08.02.2022
Jak często kąpać psa? Kiedy codzienne mycie to konieczność?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Codziennie, raz w tygodniu, raz na miesiąc, jak najrzadziej czy może wcale? Jak często kąpać psa, by mu nie zaszkodzić?
fot. Shutterstock
Chyba wszyscy opiekunowie psów chcieliby, by ich pupile były zawsze piękne, pachnące i gładkie. Jednak czworonogi mają zupełnie inne zdanie na ten temat… Uwielbiają biegać po błocie, kąpać się w kałużach, a nawet tarzać w odchodach… Takiego psiaka mało kto chciałby głaskać, a tym bardziej wpuścić na kanapę czy na łóżko! Sprawa z utrzymaniem go w czystości komplikuje się dodatkowo przez krążące w internecie informacje, według których nie powinno się kąpać zwierzaka częściej niż kilka razy w roku… Czy nadmierne mycie czworonoga faktycznie może mu zaszkodzić? I jak często kąpać psa w zależności od rodzaju jego sierści oraz w przypadku problemów skórnych?
Jak często kąpać psa? Czy nadmierna pielęgnacja może mu zaszkodzić?
Każdy opiekun zainteresowany zdrowiem swojego podopiecznego spotkał się pewnie ze stwierdzeniem, że zbyt częste kąpanie psa może prowadzić do nadmiernego przesuszenia sierści i skóry, a w konsekwencji także do łupieżu i świądu. Regularne mycie miałoby również naruszać naturalną barierę składającą się z łoju wydzielanego przez skórę czworonoga i chroniącą naskórek przed nadmiernym wysuszeniem, bakteriami i innymi patogenami. Nie zawsze jednak będzie to prawdą!
Kontakt z czystą wodą z kranu nie będzie szkodliwy dla zdrowej skóry zwierzęcia. Samo przepłukiwanie psa w wannie nie powinno więc wywołać u niego łupieżu ani problemów skórnych. Oczywiście, jeśli po takim zamoczeniu dokładnie pupila osuszymy. To, co może negatywnie wpływać na sierść i skórę psa, to nieodpowiednio dobrane kosmetyki. To właśnie zawarte w nich środki myjące zmywają ze skóry ochronną warstwę łoju, doprowadzając do jej przesuszenia, podrażnień i łupieżu. Częste kąpanie psa w tanich szamponach dostępnych w zwykłych sklepach zoologicznych faktycznie może zaszkodzić tkance skórnej i sierści psiaka.
Chcąc zadbać o zdrowie czworonoga, powinniśmy zdecydować się na zakup kosmetyków groomerskich zawierających wyłącznie naturalne, łagodne środki myjące o pH odpowiednim dla skóry psa. Szampon i odżywka dla zwierzaka powinny być dostosowane do jego rodzaju sierści, a także do wrażliwości jego skóry i ewentualnych problemów zdrowotnych. Dzięki temu nawet kąpiąc psa codziennie nie będziemy musieli obawiać się o łupież czy przesuszenie sierści. Wręcz przeciwnie – stosowanie odpowiednich wysokojakościowych produktów może znacząco poprawić nawilżenie tkanki skórnej czworonoga i złagodzić problemy dermatologiczne. Czy oznacza to, że psa możemy kąpać tak często, jak mamy na to ochotę?
Jak często kąpać psa?
Nawet używając najlepszych szamponów i odżywek nie powinniśmy kąpać psa częściej, niż jest to konieczne. Zmywanie naturalnego psiego zapachu może sprawić zwierzakowi dyskomfort i znacząco utrudnić komunikację z innymi psami przy pomocy feromonów. Zdarza się bowiem, że obce czworonogi traktują świeżo umytego osobnika jako podejrzanego i niezrozumiałego, co może prowadzić do spięć i niepotrzebnych konfliktów. Trzeba także pamiętać, że kąpiel to dla wielu zwierzaków duży stres, którego lepiej unikać. Dlatego odpowiedź na pytanie „jak często kąpać psa” jest zawsze jedna: jak najrzadziej! Istnieje jednak kilka sytuacji, w których wykąpanie go będzie absolutną koniecznością…
Gdy pies wytarza się w nieczystościach
Resztki padliny, odchody innych zwierząt czy błotna stęchlizna oblepiająca psią sierść nie tylko wprawiają nas w obrzydzenie, lecz także mogą zaszkodzić zwierzakowi, który zacznie się wylizywać! Dlatego każdy psiak po takich spacerowych przygodach powinien jak najszybciej trafić do wanny. Umorusanego pupila możemy bez problemu umyć nawet wtedy, gdy odbył podobną kąpiel poprzedniego dnia. Należy tylko pamiętać, by dokładnie go osuszyć… i zapobiec kolejnej takie wpadce!
Gdy pies ma problemy skórne
Grzybica skórna, nużyca czy atopowe pchle zapalenie skóry to przypadłości, przy których regularne lecznicze kąpiele mogą być niezbędne. W przypadku niektórych chorób skóry zwierzak powinien być kąpany przez kilka tygodni nawet codziennie. Szampony dermatologiczne są na szczęście łagodne i nie powodują podrażnień.
Gdy szykujemy psa na wystawę
Wystawy psów rządzą się swoimi prawami. Prezentowany na nich zwierzak musi wykazać się nie tylko nienaganną sylwetką i chodem, lecz także piękną fryzurą o odpowiednim blasku i kształcie. Wielu opiekunów psów wystawowych spędza więc sporo czasu na kąpaniu, strzyżeniu, czesaniu i suszeniu swoich pupili tak, by prezentowały się wyjątkowo dobrze na tle konkurencji. Oczywiście nie wszystkie rasy psów będą wymagać tak skomplikowanych zabiegów przed pokazaniem się na ringu. Owczarkom niemieckim, labradorom czy malamutom wystarczy jedynie odświeżająca kąpiel i niewielka korekta sierści przy łapach lub uszach. Jednak niektóre rasy o bujnej, efektownej okrywie włosowej (yorki, maltańczyki, pomeraniany) będą potrzebować sporo uwagi przed wystawą!
Jak często kąpać psa, gdy mamy alergię?
Niektóre osoby z alergią na psy nie potrafią odmówić sobie towarzystwa domowego czworonoga. Muszą jednak dołożyć wszelkich starań, by wyeliminować jak najwięcej alergenów ze swojego otoczenia. Regularne kąpanie zwierzaka to oprócz częstego odkurzania i prania pościeli jedno z najważniejszych zaleceń dla osób reagujących na psi alergen.
Co oprócz kąpieli?
Już wiesz, jak często kąpać psa. Jednak mycie zwierzaka za pomocą odpowiednich dla niego szamponów to nie jedyny sposób, w jaki możemy zadbać o jego sierść i skórę. Co jeszcze można zrobić, by psiak roznosił po domu mniej sierści, nie kołtunił się tak szybko i był bardziej odporny na problemy skórne?
Regularne wyczesywanie sierści
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinien wykonywać codziennie każdy opiekun, jest czesanie psa. Regularne wyczesywanie pozwoli nie tylko na oczyszczenie psiej sierści z zabrudzeń, lecz także na usunięcie martwego włosa i kołtunów oraz zapewnienie skórze lepszego dostępu do powietrza. Ponadto wyczesywanie psa poprawi ukrwienie jego tkanki skórnej poprzez delikatny masaż. Szczotki, trymery i zgrzebła powinny być dopasowane do rodzaju sierści i wielkości czworonoga.
Dieta na zdrową skórę i piękną sierść
Zdrowie skóry i wygląd sierści można wspomóc także przy pomocy diety. Zbilansowana karma o dużej zawartości mięsa zapewni czworonogowi odpowiednią dawkę białka, które stanowi główny budulec dla włosa. Dietę psiaka można uzupełniać również przeróżnymi dodatkami o prozdrowotnych właściwościach. Wśród suplementów na sierść i skórę najpopularniejszy i najskuteczniejszy jest olej z łososia. Bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 wzmocni skórę psa, zmniejszy jej stany zapalne i zaczerwienienia oraz pozwoli ograniczyć skórne objawy alergii pokarmowej. Dodatek oleju rybnego sprawi także, że sierść stanie się gładsza i mocniejsza, co znacznie ułatwi jej rozczesywanie. Kolejnym suplementem, jaki można wprowadzić do diety domowego czworonoga, są drożdże browarnicze. Suszone drożdże to źródło biotyny, cynku i witamin z grupy B, które pozytywnie oddziałują na skórę, sierść i odporność zwierzaka.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined