21.10.2017
Top 5 ras do agility
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Oto rasy psów, z którymi najlepiej będzie się nam biegało po torze agility.
fot. Shutterstock
Co było pierwsze: jajko czy kura? Podobne pytanie można sobie zadać, gdy przyjdzie nam się zastanawiać nad rasami psów, które dobrze sprawdzają się na torach agility. Czy przeciętny właściciel odkrywający, że jego pies to kula energii, której trzeba zapewnić jakieś zajęcie, i trafiający do klubu sportowego, będzie miał tu głos decydujący, czy raczej posłuchamy doświadczonych zawodników agility planujących właśnie zakup nowego psa do wspólnych startów?
W agility na poziomie rekreacyjnym może się bawić niemal każdy człowiek z niemal każdym psem, pod warunkiem że zwierzak ma warunki fizyczne odpowiednie do uprawiania tej dyscypliny i że obojgu wizyty na torze sprawiają frajdę. Jednak ludzka natura taka już jest, że zazwyczaj chcemy się rozwijać, uczyć coraz więcej – no i ktoś, kto dzięki niedzielnej zabawie w agility połknął bakcyla tego sportu, zaczyna na ogół planować, że w przyszłości, kiedy w domu pojawi się kolejny pies, będzie rasy… no właśnie, takiej, która przy okazji ma duże szanse odnieść sukces na torze.
Rozmiar ma znaczenie – istnieją w tym sporcie klasy small (psy małe), medium (średnie) oraz large (duże) – rzeczywiście trochę nie fair byłoby ściganie się na jednym torze, z ustaloną jedną wysokością przeszkód, psów dość wysokich i zupełnych mikrusów. Przyjrzyjmy się więc psom różnej wielkości – zwolennicy wszystkich trzech klas znajdą tu rasę dla siebie.
Border collie
Nie wspomnieć o borderze w kontekście agility byłoby zbrodnią. To właśnie psy tej rasy zdominowały tory na świecie. Nic dziwnego – doskonałą pod względem użytkowym budowę łączą z szybkością i temperamentem. Na dodatek są inteligentne i lubią współpracować z ludźmi.
Wbrew pozorom jednak praca z border collie może nie być łatwa – ten pies wymaga przewodnika świadomego własnych zachowań i znającego własne ograniczenia. Błędy szkoleniowe w pracy z borderem mszczą się wyjątkowo silnie.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
- Wzrost: ok. 53 cm dla psa (suki mogą być nieco mniejsze)
- Budowa: pies mocny, ale nie ciężki, o tułowiu trochę dłuższym niż wysokość w kłębie, głębokiej klatce piersiowej, silnych łapach
- Sierść: włos okrywowy półdługi albo krótki, stosunkowo twardy i gęsty, z miękkim i gęstym podszerstkiem
- Umaszczenie: wszelkie maści dopuszczalne poza umaszczeniem z przewagą bieli
- Charakter: wytrzymały, a jednocześnie wrażliwy pies pracujący, wybitnie inteligentny, bystry, szybko reagujący, obdarzony dużym zmysłem obserwacji
Owczarek pirenejski
(a poil long – długowłosy oraz a face rase – o gładkiej kufie)
Nieustannie ruszający się pirenejczyk bywa u nas nazywany „pyrkiem”. Nie znosi bezczynności, jest dość lekko zbudowany i skoczny, słowem mocny kandydat na tor przeszkód.
Ten wrażliwy, nieco nieufny pies wymaga wyjątkowo starannej socjalizacji w młodości.
Przeczytaj więcej o owczarku pirenejskim długowłosym – KLIK!
- Wzrost: a poil long: psy 40-48 cm, suki 38-46 cm, a face rase: psy 40-54 cm, suki 40-52 cm
- Budowa: pies nieduży, umięśniony, o lekko opadającej linii grzbietu i mocnych, prostych, obficie owłosionych kończynach, a face rase ma trochę krótszy grzbiet niż a poil long
- Sierść: a poil long – długa lub półdługa, prosta albo lekko falista; u niektórych psów tworzy sznury zwane cadenettes; na pysku sierść krótsza i przylegająca; a face rase – na tułowiu włos najwyżej półdługi, na szyi i kłębie 6-7 cm
- Umaszczenie: płowe w różnych odcieniach, czasem płowe z ciemnymi końcówkami włosów, szare, arlekin, czarne, pręgowane
- Charakter: szczekliwy, towarzyski, bardzo uczuciowy, a na dodatek pracoholik
Owczarek australijski kelpie
Kolejny inteligentny pies zaganiający na torze agility. Bardzo lubi się uczyć i realizować postawione mu przez przewodnika zadania.
Choć miewa różne szalone pomysły (w australijskim buszu musi często pracować na własną łapę), jest psem dość stabilnym psychicznie, a jeśli był prawidłowo socjalizowany, nietrudno go prowadzić.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
- Wzrost: psy 46-51, suki 43-48 cm
- Budowa: pies o prostym, mocnym grzebiecie, dość długich, silnych kończynach, lekko wydłużonej sylwetce
- Sierść: twardy, przylegający, niezbyt długi (dłuższy na tylnych kończynach i szyi) włos okrywowy oraz podszerstek
- Umaszczenie: czarne, czarne podpalane, czerwone, czerwone podpalane, płowe, czekoladowe, błękitne
- Charakter: pies błyskawicznie reagujący, bystry, inteligentny, pełen energii, dość twardy
Pudel miniaturowy
Dla osób poszukujących psa do kategorii „small” to doskonały wybór. Pogodny, wesoły pudelek daje na torze dowody wyjątkowej dzielności. Osoby, które zwiodła wystawowa fryzura z pomponami, traktują psy tej rasy jak żywe zabawki – widok pudla szybko, czysto i sprawnie pokonującego tor agility każe zweryfikować to przekonanie.
Pudel to bystry, wrażliwy zwierzak, bardzo chętny do nauki i wykonywania zadań. W szkoleniu wymaga dużo motywacji i… uśmiechu.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
- Wzrost: 28-35 cm
- Budowa: proporcjonalnie zbudowany pies, elegancki w ruchu, o krótkim grzebiecie (sylwetka niemal wpisana w kwadrat), prostych kończynach i wysoko osadzonym ogonie
- Sierść: lokowata; obfita, o wełnistej strukturze, kędzierzawa, elastyczna
- Umaszczenie: czarne, białe, brązowe, srebrne, morelowe
- Charakter: wesoły, mało agresywny, wyjątkowo inteligentny pies do towarzystwa i do sportu, lekki i skoczny
Owczarek szetlandzki (sheltie)
Laicy na widok sheltie wołają zazwyczaj: o, miniaturka collie! Tymczasem jest to odrębna rasa małych owczarków wywodzących się z Wysp Szetlandzkich. Szetland niewielkie rozmiary nadrabia charakterem i ruchliwością.
Ma duży temperament – choć w obrębie rasy bywają w tym względzie spore różnice między poszczególnymi osobnikami. Pies ten kocha pracę i, co ważniejsze, kocha poczucie, że wykonuje ją dla swojego właściciela. Ten wrażliwy zwierzak źle znosi niedelikatne traktowanie.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
- Wzrost: psy 37 cm, suki 35,5 cm
- Budowa: harmonijna, pies nie może być ociężały czy krępy; grzbiet prosty, klatka piersiowa głęboka, kończyny proste, mocne
- Sierść: włos okrywowy długi, prosty i szorstki w dotyku; podszerstek krótki, miękki i gęsty; obfity kołnierz i kryza na szyi
- Umaszczenie: śniade, tricolor, niebieskie marmurkowe, rzadko bicolor (czarny z białym)
- Charakter: pies bystry, czujny, szybki, chętny do współpracy, wrażliwy, raczej uległy, bywa szczekliwy
Autor: Paulina Łukaszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined
18.04.2024
Psy podobne do niedźwiedzi. Poznaj 10 ras psów, które wyglądają jak misie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy podobne do niedźwiedzi? To możliwe, choć te gatunki w ogóle nie są spokrewnione! Istnieją jednak takie rasy, które są podobne do niedźwiedzi – zarówno tych dużych i groźnych, jak i mniejszych i raczej słodkich z wyglądu. Poznaj je!
undefined