18.04.2024
Psy podobne do niedźwiedzi. Poznaj 10 ras psów, które wyglądają jak misie
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy podobne do niedźwiedzi? To możliwe, choć te gatunki w ogóle nie są spokrewnione! Istnieją jednak takie rasy, które są podobne do niedźwiedzi – zarówno tych dużych i groźnych, jak i mniejszych i raczej słodkich z wyglądu. Poznaj je!
fot. Shutterstock
Psy podobne do niedźwiedzi mają grubą, puszystą sierść i imponująco duże łapy. Niektóre z wąskiego pyska przypominają grizzly, podczas gdy inne mają lekko zwężające się uszy, jak czarne niedźwiedzie. Uwzględniliśmy nawet jedną rasę psa, która wygląda jak pluszowy miś, ponieważ była zbyt urocza, by ją zignorować.
Niedźwiedzie i psy – czy coś je łączy?
Tak, i to całkiem sporo. Oba gatunki są rozwinięte, jeśli chodzi o umiejętności społeczne. Niedźwiedzie łączy w ramach rodziny silna więź i chętnie komunikują się na różne sposoby z innymi członkami grupy. Okazują sobie też czułość i chętnie bawią się w grupie. Jednocześnie oba gatunki mają mocno wyostrzony zmysł węchu i słyszą tony o podobnej częstotliwości. Każda rasa psa ma swoją osobowość i potrzeby i podobnie jest z podgatunkami niedźwiedzi, które różnią się między sobą cechami.
Na przykład niedźwiedzie grizzly potrzebują dużo przestrzeni i bywają niebezpieczne dla człowieka. Z kolei niedźwiedzie czarne są przyzwyczajone do przebywania na tych samych obszarach, co ludzie i na ogół są mniej agresywne. Niedźwiedzie i psy łączy też czasem… wygląd. Zwłaszcza u niektórych ras można się dopatrzyć podobnych elementów fizjonomii. Oto 10 ras, o których da się powiedzieć, że to psy podobne do niedźwiedzi.
1. Akita inu – pies podobny do niedźwiedzia
Akity to przedstawiciele japońskiej rasy, która znana jest przede wszystkim z lojalności wobec rodziny. Te psy są nieufne, a dodatkowo bardzo odważne, dlatego sprawdzają się w roli stróżów, choć zwykle są psami towarzyszącymi. Mają grubą sierść, która wizualnie zwiększa ich rozmiar, a także małe, trójkątne uszy, co przybliża je z wyglądu do niedźwiedzi.
2. Eurasier
Ta rasa szpica pochodzi od azjatyckich szpiców i innych, pokrewnych im ras. Jest dość młoda, bo powstała w XX wieku, i to w drugiej jego połowie. Psy dorastają do 60 cm w kłębie i mogą ważyć od 32 kg. Eurasiery są oddane rodzinie i lojalne, a przy tym ciche jak na szpice, ale jednocześnie czujne. Mają grubą, dwuwarstwową sierść, która wymaga regularnego czesania i upodabnia tę rasę do niedźwiedzi.
3. Owczarek kaukaski
Owczarki kaukaskie pochodzą z Kaukazu, gdzie ich grube „płaszcze” nie pozwalały im zamarznąć na śmierć w najzimniejszych rejonach ziemi. Zaokrąglone uszy i duża głowa owczarka kaukaskiego natychmiast przywołują na myśl niedźwiedzia. Takie skojarzenia powoduje też reakcja tego psa, gdy poczuje, że ktoś próbuje zaszkodzić jego rodzinie. Dlatego kaukazy to wspaniałe psy stróżujące.
4. Chow chow – pies podobny do niedźwiedzia
Nieco mniejszy „miś” starożytnej rasy pochodzącej z Chin. Nieco powściągliwy w okazywaniu uczuć, ma też w sobie coś z tajemniczości kota. Gdy ma białe umaszczenie, przypomina miniaturkę niedźwiedzia polarnego. Chociaż chow chow bywają uparte podczas szkolenia, kochają swoich ludzi i staną w ich obronie, jeśli poczują, że ktoś im zagraża.
5. Psy podobne do niedźwiedzi: cão da Serra da Estrela
Gdyby niedźwiedź i pies mieli dziecko, prawdopodobnie wyglądałoby jak cão da Serra da Estrela. Kluczem do wydobycia czułej, pełnej miłości natury tego szczeniaka jest wczesna socjalizacja i solidne szkolenie. W przeciwnym razie będziesz mieć w domu ogromne, niesforne stworzenie. Ogólnie rzecz biorąc, te psy uwielbiają przebywać w pobliżu swojej rodziny i są czujnymi stróżami w domu. Świetnie sprawdzają się również w rodzinie z dziećmi.
6. Psy podobne do niedźwiedzi: karelski pies na niedźwiedzie
Jeśli szukasz przyjaznego psa, który ma coś wspólnego z niedźwiedziem, wybierz… karelskiego psa na niedźwiedzie. To niezależne zwierzaki, które wyhodowano do polowania na grubą zwierzynę. Z postury same przypominają niedźwiedzie, które miały poskramiać. A ich czarno-białe umaszczenie nasuwa skojarzenia z pandą. Karelczyki na polowaniu są nieustraszone! Nie oczekuj od psa tej rasy zbyt dużo czułości, ale bądź pewien, że w razie potrzeby cię obroni.
7. Psy podobne do niedźwiedzi: leonberger
Wprawdzie wyhodowano go w Niemczech na podobieństwo lwa, ale wielu ludziom i tak bardziej przypomina niedźwiedzia. Leonberger to czuły, wrażliwy olbrzym. Jego bujna złotoczarna szata obficie linieje, ale urok tego zwierzaka rekompensuję tę niedogodność. Pamiętaj tylko o tym, że tak duże zwierzę szczególnie potrzebuje wczesnej socjalizacji i szkolenia.
8. Psy podobne do niedźwiedzi: nowofundland
Nowofundlandy mogą urosnąć większe niż najmniejszy, bardzo rzadki niedźwiedź – malajski (biruang). Sąsiedzi mogą też pomylić szczeniaka niufka kręcącego się po podwórku z małym niedźwiedziem brunatnym lub andoniedźwiedziem okularowym – w zależności od koloru sierści. Choć nie ma całkowicie białych nowofundlandów, łączy je z niedźwiedziami polarnymi miłość do wody. Nowofundlandy to czułe olbrzymy. Chociaż nie potrzebują mnóstwa miejsca do biegania, wpychanie niufka do małego mieszkania to zły pomysł – czułby się w nim jak niedźwiedź w klatce.
9. Psy podobne do niedźwiedzi: mastif tybetański
Mastif tybetański o złotym umaszczeniu może bardzo przypominać niedźwiedzia brunatnego o jaśniejszej sierści. Mastify tybetańskie to inteligentne, opiekuńcze psy, które zwykle nie mają nastroju na poznawanie nowych ludzi. Za to w domu bardzo lubią spędzać czas ze swoją rodziną. Szkolenie ich nie jest łatwe, ponieważ te niezależne psy mają własne zdanie na każdy temat.
10. Psy podobne do niedźwiedzi: cavapoo
Co otrzymasz, gdy połączysz cavalier king charles spaniela i pudla miniaturowego lub toy? Cavapoo, który wygląda jak pluszowy miś! Te przyjazne, urocze, przytulaśne psiaki dają szanse na posiadanie misia w bloku. Cavapoo na dodatek lubią się uczyć nowych rzeczy i wykonywać polecenia. Jeśli jesteś początkującym psiarzem, to idealny wybór.
źródło: https://www.purewow.com
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined
15.04.2024
Oto TOP 5 najbardziej chorowitych ras psów. Poznaj je!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Posiadanie psa to nie tylko wielka przyjemność, lecz także olbrzymia odpowiedzialność. Zwłaszcza jeśli pod opieką ma się czworonoga, który z natury jest bardziej podatny na choroby niż jego pozostali koledzy. Poznaj 5 ras psów, które należą do najbardziej chorowitych.
undefined
30.03.2024
Groźne rasy? Tych psów boją się weterynarze. Mocno się zdziwisz!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Groźne rasy – czy to tylko tych kilkanaście tych, na których posiadanie czy hodowlę trzeba uzyskać zezwolenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta? Okazuje się, że niektórzy weterynarze obawiają się całkiem innych czworonogów...
undefined