Mój pies – bez smyczy i kagańca – rzucił się podczas spaceru na innego psa i poważnie go zranił
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pani Dorota pozwala swojemu psu na wiele. Puszcza go bez smyczy nie tylko w terenie miejskim, lecz także w lesie. Uważa, że zwierzę jest łagodne i nie skrzywdziłoby nawet muchy. Zaczęła się jednak zastanawiać – przez częste uwagi przechodniów – czy rzeczywiście dobrze postępuje. Co w momencie, gdyby wydarzył się wypadek – jej pies pogryzłby innego?
Fot. Shutterstock
Żuczek – czworonożny przyjaciel pani Doroty – ma pełną swobodę. Jednak tę swobodę kobiecie często wypominają mijający ją ludzie – złorzeczą i komentują, że pies powinien być prowadzony na smyczy, jak i nie w kagańcu. Niektórzy mówią jej, że w końcu zdarzy się wypadek. Pani Dorota zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości, czy dawać Żuczkowi na spacerach tyle wolności. Co w momencie, gdyby pies – bez smyczy i kagańca – rzucił się podczas spaceru na innego psa i poważnie go zranił? Jakie byłyby konsekwencje – głównie prawne?
Co w takiej sytuacji? Prawnik radzi:
Jeżeli pies Pani Doroty skrzywdzi innego psa będzie ona zobowiązana do naprawienia wynikłej szkody tj. np. zapłaty odszkodowania obejmującego koszty leczenia pogryzionego psa. Wynika to z przepisów Kodeksu Cywilnego, a dokładnie art. 431 który stanowi " Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy."
Gdyby pies pogryzł człowieka poza odpowiedzialnością cywilną, obejmującą odszkodowanie i zadośćuczynienie za krzywdę, bardzo prawdopodobna byłaby również odpowiedzialność karna. Gdyby ofiarę spotkało kalectwo, bądź w wyniku pogryzienia utraciłaby życie – nie można byłoby wykluczyć dla opiekuna psa, nawet kary pozbawienia wolności. Wówczas i konsekwencje finansowe mogłyby być bardzo daleko idące liczone np. w dziesiątkach tysięcy złotych.
Co do obowiązków związanych z trzymaniem psa podczas spacerów, przepisy prawa bardzo ogólnie obligują opiekunów do zachowania ostrożności. Będą one różne, w zależności od gatunku zwierzęcia i niebezpieczeństwa jakie może ono stworzyć. Nie ma odgórnego nakazu zakładania psom smyczy czy kagańca. Taki obowiązek mogą jedna wprowadzać uchwały Rady Miasta. Jest zatem możliwe, że osoby zwracające Pani Dorocie uwagę, mają rację. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby przenalizować właściwe akty prawa miejscowego.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce
Powstała w 1864 roku organizacja jest drugą tego typu na świecie. Działa na terenie całej Polski – ma niemal 90 jednostek terenowych obejmujących różne regiony. Celem TOZ jest wsparcie zwierząt w potrzebie – objęcie ich ochroną i opieką. Organizacja stale edukuje na temat właściwego stosunku do zwierząt, poszanowania ich. Działa na rzecz ich humanitarnego traktowania. Ideą jest zapewnienie im dobrobytu. Stara się kształtować w ludziach prozwierzęce instynkty. Dodatkowo działa na rzecz ochrony środowiska.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce doprowadziło do uchwalenia Ustawy o Ochronie Zwierząt z 21 sierpnia 1997 a także jej nowelizacji w 2022 roku.
Cykl porad prawnych powstaje przy współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami i adwokatem Pawłem Matyją.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined