15.01.2025
Jak zadbać o to, aby dom był przyjazny dla psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Planujesz adopcję lub zakup zwierzaka? Musisz wiedzieć, jak przygotować przestrzeń, aby była ona bezpieczna dla futrzaka i jednocześnie nie straciła swojej funkcjonalności. Przekonaj się, jak zadbać o to, aby twoje mieszkanie lub dom były przyjazne dla psa, zwłaszcza wtedy, gdy zostaje w nim sam w ciągu dnia.
fot. redakcja
Stwórz bezpieczny kąt dla psa
Pies powinien mieć w domu miejsce, w którym może bezpiecznie i komfortowo wypoczywać przede wszystkim w ciągu dnia. Najlepiej znaleźć przestrzeń, która nie znajduje się przy ciągach komunikacyjnych, aby uniknąć nieustannego przeszkadzania zwierzęciu. Jeśli masz taką możliwość, przygotuj psu legowisko np. w zacisznym kącie sypialni lub salonu. Powinno być ono dopasowane do jego wielkości oraz potrzeb. Dobrym rozwiązaniem w przypadku większości psów jest klatka kennelowa, która może być swego rodzaju azylem. Jeśli chcesz ją stosować, musisz odpowiednio przygotować do tego swoje zwierzę. Musi być ona wprowadzana stopniowo, aby pies mógł się z nią oswoić.
Zabezpiecz meble przed psem
Dla wielu opiekunów psów największym wyzwaniem podczas ich nieobecności w domu jest gryzienie mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Najczęściej jest to sposób na rozładowanie stresu lub nudy zwierzaka. Psy, zwłaszcza w wieku szczenięcym, chętnie obgryzają buty oraz nóżki mebli. Dość chętnie zajmują się także miękkimi obiciami foteli czy kanap. Powrót opiekuna do domu może więc wiązać się z dość niemiłą niespodzianką.
Jak temu zapobiec? Przede wszystkim zadbaj o to, aby przed każdym wyjściem schować buty czy inne przedmioty, którymi może zainteresować się twój pies. Warto zamknąć je w szafkach lub umieścić na tyle wysoko, aby ściągnięcie potencjalnych zabawek nie było łatwe. W przypadku większych mebli, takich jak np. krzesła, sprawdzi się bezbarwna folia, która może pomóc w ich zabezpieczeniu. Z kolei kanapę możesz przykryć grubym pledem lub narzutą.
Wychodząc z domu, warto zostawić zwierzakowi zabawki. Będzie mógł się nimi zająć, co może ułatwić mu uporanie się z nieobecnością opiekuna.
Osłoń kable sprzętów elektrycznych
Zagrożeniem dla zwierząt domowych są kable elektryczne. Mogą one zostać pogryzione, co grozi porażeniem prądem. Aby tego uniknąć, stosuj specjalne maskownice, które znajdziesz w sklepach budowlanych. Możesz również postawić na plastikowe rurki, czyli peszle, w środku których można ukryć przewody. Dzięki nim, dostanie się bezpośrednio do kabli będzie dość utrudnione. Dobrym rozwiązaniem jest także ukrycie przewodów za meblami czy umieszczenie ich w miarę możliwości pod szafkami.
Schowaj niebezpieczne środki chemiczne
Pamiętaj o tym, aby wszystkie niebezpieczne środki chemiczne np. produkty wybielające czy piorące zabezpieczyć przed dostępem zwierząt domowych. Powinny być one przechowywane w zamkniętych szafkach, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z nimi. Kolorowe opakowania mogą bowiem być interesujące zwłaszcza dla szczeniaka, a kontakt ze środkami chemicznymi to duże zagrożenie dla zdrowia i życia.
Pomyśl o ubezpieczeniu zwierzaka w ramach polisy mieszkaniowej
Nie każdy opiekun zwierzęcia domowego wie, że może go objąć ochroną w ramach polisy mieszkaniowej. Jest to możliwe po wyborze odpowiedniego rozszerzenia do podstawowego ubezpieczenia nieruchomości. Taka polisa może pokrywać koszty:
- leczenia zwierząt domowych,
- uśpienia i pochówku w razie śmierci będącej następstwem nieszczęśliwego wypadku,
- porad weterynaryjnych udzielanych przez telefon,
- poszukiwania zaginionego zwierzęcia.
Wszystko zależy jednak od tego, co oferuje konkretny ubezpieczyciel. Towarzystwa mogą bowiem proponować także inne rozwiązania.
Jeśli szukasz ubezpieczenia swojego domu czy mieszkania, sprawdź oferty dostępne na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Znajdziesz na niej praktyczny kalkulator, który pomoże ci w znalezieniu najlepszego wariantu. Dzięki niemu możesz szybko i wygodne porównywać oferty różnych towarzystw oraz zakupić ubezpieczenie bez wychodzenia z domu.
Zaopatrz się w kamerę wewnętrzną
Jeśli chcesz wiedzieć, co robi zwierzak podczas twojej nieobecności w domu czy mieszkaniu, zaopatrz się w kamerę wewnętrzną. Możesz kupić ją za ok. 100 – 150 zł. Najlepszym rozwiązaniem jest bezprzewodowy model, korzystający z Wi-Fi. Takie urządzenia możesz postawić w dowolnym miejscu, z którego dobrze widać wnętrze. Kamera będzie na bieżąco rejestrowała to, co dzieje się w domu czy mieszkaniu. Pozwoli ci sprawdzić, jak zwierzę reaguje na twoją nieobecność oraz czy nie wykazuje ono zachowań mogących świadczyć o problemach behawioralnych. Modele z funkcją komunikowania pozwalają na wydawanie komend, co może pomóc w ochronie mebli czy innych przedmiotów.
Odpowiednie przygotowanie domu czy mieszkania jest niezbędne, aby zapewnić psu bezpieczeństwo oraz ochronić się przed szkodami, jakie może spowodować. Zadbaj o to, aby twój zwierzak czuł się w nim komfortowo i miał jak najmniej okazji do niszczenia wyposażenia wnętrza.
Artykuł sponsorowany.
Polecane przez redakcję
Reklama
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined