11.05.2020
Gdy pies ma alergię pokarmową… Czym karmić czworonożnego alergika?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Żywienie czworonożnego alergika z uczuleniem na pokarm często sprawia opiekunom nie lada problemy. Jak powinniśmy karmić psa z alergią pokarmową?
fot. Shutterstock
Opiekunowie czworonożnego alergika muszą często stoczyć ogromną walkę z przypadłością swojego pupila. Największy problem przy psiej alergii pokarmowej stwarza dobór właściwej karmy, która nie będzie wywoływać u zwierzaka przykrych objawów. Jak poradzić sobie z tym trudnym zadaniem i ulżyć cierpiącemu pupilowi?
Objawy alergii pokarmowej u psów
Biegunka i wymioty to nie jedyne objawy uczulenia na niektóre składniki pokarmu u psów. Uporczywy świąd, nawracające zapalenie uszu, zacieki pod oczami i problemy skórne to mniej oczywiste, choć równie częste dolegliwości u psów, które cierpią na alergie pokarmowe. Opiekunowie czworonogów mają nieraz trudność z powiązaniem takich problemów z dietą swojego pupila. Wszak wysypka czy problemy z oczami mogą mieć wiele innych przyczyn. Dolegliwości te są jednak równie uciążliwe dla psa, co problemy żołądkowe i nigdy nie należy ich ignorować. Niestety prawidłowe zdiagnozowanie alergii pokarmowej u psa bywa nieraz bardzo trudne, choć nie jest niemożliwe.
Czy jesteś opiekunem czworonożnego alergika?
Ustalenie przyczyn takich objawów u zwierzaka bywa problematyczne. Nawet jeśli podejrzewamy u naszego psiaka alergię pokarmową, prawidłowe jej zdiagnozowanie u weterynarza jest nieraz niemożliwe. Testy alergiczne wykonywane z krwi czy przeprowadzone na skórze psiaka dają często przekłamane wyniki, przez co na ich podstawie trudno jest ustalić, jakie pokarmy uczulają naszego pupila. Podawanie zwierzakowi leków sterydowych pozwala na zmniejszenie dotkliwych objawów, jednak nie niweluje ich przyczyny. Częste stosowanie sterydów może też odbić się negatywnie na całym zdrowiu psiaka. Jedyną metodą, która skutecznie uchroni pupila od problemów, jest wykluczenie innych chorób i dobranie odpowiedniej karmy, która będzie pozbawiona składników wywołujących u psa uczulenie.
Czym karmić czworonożnego alergika?
Poszukiwania odpowiedniej diety dla czworonożnego alergika należy zacząć od całkowitego zrezygnowania z dokarmiania psa resztkami ze stołu. Pozwoli to na ustalenie, czy winowajcą uczulenia jest karma, którą codziennie dostaje nasz pupil. Jeśli w ciągu kilkunastu dni problematyczne objawy nie ustąpią, konieczna będzie całkowita zmiana diety naszego podopiecznego. Należy jednak pamiętać, że nowa karma dla psa powinna być pełnoporcjowym, zbilansowanym produktem najwyższej jakości, który zapewni czworonogowi wszystkie potrzebne mu składniki pokarmowe. Nie zaleca się podawania psu z alergią pokarmową posiłków złożonych z samego ryżu i marchewki czy wyłącznie gotowanych podrobów. Takie postępowanie może doprowadzić psiaka do niedoborów składników pokarmowych, których skutki bywają naprawdę poważne.
Jedną z wysokiej jakości karm, która może przynieść ulgę cierpiącym na alergię pokarmową psom, jest Bozita Original wheat free. Ta sucha karma nie zawiera pszenicy – składnika, który często odpowiedzialny jest za objawy alergii u czworonogów. Oprócz odpowiedniego poziomu białka i tłuszczu zawiera ona także dodatek kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które poprawiają stan skóry czworonoga i zmniejszają objawy przeróżnych alergii. Natomiast w przypadku wyjątkowych wrażliwców sprawdzić się może monobiałkowa karma Bozita Lamb & Rice wheat free, która oprócz wyeliminowania ze składu pszenicy zawiera białko zwierzęce pochodzące wyłącznie z jagnięciny. Taka dieta będzie odpowiednia dla czworonożnego alergika uczulonego na więcej niż jeden składnik pokarmu – kurczaka, wołowinę czy nawet ryby. Karma ta także zawiera kwasy tłuszczowe o niezastąpionych, prozdrowotnych właściwościach.
Jak często zmieniać karmę psu z alergią pokarmową?
Wybrana dla psa karma powinna być stosowana przez minimum dwa tygodnie. Dzięki temu objawy alergii będą miały czas na stopniowe wyciszenie się. Jeśli tak się nie stanie, należy ponownie zmienić psią dietę, by w końcu, metodą prób i błędów, znaleźć odpowiedni dla czworonoga produkt. Warto także zapisywać sobie składniki testowanych karm i objawy, jakie widoczne są u karmionego nią czworonoga. Dzięki temu zorientowanie się, co naprawdę uczula naszego zwierzaka, będzie dużo szybsze i łatwiejsze. Jeśli karma, która nie powoduje u psa dalszych objawów alergii, jest produktem wysokiej jakości, nie warto jej zmieniać i ryzykować tym kolejnego nawrotu problemów. W przypadku, gdy zwierzak cierpi także na inne choroby, należy skonsultować się z weterynarzem lub psim dietetykiem. Dobierze on sposób żywienia dostosowany do przypadłości czworonoga.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined