01.07.2024
W małym ciele wielki... pies! Jak szkolić psy małych ras?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Mały pies to czasem niemały kłopot. Aby tak nie było, musimy go wychować! Malca trzeba nauczyć podstawowych komend w tym samym zakresie, co dużego psa. Szkolenie maluchów opiera się na tych samych zasadach jak szkolenie większych czworonogów. Możemy jednak napotkać nieco inne problemy. Jakie i jak sobie z nimi radzić?
fot. Shutterstock
Jak szkolić psy małych ras?
Najważniejsza jest motywacja – ta zasada się nie zmienia, niezależnie od wielkości psa. Czy dużego, czy małego czworonoga szkolimy wyłącznie metodami pozytywnymi. Dają one o wiele lepsze efekty niż karcenie, a przy tym pomagają pogłębić naszą relację z czworonogiem i sprawiają, że ćwiczenia są dla niego dobrą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. W wypadku psów małych ras to szczególnie ważne, bo z reguły mają nie tylko delikatne ciało, ale też wrażliwą psychikę. Nawet niewielką karę mogłyby odczuć bardzo mocno i wpłynęłoby to na wynikach dalszego szkolenia. Możemy je więc tylko chwalić i nagradzać za pozytywne efekty.
Czym nagradzać psy małych ras podczas szkolenia?
Nagradzając malca podczas szkolenia napotykamy jednak pewien problem, wynikający z jego nikłej postury i... niedużego żołądka. Już po kilku standardowych smaczkach podanych w nagrodę piesek może się poczuć najedzony. Nie tylko nie będzie chciał dalej ćwiczyć, ale może też odmówić zjedzenia swojej porcji karmy. Dlatego niektórzy podczas nauki nagradzają pupila zabawką lub wspólną zabawą. Jednak nie każdy psiak uzna to za nagrodę! Jeśli mały łasuch zdecydowanie preferuje smaczki, trzeba wybrać te z jak najlepszym składem i dużą wartością odżywczą, by nie zaśmiecać mu malutkiego żołądka produktami kiepskiej jakości. Dla malca dobrym wyborem są też takie przysmaki, które dają się dzielić na mniejsze części.
Przysmaki dedykowane dla małych ras
Najlepiej wybrać smakołyki wyprodukowane specjalnie z myślą o małych rasach, takie jak Mr. Bandit Naturals Mini. To oparte na jednym rodzaju białka, w 100% naturalne przysmaki. Miękkie i delikatne kosteczki zawierają aż 99% kaczki, w tym 60% mięsa, a poza tym zdrowe podroby, chrząstki i kości. Należy pamiętać, że psy małych ras mają zwykle dużą skłonność do problemów z zębami, dlatego warto też rozważyć przysmaki przeznaczone do pomocy w pielęgnacji psich zębów takie jak Mr. Bandit Dental Mini. Zawierają one dodatek szałwii i mięty, które wspierają psie zęby, oraz SHMP zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Zadbamy wtedy nie tylko o odpowiednie szkolenie pupila, a również o jego zdrowy uśmiech.
Co utrudnia szkolenie psa małej rasy?
Mały pies nie potrzebuje tak dużo przestrzeni jak jego więksi kuzyni. Często też, z powodu jego małych rozmiarów, nadużywamy brania psa na ręce i noszenia go. Jednak to, co w codziennym życiu jest dla nas zaletą, może utrudniać szkolenie pupila. Już samo schylanie się do malca, by podać mu w nagrodę smaczek, to niezła gimnastyka. Trudniejsze jest też zachowanie kontaktu wzrokowego, na przykład gdy piesek ma iść przy nodze.
Warto więc, gdy tylko się da, "schodzić do parteru" i szkolić psa siedząc, kucając lub klęcząc, aby znajdować się na wysokości jego oczu. Będzie to pomocne również dlatego, że mniej się wtedy poruszamy, a małe psy są zwykle szczególnie wyczulone na każdy ruch. Unikajmy też brania psa na ręce, zwłaszcza podczas szkolenia. A gdy już naprawdę musimy, nie róbmy tego znienacka, lecz uprzedzajmy pieska ustalonym hasłem, np. "hopla" czy "do góry".
Psy małych ras są często bardzo pobudliwe. Łatwo się rozpraszają pod wpływem różnych bodźców w otoczeniu i trudno dłużej skupić na sobie ich uwagę. Dlatego podczas szkolenia przestrzegajmy kilku zasad.
- Ćwiczenie każdej nowej komendy zaczynajmy w znanym psu, spokojnym otoczeniu – w domu lub ewentualnie w ogrodzie. Dopiero gdy zwierzak perfekcyjnie opanuje zadanie, zacznijmy je powtarzać w terenie, wśród rozproszeń.
- Sesje ćwiczeniowe muszą być krótkie, najlepiej kilkuminutowe. Można je stopniowo nieco wydłużać, lecz i tak trzeba robić co parę minut przerwy, by psiak mógł się rozluźnić.
- Nie podnośmy głosu, nawet gdy tracimy cierpliwość. Małe psiaki są bardzo wrażliwe na wszelkie przejawy agresji – także z naszej strony. Mogą się przestraszyć, wycofać i nie być już zdolne do dalszych ćwiczeń. Gdy się denerwujemy, lepiej sobie zrobić przerwę.
- Nie powtarzajmy wiele razy komendy, jeśli psiak jej nie wykonuje. Nie ma to sensu, jedynie uczy go złego nawyku ignorowania naszych poleceń. Odpuśćmy, poćwiczmy coś innego. A do tamtej komendy powróćmy za jakiś czas – może z pyszniejszym smakołykiem?
Artykuł powstał we współpracy z marką Mr. Bandit.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
26.06.2024
Czego można nauczyć psa poprzez codzienną zabawę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak w prosty sposób możemy nauczyć psa najważniejszych komend? Dzięki tym sposobom zwierzak nie odróżni zabawy od szkolenia!
undefined
13.05.2024
Co robić, gdy pies ciągnie na smyczy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Co robić, aby spacer z wymarzonym psem nie przerodził się w nerwową szarpaninę? Jest na to parę sposobów.
undefined
06.05.2024
To wcale nie jest trudne! Jak nauczyć psa chodzenia bez smyczy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Spacer bez smyczy może być ogromną frajdą dla psa… Ale także wielkim niebezpieczeństwem! Jak nauczyć psa, by pilnował się podczas spaceru?
undefined