30.05.2020
Dlaczego warto kupić psu gryzaki?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Żują, gryzą, ciamkają. Czasem bardzo różne przedmioty, które akurat się nawiną. Gryzienie jest naturalną i bardzo ważną psią potrzebą. Dlaczego jeszcze warto kupić psu gryzaki?
fot. Shutterstock
Dla szczeniąt gryzienie jest naturalnym zachowaniem – w ten sposób maluchy poznają świat. Ale gryzą i żują również starsze psy. Konieczność tłumienia tego instynktu jest dla zwierzęcia nieuzasadnioną karą. Nigdy więc nie zabraniaj psu żuć, choć właśnie widzisz, jak pochłania twój but! Zamiast tego przekieruj jego potrzebę żucia na przedmioty czy zabawki, które do tego służą. Oto kilka powodów, dla których warto kupić psu gryzaki. Nie pożałujesz!
Zaspokajają potrzebę żucia
Psy, a zwłaszcza szczenięta mają instynktowną potrzebę żucia. Żucie to nic innego jak eksplorowanie otoczenia. Maluszki zaczynają od ssania różnych przedmiotów, a z czasem uczą się wykorzystywać swoje zęby bardziej świadomie. Dlatego nie powinieneś karcić za takie naturalne zachowania pupila, lecz zapewnić mu alternatywę np. w postaci gryzaków. Zgadzamy się co do tego, że są one zdecydowanie lepszym wyborem niż twoja nowa para butów.
W przypadku ząbkujących szczeniąt żucie gryzaków pomaga im złagodzić dyskomfort, jaki wówczas odczuwają – swędzenie lub ból, który towarzyszy wyrzynaniu się zębów. W roli szczeniakowych gryzaków uśmierzających ból świetnie sprawdzi się surowa i zamrożona marchewka albo kong wypełniony mokrą karmą – również prosto z zamrażalnika.
Rozładowują stres i napięcie
Psy odczuwają różne emocje, które muszą znaleźć gdzieś swoje ujście – zwłaszcza te negatywne, jak lęk czy frustracja. Gryzienie różnych przedmiotów jest jednym ze sposobów rozładowywania napięcia. Gryzak doskonale sprawdza się również podczas nieobecności opiekuna. Według behawiorystów regularne zostawianie pupilowi zabawek do żucia zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia u niego lęku separacyjnego. Jednak zanim zostawisz psa sam na sam z czymś do żucia, koniecznie upewnij się, że dany gryzak jest dla psa całkowicie bezpieczny!
Zapobiegają nudzie
Nuda doprowadza do destrukcyjnych zachowań. Nawet ludzie niekiedy z nudów obgryzają paznokcie… A czworonogi? Meble czy inne przedmioty gospodarstwa domowego. Psy do szczęścia potrzebują stymulacji fizycznej i psychicznej. Zabawki do żucia potrafią zająć zwierzaka przez dłuższy czas, a dodatkowo naturalne gryzaki są dla niego bardziej atrakcyjne niż twój but. Gryzaki to dobry pomysł także dla starszych psów, które nie są już tak aktywne fizyczne.
Wspomagają prawidłową higienę jamy ustnej
Dlaczego jeszcze warto kupić psu gryzaki? Żucie gryzaków jest świetnym sposobem na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Pozwalają one ćwiczyć psu mięśnie żuchwy, a także zadbać o czystość zębów. Gryzaki pomagają też usunąć osad, niwelują powstawanie kamienia nazębnego i zapobiegają chorobom przyzębia.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined