06.05.2020
Jak psy pomagają nam podczas pandemii COVID-19?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie od dziś wiadomo, że czworonogi mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Psy pomagają nam również podczas pandemii COVID-19.
fot. Shutterstock
Jeśli chcesz cieszyć się długim życiem, to powinieneś posłuchać naukowców i… zaprzyjaźnić się z psem. Opiekunowie czworonogów mają nie tylko zdrowsze serca, ale ogólnie czują się szczęśliwsi. Na tym korzyści przyjaźni ze zwierzęciem się jednak nie kończą. Psy pomagają nam również podczas pandemii COVID-19!
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali, u osób mieszkających samotnie ryzyko zgonu z powodu zawału było o 33% niższe wśród psich opiekunów, niż u osób niebędącymi opiekunami psa.
Ważnym czynnikiem ryzyka przedwczesnego zgonu jest izolacja społeczna. Opiekunowie psów są mniej wyizolowani i częściej nawiązują relacje z innymi ludźmi – podkreśla badaczka Tove Fall.
Izolacja społeczna a poczucie samotności
Aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, zalecono izolację społeczną. Z dnia na dzień dotychczasowe życie musiało zostać przewartościowane. Dla wielu osób jest to trudna i nowa sytuacja, w której ciężko się odnaleźć. Dodatkowo towarzyszy im lęk i doskwiera samotność. Zgodnie z najnowszymi danymi National Institute of Mental Health szacuje się, że 17,3 miliona dorosłych ludzi cierpi na poważną depresję. Badania wykazały również, że osoby, które nie czują się związane z innymi – w tym ze zwierzętami – częściej się przeziębiają czy też umierają z powodu chorób układu krążenia. Krótko mówiąc, żyją krócej.
Jak psy pomagają nam podczas pandemii COVID-19?
Nieustanne zamartwianie się wpływa niekorzystnie na naszą psychikę. Dlatego skupienie uwagi na czymś pozytywnym, jak zabawa ze zwierzęciem czy wspólny spacer, to idealny sposób na zredukowanie stresu. Dr. Evan MacLean z Uniwersytetu w Arizonie podkreśla, że towarzystwo psów nie tylko wpływa korzystnie na samopoczucie, ale też reguluje nasze tętno i ciśnienie krwi. Wparcie emocjonalne, które otrzymujemy od czworonogów, jest bowiem bardzo podobne do tego, które otrzymujemy od naszych bliskich osób – rodziny czy przyjaciół.
W okresie izolacji społecznej psy nie tylko dotrzymują nam towarzystwa, zmniejszają uczucie samotności, dodają otuchy czy poprawiają nastrój, ale też wymagają codziennej opieki. To pomaga nam prowadzić w miarę normalne życie. Obecna sytuacja, z jaką się wszyscy zmagamy, nie zwalnia nas przecież z wykonywania obowiązków wobec pupila. W związku z pandemią koronawirusa większość osób pracuje z domu, a nawet podczas home office potrzebujemy krótkich przerw. Warto wówczas wypełnić je merdającym ogonem.
#zwierzwczasachzarazy
Trwa cykl portalu Psy.pl #zwierzwczasachzarazy. Opisujemy różne sytuacje, w których psy pomagają ludziom przetrwać trudny czas zagrożenia koronawirusem i jak pozytywnie wpływają na nasze codzienne życie. A jak tobie pies pomaga w czasie izolacji, co mu zawdzięczasz? Czekamy na wasze historie, spostrzeżenia i odczucia! Piszcie: redakcja@psy.pl.
źródła: www.futurity.org | naukawpolsce.pap.pl
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined