podanie psu na przykład gotowanego jajka, kawałka szynki z kanapki lub tłustego gryzaka może poskutkować zaostrzeniem się objawów lub nasileniem choroby, które będzie wymagać intensywnego leczenia. Jeśli z jakiś powodów musimy podawać psu przysmaki - na przykład podczas nauki chodzenia na luźnej smyczy - najbezpieczniej jest zastąpić smaczki suchą karmą lub skonsultować się z doświadczonym dietetykiem zwierzęcym. Taki specjalista na podstawie wyników badań i stanu psiaka dobierze bezpieczne przekąski, które będzie można podawać zwierzakowi w określonych ilościach.
Jak karmić psa przy chorej trzustce?
Kluczowe jest podzielenie dziennej racji żywieniowej – karmienie psa małymi, lecz często podawanymi porcjami. Celem rozłożenia posiłków „na raty”, podobnie jak ograniczenia zawartości tłuszczu w karmie, jest umożliwienie słabiej działającej trzustce sprostania zadaniu dostarczenia ilości enzymów wystarczającej do strawienia składników odżywczych.
Psy trzustkowe mogą długo żyć, zachowując dobrą formę, pod warunkiem przestrzegania zaleceń żywieniowych. W wielu przypadkach funkcjonowanie ich układu trawiennego trzeba wesprzeć farmakologicznie – przez podawanie syntetycznych enzymów trzustkowych. Dla zachowania dobrostanu zwierzęcia równie ważne jest także właściwy model żywienia. Najlepiej ustalić go indywidualnie ze specjalistą w dziedzinie żywienia zwierząt lub lekarzem weterynarii.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.01.2025
Jak łączyć karmę mokrą i suchą? Żywienie mieszane psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Karmienie psa mokrą i suchą karmą wydaje się atrakcyjnym i urozmaiconym dla czworonoga sposobem żywienia. Czy to na pewno dobry pomysł? Jeśli tak, to jak taka dieta powinna wyglądać w praktyce?
undefined
29.12.2024
5 problemów zdrowotnych, których przyczyną może być niewłaściwe żywienie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewłaściwe żywienie psa może wywołać u niego nie tylko wiele problemów zdrowotnych, ale także kilka poważnych chorób. Sprawdź, jak ich uniknąć.
undefined
27.12.2024
Jak dawkować psu karmę? Oto najważniejsze zasady!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podawanie psu gotowej karmy wydaje się prostą sprawą… Jednak łatwo o czymś zapomnieć! Jak dawkować psu karmę suchą lub mokrą?
undefined