01.09.2024
Apatia u psa - jakie mogą być przyczyny?
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies jest apatyczny - czyli jaki? Kiedy zachowanie może być oznaką apatii i czy zawsze jest to sygnał alarmowy? Z czego może wynikać apatia u psa i co powinniśmy zrobić, gdy nasz pies jest osowiały? Koniecznie sprawdź!
fot. Shutterstock
Apatia czy… zmęczenie?
Znacznie więcej snu niż zwykle, niewielkie zainteresowanie spacerami czy zabawą… Jeżeli nasz pies zachowuje się tak na drugi dzień po bardzo długiej, wyczerpującej aktywności np. całodniowej wycieczce w góry lub obfitującym w rozmaite bodźce wydarzeniu, np. wystawie psów, raczej nie ma powodu do obaw! Psy, podobnie jak ludzie, “odsypiają” męczące czy stresujące wydarzenia. 1-2 dni “kanapowego” trybu życia po powrocie z wakacji, podczas których nasz pupil codziennie szalał znacznie więcej niż zazwyczaj, także nie stanowi powodu do niepokoju. Organizm potrzebuje czasu na regenerację, a mózg - na przetworzenie wszystkich doświadczeń. Najlepszym przyjacielem obu tych procesów jest zdrowy, głęboki sen! Nie wymuszajmy wówczas na psie kolejnych aktywności - dajmy mu spokojnie odnowić zapasy energii!
Kiedy w takim razie możemy mówić o apatii u psa? Zaalarmować nas powinno przede wszystkim, jeśli pies stał się wycofany i osowiały bez wyraźnego powodu, takiego jak wcześniej wymienione. Apatia utrzymuje się też dłużej niż 1 czy 2 dni. Często oprócz obniżenia aktywności towarzyszy jej brak apetytu. Pies niechętnie wychodzi na spacery, a jeśli już wyciągniemy go na takowy, nie wykazuje większego zainteresowania otoczeniem, często wlecze się za nami, zamiast z zaciekawieniem eksplorować okolicę. Zwierzak obojętnieje często nawet na bodźce, które zwykle wywoływały silne reakcje - ulubionych gości, najsmaczniejsze jedzenie czy pojawienie się w zasięgu wzroku najgorszego psiego “wroga”. Wtedy zdecydowanie możemy mówić o apatii jako objawie choroby. Musimy natychmiast działać!
Przyczyny apatii u psa
Jako pojedynczy objaw, apatia nie mówi nam niestety wiele o tym, jak poważna jest sytuacja. Osowiałość może towarzyszyć błahym dolegliwościom, takim jak lekka infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych czy zgazowanie jelit po znalezionym na spacerze nadpsutym rarytasie. Bywa też oznaką bardzo poważnych chorób zakaźnych, np. odkleszczowej babeszjozy, która nieleczona szybko może skończyć się nawet śmiercią psa. Psy odczuwające przewlekle ból stawów czy brzucha również stają się apatyczne. Apatia może być objawem chorób serca, zwłaszcza u psich seniorów. Apatyczne stają się również psy otyłe, gdy nadmierna tusza zaczyna utrudniać im poruszanie się - co sprzyja dalszemu nabieraniu zbędnych kilogramów.
Wystąpienie apatii u psa, zwłaszcza przeciągającej się dłużej niż jeden dzień, powinno zawsze skierować nasze kroki do gabinetu lekarza weterynarii. Często już podstawowe procedury, takie jak badanie palpacyjne powłok brzusznych, osłuchanie serca i płuc, test na choroby odkleszczowe czy badanie manualne stawów i kręgosłupa, daje nam jasny obraz, co spowodowało osowiałość u naszego zwierzaka. Szybka reakcja pozwala na natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pupil może szybko nabrać sił, a w przypadku poważniejszej dolegliwości, może ona zostać zahamowana, a jej ewentualny rozwój - kontrolowany. W przypadku niektórych chorób zakaźnych szybkość naszej reakcji może nawet uratować życie psa! Niekiedy powrót do zdrowia jest jednak mozolny, a apatia utrzymuje się jeszcze długo po rozpoczęciu leczenia. Jak sobie z nią poradzić?
Jak zadbać o osowiałego pupila?
Przede wszystkim nie zmuszamy go do nadmiernej aktywności, zwłaszcza jeżeli postawiona diagnoza wskazuje na poważną chorobę, wymagającą odpoczynku i regeneracji. Apatia jest wówczas naturalną reakcją organizmu, która pozwala oszczędzać zapasy energii i wykorzystać je na odbudowę sił witalnych organizmu, a nie zbędną aktywność. Zapewnijmy psu spokojne, ciche i w miarę możliwości zaciemnione miejsce do wypoczynku, pozwalające jednocześnie dyskretnie go obserwować. Spacery powinny być krótkie, dopóki zwierzak nie nabierze sił. Unikajmy stresujących wydarzeń, takich jak zbędne wizyty gości, głośna muzyka czy remont - rekonwalescencja będzie wówczas przebiegała sprawniej. Kiedy pies poczuje się nieco lepiej, możemy zaproponować mu zajęcie niezbyt obciążające fizycznie - zabawy węchowe, wykonywanie prostych sztuczek w zamian za pyszną nagrodę.
Towarzyszący często apatii, przedłużający się brak apetytu, może stanowić problem - organizm szczególnie potrzebuje w tym czasie niezbędnych składników odżywczych! Spróbuj zachęcić psa do jedzenia wilgotnym, pachnącym i smacznym pokarmem, który jednocześnie będzie zdrowy i wartościowy. Może to być karma mokra dla psa FOLK Dzik po myśliwsku - lekkostrawna, delikatna, a zarazem wysokoodżywcza dziczyzna to doskonały wybór dla dochodzącego dopiero do siebie pupila! Bogactwo łatwo przyswajalnego białka, witamin z grupy B i nienasyconych kwasów tłuszczowych, przy stosunkowo niewielkiej zawartości tłuszczu i braku zanieczyszczeń obecnych często w mięsach z hodowli przemysłowych to nieocenione wsparcie w powrocie naszego psa do zdrowia i doskonałej kondycji.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Pupil Karma.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Podbiegające psy bez smyczy – jak sobie z nimi radzić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Podbiegające psy to ogromny problem dla wielu opiekunów psów. Jak uchronić naszego czworonoga przed natrętem spotkanym na spacerze?
undefined
01.11.2024
Dlaczego pies nie chce jeść z miski, tylko z ręki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie niejadki bardzo często łączy wspólna cecha. Pokarm znajdujący się w ich misce nie jest atrakcyjny - a dokładnie to samo pożywienie podane z ręki opiekuna nagle zyskuje na atrakcyjności i jest chętnie zjadane. Skąd ta różnica? I czy zawsze wynika z rozpieszczenia ukochanego pupila? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny!
undefined
03.10.2024
Dlaczego pies mnie nie słucha na spacerze?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
“Atos! Atos! Wracaj tu szybko!” - tymczasem Atos, nic sobie z tego nie robiąc, dokazuje radośnie po parku, zaczepiając przechodniów i wszystkie napotkane psy… “Nelka, siad. Siad. Siad!!” - próbujesz posadzić psa, który szarpie podekscytowany w kierunku bawiących się dzieci.
undefined