17.05.2019
Jakie psy najczęściej wykazują problemowe zachowania? Znamy wyniki najnowszych badań!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Aż 85% opiekunów psów twierdzi, że ich pies wykazuje problemowe zachowania. Co na temat problemów u psów mówią najnowsze badania?
fot. Shutterstock
Problemowe zachowania u domowych czworonogów przysparzają ich opiekunom wiele kłopotów. Do najczęstszych problemów psów należą agresja, lęki, niszczenie w domu pod nieobecność właściciela, szczekanie i skakanie na ludzi. Jakie psy najczęściej wykazują wymienione problemy i jakie są zależności między poszczególnymi zachowaniami?
Jak często u psów występują problemowe zachowania?
W 2019 roku amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań ankietowych, dotyczących problemowych zachowań u psów. W badaniu udział wzięło prawie 2,5 tysiąca opiekunów psów z różnych krajów świata – głównie USA (76%), ale także z Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii. Respondenci wypełnili ankietę łącznie dla 4 tysięcy posiadanych przez siebie psów. Dominującą w badaniu rasą psów były labradory (382 psy), następnie najliczniejsze były golden retrievery (138 psów), owczarki niemieckie (132 psy) i pudle (104 psy). W badaniu brali udział również opiekunowie mieszańców. Badane psy były najczęściej adoptowane (43%) lub kupione z hodowli (33%). 84% psów opisywanych w ankiecie było poddanych zabiegowi kastracji, a 85% suk było wysterylizowanych. Aż 85% opisywanych w odpowiedziach czworonogów wykazywało problemowe zachowania!
Jakie problemowe zachowania są najczęstsze u psów?
Do najczęstszych problemowych zachowań wykazywanych przez opisywane psy należały zachowania lękowe (aż 44% psów), agresja (30%) i skakanie na ludzi (28%). Pozostałe badane zachowania to nadmierne szczekanie, koprofagia, zachowania kompulsywne, załatwianie się w domu, tarzanie w nieczystościach, hiperaktywność, niszczycielstwo, ucieczki i odruchy kopulacyjne. Zachowania lękowe dotyczyły głównie lęku przed tłumem ludzi, dźwiękami, wizytą u weterynarza, burzą i zostawaniem samemu w domu. Agresja u psów skierowana była głównie wobec obcych psów mijanych na spacerach, drugiego psa w domu i obcych osób odwiedzających dom.
Jakie psy najczęściej wykazują zachowania problemowe?
Badanie wykazało, że problemowe zachowania występują z taką samą częstością wśród psów, co wśród suk. Jedynie odruchy kopulacyjne prezentowane były częściej przez psy płci męskiej. Według tego badania psy i suki poddane zabiegowi kastracji wykazywały więcej problemów niż czworonogi niepoddane takiej operacji. Bardziej skłonne do problemowych zachowań były także psy adoptowane – nie wiadomo jednak, czy było to spowodowane pobytem w schronisku, czy raczej zaistniałe wcześniej problemy psa były przyczyną jego oddania lub porzucenia, po czym psiak trafił do adopcji. W porównaniu z psami z adopcji i mieszańcami, psy rasowe i nabyte od hodowców dużo rzadziej wykazywały problemowe zachowania.
Należy jednak pamiętać, że to badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety. Dane przesłane przez opiekunów psów stanowią ich subiektywną opinię, a psy nie zostały przebadane przez żadnego specjalistę.
Pamiętaj – jeśli twój pies wykazuje zachowania problemowe, nie poddawaj się i nie porzucaj czworonoga! Każdy problem z psiakiem da się przepracować i rozwiązać w porozumieniu z odpowiednim trenerem lub behawiorystą. Oddając problemowego psa do schroniska bez próby podjęcia pracy z nim, wyrządzasz mu ogromną krzywdę. Takie psy mają znaczne problemy ze znalezieniem odpowiedniego domu, który sprosta zadaniu dodatkowo utrudnionemu przez pobyt psa w stresujących warunkach i izolacji. Natomiast jeśli właśnie sprawiłeś sobie szczeniaka, zadbaj o jego prawidłową socjalizację i już od pierwszych miesięcy przyłóż się do odpowiedzialnego wychowania psiaka!
Źródło: Dinwoodie, I. R., Dwyer, B., Zottola, V., Gleason, D., & Dodman, N. H. (2019). Demographics and Comorbidity of Behavior Problems in Dogs. Journal of Veterinary Behavior. doi:10.1016/j.jveb.2019.04.007
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined