18.09.2024
Choroby zębów u psów. Skąd się biorą i jak je rozpoznać?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na jakie choroby zębów najczęściej cierpią domowe czworonogi i czym te schorzenia grożą? Sprawdź, dlaczego tak ważne jest, by dbać o zęby psów!
fot. Shutterstock
Problemy z zębami dotyczą wielu ludzi. Jednak domowe czworonogi również mogą cierpieć na przeróżne przypadłości stomatologiczne! Dlaczego choroby zębów u psów są tak groźne i jak można im zapobiegać?
Jakie psy najbardziej są narażone na choroby zębów?
Choroby zębów mogą dotknąć każdego czworonoga, niezależnie od jego wieku, wielkości, rasy czy płci. Szacuje się, że aż 75% psów powyżej 3. roku życia cierpi na problemy związane z jamą ustną. Jednak najbardziej narażone są na nie psiaki starsze, u których kamień nazębny zdążył nagromadzić się z powodu braku higieny oraz miniaturowe psiaki, które problemy z zębami miewają już w chwili problematycznej wymiany zębów. Niektórzy lekarze weterynarii sugerują także, że na nadmierne odkładanie się kamienia narażone są bardziej czworonogi karmione dietą domową o dużej zawartości takich składników jak ryż, makaron czy kasza. Również nieprawidłowy zgryz u psa będzie zwiększał ryzyko chorób zębów.
Na co chorują psie zęby?
W przeciwieństwie do ludzi, psom nie zagraża próchnica. Ich zęby podatne są najbardziej na odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Obecne w płytce bakterie powodują zapalenie przyzębia – parodontozę. Wnikający wgłąb dziąsła kamień wywołuje silne stany zapalne, a także uszkodzenie korzeni zębów, które chwieją się i wypadają. Możliwe jest również zanikanie dziąseł, opuchlizna, a także tworzenie się bolesnych ropni i nadżerek.
U młodych psów mogą wystąpić choroby zębów związane z ich wymianą. Częste są szczególnie u małych psów, u których zęby stłoczone są w malutkiej szczęce i polegają na wyrastaniu zębów stałych obok mleczaków, które wciąż jeszcze nie wypadły. Taka sytuacja sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego i bolesnym stanom zapalnym. Domowemu czworonogowi może przytrafić się także złamanie zęba, nowotwór jamy ustnej lub ubytek w szkliwie na skutek urazu. Jednak to właśnie parodontoza jest największym zagrożeniem dla psich zębów i całego organizmu zwierzaka.
Najczęstsze objawy choroby zębów u psów
Podstawowym objawem problemów z zębami jest brzydki zapach z pyska psa, który można wyczuć już w pierwszych stadiach chorobowych. Inne niepokojące zwiastuny to nadmierne ślinienie się, opuchlizna i krwawienie dziąseł, a także zmiana koloru zębów na żółty, brązowy lub szary. Stan zapalny w obrębie jamy ustnej może powodować ogromny dyskomfort, szczególnie podczas jedzenia. Chory psiak może więc odmawiać posiłków, być osowiały i niechętny do zabawy. Może także próbować ulżyć sobie w bólu poprzez ocieranie pyskiem o dywany czy meble. W naprawdę poważnych stanach bakterie namnażające się w pysku psa mogą dostać się do krwiobiegu i wywoływać zapalenia również w innych narządach. Taka wędrówka bakterii będzie przyczyną niewydolności nerek, uszkodzenia wątroby czy nawet zaburzenia pracy serca zwierzaka.
Jak leczyć psie zęby?
Leczenie poważnych chorób przyzębia polega na usunięciu nagromadzonego kamienia z zębów i spod dziąseł, a także na ewentualnym usunięciu chwiejących się zębów. Zabiegi te odbywają się pod narkozą i przeprowadzane są przez stomatologa weterynaryjnego. Przy bardzo dużych zapaleniach bakteryjnych może być konieczne podawanie psu antybiotyków i leków przeciwbólowych.
Jak zapobiegać chorobom zębów?
Najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych problemów z psimi zębami jest regularna kontrola jamy ustnej zwierzaka. Psi pysk od środka powinniśmy samodzielnie oglądać przy każdej możliwej okazji. Podczas wizyty u lekarza weterynarii również warto poprosić specjalistę, by rzucił okiem na psie zęby. Dzięki wykryciu choroby na jej wczesnym etapie i szybkiej reakcji łatwiej będzie zapobiec jej dalszemu rozwojowi i konieczności długotrwałego leczenia. Psia profilaktyka stomatologiczna obejmuje także częste mycie zębów (minimum 3 razy w tygodniu) oraz podawanie gryzaków dentystycznych. Czworonogi, które mają dużą skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, powinny mieć regularnie usuwaną płytkę nazębną u stomatologa weterynaryjnego.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2024
Psu brzydko pachnie z pyska? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czujesz, że twój czworonożny przyjaciel, podchodząc do ciebie, ma nieświeży oddech? Czy widzisz ciemniejszy osad na jego zębach? Pamiętaj, że kamień nazębny to nie tylko kwestia estetyki. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, to pies nie tylko będzie odczuwał ból, ale z czasem może nawet stracić zęby. Cóż więc robić? Najważniejsza jest profilaktyka!
undefined
04.09.2024
Rana u psa: Praktyczny poradnik dla opiekunów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozcięta na szkle łapa czy boleśnie otarte opuszki to problemy, z jakimi niemal na pewno zetkniemy się w ciągu życia naszego zwierzaka. Rana, czyli przerwanie ciągłości tkanki, może być też wynikiem pogryzienia przez inne zwierzę lub wypadku komunikacyjnego. Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach ran i sposobach postępowania z nimi? Koniecznie czytaj dalej!
undefined
02.09.2024
Wróć z wakacji bez żywych pamiątek - odrobacz swojego psa!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies umie się cieszyć wakacjami tak jak ty, choć na pewno inaczej to okazuje. Bierze do pyska wszystko, co napotka na swej drodze, a to niestety może mieć bardzo przykre konsekwencje. Zatrucie pokarmowe nie jest jedynym tego skutkiem - może też dojść do inwazji pasożytów. Dlatego koniecznie odrobacz psa po powrocie!
undefined