06.05.2020
Jak psy pomagają nam podczas pandemii COVID-19?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie od dziś wiadomo, że czworonogi mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Psy pomagają nam również podczas pandemii COVID-19.
fot. Shutterstock
Jeśli chcesz cieszyć się długim życiem, to powinieneś posłuchać naukowców i… zaprzyjaźnić się z psem. Opiekunowie czworonogów mają nie tylko zdrowsze serca, ale ogólnie czują się szczęśliwsi. Na tym korzyści przyjaźni ze zwierzęciem się jednak nie kończą. Psy pomagają nam również podczas pandemii COVID-19!
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali, u osób mieszkających samotnie ryzyko zgonu z powodu zawału było o 33% niższe wśród psich opiekunów, niż u osób niebędącymi opiekunami psa.
Ważnym czynnikiem ryzyka przedwczesnego zgonu jest izolacja społeczna. Opiekunowie psów są mniej wyizolowani i częściej nawiązują relacje z innymi ludźmi – podkreśla badaczka Tove Fall.
Izolacja społeczna a poczucie samotności
Aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, zalecono izolację społeczną. Z dnia na dzień dotychczasowe życie musiało zostać przewartościowane. Dla wielu osób jest to trudna i nowa sytuacja, w której ciężko się odnaleźć. Dodatkowo towarzyszy im lęk i doskwiera samotność. Zgodnie z najnowszymi danymi National Institute of Mental Health szacuje się, że 17,3 miliona dorosłych ludzi cierpi na poważną depresję. Badania wykazały również, że osoby, które nie czują się związane z innymi – w tym ze zwierzętami – częściej się przeziębiają czy też umierają z powodu chorób układu krążenia. Krótko mówiąc, żyją krócej.
Jak psy pomagają nam podczas pandemii COVID-19?
Nieustanne zamartwianie się wpływa niekorzystnie na naszą psychikę. Dlatego skupienie uwagi na czymś pozytywnym, jak zabawa ze zwierzęciem czy wspólny spacer, to idealny sposób na zredukowanie stresu. Dr. Evan MacLean z Uniwersytetu w Arizonie podkreśla, że towarzystwo psów nie tylko wpływa korzystnie na samopoczucie, ale też reguluje nasze tętno i ciśnienie krwi. Wparcie emocjonalne, które otrzymujemy od czworonogów, jest bowiem bardzo podobne do tego, które otrzymujemy od naszych bliskich osób – rodziny czy przyjaciół.
W okresie izolacji społecznej psy nie tylko dotrzymują nam towarzystwa, zmniejszają uczucie samotności, dodają otuchy czy poprawiają nastrój, ale też wymagają codziennej opieki. To pomaga nam prowadzić w miarę normalne życie. Obecna sytuacja, z jaką się wszyscy zmagamy, nie zwalnia nas przecież z wykonywania obowiązków wobec pupila. W związku z pandemią koronawirusa większość osób pracuje z domu, a nawet podczas home office potrzebujemy krótkich przerw. Warto wówczas wypełnić je merdającym ogonem.
#zwierzwczasachzarazy
Trwa cykl portalu Psy.pl #zwierzwczasachzarazy. Opisujemy różne sytuacje, w których psy pomagają ludziom przetrwać trudny czas zagrożenia koronawirusem i jak pozytywnie wpływają na nasze codzienne życie. A jak tobie pies pomaga w czasie izolacji, co mu zawdzięczasz? Czekamy na wasze historie, spostrzeżenia i odczucia! Piszcie: redakcja@psy.pl.
źródła: www.futurity.org | naukawpolsce.pap.pl
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined