03.07.2024
Kałuża, trawa i ziemia - jak chronić psa przed zarażeniem pasożytami?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na wakacje czekamy nie tylko my, ale również nasi czworonożni przyjaciele. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać pupila na wspaniałe wędrówki, odkrywanie nieznanych terenów czy nad wodę. Przedtem jednak musimy go zabezpieczyć przed kleszczami i innymi pasożytami zewnętrznymi. A także zadbać o to, by wakacyjna przygoda nie pozostawiła pamiątek w postaci pasożytów w jego przewodzie pokarmowym.
fot. Shutterstock
Zarażenie pasożytami grozi już szczeniętom
Myślisz może, że twój szczeniak jest za mały, by mu podawać środki na odrobaczenie? Nic podobnego! Odrobacza się już psie oseski, bo pasożytami wewnętrznymi mogą się zarazić nawet pijąc mleko matki. Jeśli planujemy wyjazd na wakacje z samodzielnym już szczeniakiem, tym bardziej musimy go odrobaczać, bo ciekawy świata malec będzie go zwiedzał intensywniej niż dorosły pies. Przede wszystkim – jak małe dziecko – będzie brał wszystko do pyska: piasek, trawę (pycha!), wszelkie znalezione śmieci, a nawet, o zgrozo, odchody różnych zwierząt. I popije te specjały wodą z kałuży... Nawet jeśli za każdym razem będziemy się rzucać, by mu odebrać trefną zdobycz, to zapewne nie zawsze zdążymy, albo w psim pyszczku zostanie odrobina jakiegoś paskudztwa, zawierającego na przykład jaja tasiemca... Warto malca uczyć komend "fuj" czy "zostaw", ale ich perfekcyjne wyćwiczenie zajmie trochę czasu. A my musimy zabezpieczyć naszego psiaka przed inwazją pasożytów tu i teraz!
Skuteczny sposób na pasożyty
Jak uchronić psa przed inwazją pasożytów wewnętrznych: tasiemców i nicieni? Jest tylko jeden skuteczny sposób: regularne odrobaczanie. Jedna tabletka odrobaczająca dla psów InPar zawiera aż trzy substancje czynne: prazykwantel, embonian pyrantelu i fenbendazol, które działają skutecznie na pasożyty wewnętrzne: włosogłówki, glisty, tęgoryjce i tasiemce. Można ją podać bezpośrednio do pyska lub dodać do jedzenia. Co ważne, pies nie musi być na czczo, więc nie trzeba go wcześniej przegłodzić, co byłoby dla zwierzaka dodatkowym, niepotrzebnym stresem. Lek jest dostępny bez recepty w gabinetach weterynaryjnych oraz w stacjonarnych i internetowych sklepach zoologicznych. To znacznie ułatwia sprawę, bo aby zabezpieczyć naszego pupila przed dolegliwościami związanymi z zarobaczeniem, powinniśmy podawać mu tabletkę co trzy miesiące. W szczególnych sytuacjach, na przykład gdy jesteśmy opiekunami szczeniaka do 6. miesiąca życia, suczki karmiącej lub psów w schroniskach, może być wskazane zwiększenie częstotliwości odrobaczania, jednak wszystkie zmiany należy konsultować z lekarzem weterynarii. Jeśli naszego pupila nie dotyczą szczególne okoliczności i podamy mu tabletkę na początku wakacji, będzie zabezpieczony do ich końca, i to z parotygodniowym zapasem. Jednak nie zapominajmy, że odrobaczanie psa jest naszym obowiązkiem i powinniśmy pamiętać o regularnej profilaktyce przez cały rok!
Zarażenie pasożytami – objawy
Pamiętajmy o tym, że robaki rzadko są widoczne gołym okiem, a przy nieznacznym zarobaczeniu ich obecności może nie wykazać nawet badanie kału! Tymczasem pies jest narażony na zakażenie podczas każdego spaceru. Podczas wakacji może mieć kontakty z często zapchlonymi wiejskimi psami, a pchły są żywicielami pośrednimi tasiemców. Pupil z silnym instynktem łowieckim może upolować na łące zakażonego gryzonia. A dopiero wtedy, gdy pasożyty na dobre się rozpanoszą, możemy zacząć zauważać objawy!
Do najczęstszych objawów zarażenia pasożytami należą:
- wymioty,
- biegunka,
- brak apetytu,
- utrata wagi,
- w przypadku zarażenia nicieniami – tęgoryjcami lub glistami – także kaszel.
Zdarza się też, że pies je normalnie, a mimo to chudnie. Przyczyną może być zarażenie włosogłówką. Zarażony robakami pies ma zdecydowanie mniej energii. To może być szczególnie widoczne podczas wakacji, gdy nawet w ciekawym nowym otoczeniu będzie się wlókł i mało intensywnie eksplorował teren. Nie będzie też wykazywał zwykłej chęci do zabawy, aportowania, pływania, gonitw z innymi psami itp. Takie objawy to znak, że już najwyższa pora, by pupila odrobaczyć i powstrzymać inwazję pasożytów.
Odrobaczanie psa chroni również nas
O tym być może nie mówi się zbyt często, by nie psuć psom opinii. To jednak prawda, że endopasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym psa stanowią zagrożenie także dla nas. Mogą być przyczyną poważnych chorób, na przykład toksokarozy. Do zarażenia dochodzi zwykle poprzez kontakt z psimi odchodami, przypadkowe spożycie jaj pasożyta (np. jedzenie brudnymi rękoma) oraz brak higieny w kontaktach z psem. Lubimy spać z naszym pupilem (podczas wakacji być może we wspólnym namiocie), a nawet dawać mu buziaki. Tym bardziej więc zadbajmy o to, by te kontakty z ulubieńcem były dla nas bezpieczne!
Artykuł powstał we współpracy z marką InPar.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined
19.09.2024
Psu brzydko pachnie z pyska? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czujesz, że twój czworonożny przyjaciel, podchodząc do ciebie, ma nieświeży oddech? Czy widzisz ciemniejszy osad na jego zębach? Pamiętaj, że kamień nazębny to nie tylko kwestia estetyki. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, to pies nie tylko będzie odczuwał ból, ale z czasem może nawet stracić zęby. Cóż więc robić? Najważniejsza jest profilaktyka!
undefined