14.09.2017
Jak się czuje pies w ludzkim świecie?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wyobraź sobie, że trafiasz na inną planetę, zamieszkaną przez obcy, zupełnie nieznany ci gatunek…
fot. Shutterstock
Lubię prosić ludzi zgłaszających się do mnie z psem, z którym są jakieś problemy, aby wyobrazili sobie, że nagle znajdują się na innej planecie. Wszyscy i wszystko wygląda dziwnie, ogromne budowle, wielkie istoty, nie można się porozumieć, niejasne prawa, którymi rządzi się ten nowy świat.
Tak samo czuje się pies w ludzkim świecie. Dlatego też ustal zasady i pokaż mu je, aby wiedział, na co może liczyć i czego się spodziewać oraz które jego zachowania akceptujesz, a które nie. Granice, które wyznaczysz psu, są potrzebne tak samo jemu, jak i tobie, aby życie ze zwierzęciem mogło być przyjemne i radosne.
Pies czuje się bezpiecznie tylko w świecie, w którym obowiązują czytelne reguły, przestrzegane i niezmienne bez względu na okoliczności. Zasady są psu potrzebne zwłaszcza w momentach, gdy wszystko wokół niego się zmienia – potrzebuje on wtedy punktu odniesienia, czegoś znajomego, co mogłoby się stać gwarancją bezpieczeństwa.
Bierzesz nowego psa do domu (np. adoptujesz ze schroniska)? Przeprowadzasz się, a może w domu pojawił się twój nowy partner albo przyszło na świat dziecko? Dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu? Wyjeżdżasz z psem na wakacje?
We wszystkich tych sytuacjach twojemu podopiecznemu potrzebne są precyzyjne ramy postępowania. Zmiana oznacza dla niego, że stare reguły nie obowiązują. Próbuje sprawdzić, na ile w nowej sytuacji może sobie pozwolić. To normalne zachowanie zwierzęcia. Psy dbają o to, by uzyskać jak najwięcej dla siebie. Zrezygnują, gdy postępując konsekwentnie, potwierdzisz obowiązywanie dotychczasowych zasad.
Przykład? Jeśli natychmiast biegniesz do psa, który szczeka i piszczy, ten szybko się nauczy, że aby zdobyć twoje zainteresowanie, warto się tak zachowywać. Szczenięta momentalnie łapią tę metodę szkolenia opiekunów. Jedno piśnięcie i już tuli psiaczka w ramionach, a ten się uczy, że jeśli chce obecności opiekuna, musi piszczeć.
Wyobrażasz sobie, jak szybko będziesz mieć dość takiego psa? Aby temu zapobiec, przyjmij zasadę, że zajmujesz się psem wtedy, gdy jest spokojny i znajduje się na swoim posłaniu. Lekceważysz wszystkie próby wymuszenia twojej uwagi.
Wtedy ty masz spokojnego i zrównoważonego psa, a on ma uporządkowany świat, w którym nie musi się z tobą ścierać o granice swojej swobody. Korzyści ma i pies, i człowiek.
Autor: Aneta Awtoniuk
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined