14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
fot. Shutterstock
Psy źle znoszą wysokie temperatury, dlatego ważne jest by stworzyć im odpowiednie warunki i nie dopuścić do przegrzania się. Dowiedz się, jak właściwie dbać o psa w trakcie upału.
Jak pies się schładza
Psy radzą sobie z wysokimi temperaturami o wiele gorzej niż ludzie. Gruczoły potowe mają na łapach, a ich powierzchnia jest zbyt mała, by skutecznie odprowadzić nadmiar ciepła. Psy najszybciej schładzają się przez “ziajanie” (dyszenie), ale nawet krótki spacer lub zabawa na zewnątrz, może doprowadzić do przegrzania, a w konsekwencji do udaru cieplnego.
Na wysokie temperatury najbardziej wrażliwe są psy ras brachycefalicznych, u których budowa czaszki utrudnia efektywne ziajanie oraz psy o ciemnym umaszczeniu – one wymagają szczególnej uwagi.
W trakcie upałów zadbaj o psa w domu
Ochrona psa przed wysokimi temperaturami powinna zacząć się już w domu. Upewnij się, że legowisko twojego pupila nie znajduje się w miejscu nasłonecznionym. Jeśli tak, przenieś je do mniej nagrzanego pokoju. Daj mu również możliwość wejścia do pomieszczeń wyłożonych kafelkami (łazienka, kuchnia). W trakcie upału Twój pies z przyjemnością położy się na chłodnych płytkach. Pamiętaj o pozostawieniu psu świeżej, chłodnej wody. Aby woda nie nagrzewała się zbyt szybko możesz skorzystać z misek chłodzących, które utrzymują wodę i pożywienie w przyjemnej temperaturze i dłużej zachowują ich świeżość.
Jak dbać o psa w trakcie upału w ogrodzie
Jeśli twój pies większość czasu spędza w ogrodzie lub na balkonie zadbaj o to, by przebywał w miejscu zacienionym i przewiewnym. Absolutnie niedopuszczalne jest pozostawianie psa w słońcu. Buda/kojec powinny być osłonięte, by nie nagrzewały się zbytnio. Jeśli pies lubi wychodzić na balkon, zostaw otwarte drzwi do mieszkania, żeby w każdej chwili mógł wejść do środka. Pamiętaj o misce ze świeżą i chłodną wodą i o tym, by jedzenia i picia nie zostawiać w nasłonecznionym miejscu. Psom spędzającym czas na zewnątrz ulgę w trakcie upałów przyniosą maty chłodzące lub nawet niewielki basen wypełniony wodą.
Chroń psa przed upałem na spacerze
W upalne dni odradza się wyprowadzania psa na spacer w najcieplejszej porze dnia. Nawet krótkie wyjście może się dla niego źle skończyć. Najlepiej spacerować z psem wczesnym rankiem i późnym popołudniem, gdy temperatury są niższe. Unikaj też chodzenia z psem po nagrzanej powierzchni np. asfalcie czy betonowym chodniku. Gorący asfalt może poparzyć opuszki łap psa. Zdecydowanie lepsze będą spacery po trawie, lub w lesie w cieniu.
W upalne dni możesz zadbać o łapy psa stosując odpowiednie maści, kremy i balsamy, które stworzą na nich warstwę ochronną. Na spacer zabieraj butelkę z wodą, by pies mógł się napić. Wodą możesz także polać mu łapy oraz delikatnie skropić głowę i pysk, by trochę go odświeżyć. W gorące dni długie spacery zamień na krótkie przechadzki i zrezygnuj z uprawiania sportów z psem, by dodatkowo go nie męczyć.
Ochrona psa przed upałem w trakcie podróży
Podczas podróży w upalny dzień, pies powinien czuć się w samochodzie dobrze i komfortowo. Nie ustawiaj klimatyzacji na zbyt niską temperaturę, a do środka możesz zabrać dla niego matę chłodzącą. W podróż zawsze zabieraj ze sobą wodę, by pies mógł się napić w trakcie postoju. Pamiętaj – nigdy nie zostawiaj psa w zamkniętym samochodzie w gorące dni!
Te akcesoria chłodzące mogą ci pomóc
Warto korzystać z najróżniejszych akcesoriów chłodzących dla psa dostępnych w sklepach zoologicznych. Możesz kupić dla psa kamizelki i bandamki chłodzące, będą idealne w trakcie spacerów. Maty chłodzące i ręczniki chłodzące sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i w domu, pozwolą psu szybciej wyrównać temperaturę ciała. Miski chłodzące to także świetne rozwiązanie. Utrzymują świeżość i przyjemną temperaturę wody i jedzenia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.01.2025
Ludzkie leki dla psa. Jakie lekarstwa z naszej apteczki możemy podać psu?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdarza się, że pies zachoruje nagle, a w pobliżu nie będzie żadnego gabinetu weterynaryjnego. Czy któreś z leków z ludzkiej apteczki można podać zwierzakowi, nie ryzykując, że bardziej mu zaszkodzą?
undefined
23.01.2025
Zerwany pazur u psa. Jak pomóc psu, który urwał sobie pazur?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zerwany pazur u psa wiąże się z dotkliwym bólem i obfitym krwawieniem… Jak poradzić sobie ze złamanym lub całkowicie wyrwanym psim pazurem?
undefined
16.01.2025
Czy należy głaskać psa przed wyjściem z domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ignorować psa czy wylewnie się z nim żegnać i go głaskać? Co jest lepsze dla zwierzaka, który spędzi w domu kilka samotnych godzin? Uczeni próbowali się tego dowiedzieć.
undefined