20.03.2024
Najpopularniejsze angielskie rasy psów – charakterystyka, ciekawostki i informacje
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Pod pojęciem angielskich ras psów kryją się wszystkie czworonogi wyhodowane na obszarze Wielkiej Brytanii, choć jest to pewne uproszczenie. Rasy psów z Anglii, ale również częściowo Walii czy Szkocji zaliczają się do tej właśnie grupy.
fot. Shutterstock
Angielskie rasy psów to głównie owczarki i teriery, ale z Wielkiej Brytanii wywodzi się kilkadziesiąt ras o różnorodnym wyglądzie i przeznaczeniu. Czy angielskie rasy psów wyróżniają się na tle innych? Co je charakteryzuje? A przede wszystkim – jakie są najpopularniejsze rasy, które należą do tej grupy?
Angielskie rasy psów i ich zadania
Przedstawicieli ras psów pochodzących z Anglii można spotkać na całym świecie. W Polsce szczególnym upodobaniem cieszą się niewielkich rozmiarów psy ozdobne oraz średniej wielkości retrievery. Jeśli planujesz zakup psa i zależy ci na rasie pochodzącej z Wielkiej Brytanii, to masz naprawdę duży wybór i z pewnością znajdziesz pasującego do twojego stylu życia pupila.
Najwięcej psów pochodzących z Anglii zakwalifikowano do grupy terierów, psów aportujących i spanieli oraz psów ozdobnych i do towarzystwa, ale to nie wszystko. Jeśli jesteś miłośnikiem molosów czy chartów to tak się składa, że kilka z tych grup FCI zaliczono właśnie do tej grupy.
Co warto wiedzieć na temat psów z Wysp Brytyjskich?
Psy hodowane na Wyspach Brytyjskich to bardzo często rasy użytkowe. Bardzo szybkie charty, psy myśliwskie charakteryzujące się niesamowitym węchem czy wytrzymałe teriery to zwierzęta wyselekcjonowane do pracy, często samodzielne i nieskore do wykonywania poleceń. Im bardziej użytkowa rasa, tym bardziej jej ułożenie będzie wymagało zaangażowania i cierpliwości.
Jak wybrać wymarzoną angielską rasę psa? Przede wszystkim musisz postawić na czworonoga, który będzie odpowiadał twojemu stylowi życia. Jeśli jesteś typem domatora, to wybór charta czy innego psa wymagającego dużej dawki ruchu będzie kompletnie nietrafiony. Tak samo, jeśli jesteś bardzo aktywny, lubisz długie górskie wędrówki oraz jazdę na rowerze – w tej sytuacji nie powinieneś się decydować na molosa czy psa rasy brachycefalicznej, czyli z płaską kufą. W dalszej części tekstu znajdziesz wykaz najpopularniejszych angielskich ras psów wraz z krótką charakterystyką, dzięki czemu łatwiej będzie ci podjąć decyzję.
Border collie, owczarek szkocki collie – owczarki wśród angielskich ras
Inteligentny border collie jest doskonale znany większości wielbicieli psów. Wszyscy wiedzą, że jest piekielnie szybki, robi sztuczki i wyróżnia się wyjątkową inteligencją. Za tym idzie jednak wymagający charakter, któremu niekoniecznie sprosta niedoświadczony opiekun psa. Border collie to pies idealny dla osób szukających zwierzaka sportowego i aktywnego, ale i gotowych poświęcić wychowaniu czworonoga długie godziny.
Owczarek szkocki collie w wersji długowłosej oraz smooth, czyli krótkowłosej, to kolejna rasa wywodząca się z Wielkiej Brytanii. To jednak nie jego imponujący, elegancki wygląd zdecydował o popularności, a książka „Lassie, wróć!” i jej ekranizacja. Owczarek szkocki to obecnie przede wszystkim pies towarzyszący, ale sprawdza się również w sportach. W wersji długowłosej wymaga regularnej pielęgnacji okrywy.
Innymi owczarkami wywodzącymi się z Wielkiej Brytanii są:
- bearded collie,
- owczarek staroangielski,
- owczarek szetlandzki,
- welsh corgi cardigan,
- welsh corgi pembroke.
Mastif angielski i inne molosy rodem z Wielkiej Brytanii
Mastify angielskie zaliczane są do dużych molosów, których waga może osiągnąć nawet do 120 kilogramów. Jest to jedna ze starszych ras, bo znana w Anglii od około 2 tysięcy lat. Pierwotnie hodowane były do walk jako psy pracujące w armii i polowań na niedźwiedzie. To bardzo inteligentne psy, mocno przywiązujące się do opiekuna. Są też świetnymi towarzyszami zabaw z małymi dziećmi, dzięki dużej dozie cierpliwości, którą zostały obdarzone.
Inne molosy z Anglii to:
Staffik, york, jack russell terrier i inne angielskie teriery
Psy rasy staffordshire bull terrier wykorzystywany był głównie do walk, ze względu na jego siłę i pewność siebie. Przedstawiciele tej rasy często myleni są z owianymi złą sławą american staffordshire terierami. Nieodpowiednio wychowywane mogą stać się agresywne i nieprzewidywalne, ale w dobrych rękach staffordshire bull terrier stanie się idealnym przyjacielem rodziny.
Z kolei york to miniaturowy pies, który osiąga do trzech kilogramów wagi. Jest stosunkowo młodą rasą w porównaniu z innymi, ponieważ powstała w XIX wieku, ale szybko zyskała popularność na całym świecie. Yorkshire terrier jest psem bardzo przyjaznym, ale nieufnym wobec obcych. Sierść yorka wymaga stałej pielęgnacji i musisz pamiętać też, że przedstawiciele tej rasy są bardzo delikatni ze względu na niewielkie rozmiary.
Wśród najpopularniejszych angielskich ras psów nie mogło zabraknąć jack russell terriera. Zwierzęta obdarzone są ogromnymi pokładami niespożytej energii, radosnym charakterem i niewyobrażalną wręcz kondycją. W 2000 roku wyodrębniony został przez hodowców także parson russell terrier charakteryzujący się wyższym wzrostem. Jack russell terrier to niewielkie zwierzę osiągające do 30 cm wysokości w kłębie.
Innymi przykładami terierów o angielskim pochodzeniu są:
- cairn terrier,
- dandie dinmont terrier,
- bedlington terrier,
- norfolk terrier,
- norwich terrier,
- terier szkocki,
- sealyham terrier,
- skye terrier,
- west highland white terrier,
- bullterrier i bulterier miniaturowy,
- english toy terrier,
- airedale terrier,
- border terrier,
- foksterier – szorstkowłosy i gładkowłosy,
- lakeland terrier,
- parson russell terrier,
- terier walijski.
Beagle, czyli psy gończe i pokrewne rasy
Beagle to rasa, która znana była już XIV wieku. Psy zostały wyselekcjonowane do polowań w sforze na małe zwierzęta, między innymi lisy i zające. Są to zwierzęta bardzo energiczne, kochające kontakt z człowiekiem. Opiekun tego czworonoga powinien mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, dla jego poprawnego rozwoju. Beagle cechuje łagodne usposobienie, dlatego często wybierane są na psy rodzinne.
Innymi angielskimi psami z tej grupy są:
- angielski foxhound,
- otterhound,
- harrier,
- basset hound.
Seter angielski, czyli wyżły w natarciu
Hodowlę tej angielskiej rasy psów ustabilizowano dopiero w XIX wieku. Psy używano do polowań na drobną zwierzynę, w szczególności ptaki. Setery angielskie zaliczane są do grupy wyżłów. Są średniej wielkości psami bardzo przyjaźnie nastawionymi do wszystkich ludzi, co sprawia, że nie nadają się na zwierzęta stróżujące.
Innymi wyżłami zaliczanymi do angielski ras są:
Cocker spaniel i labrador, czyli retrievery, aportery i płochacze
Cocker spaniel był swojego czasu bardzo popularny w Polsce, dlatego jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych angielskich ras psów. Został wyselekcjonowany w XIX wieku i służył myśliwym do wypłaszania ptaków. Wymaga regularnej dawki ruchu, ponieważ jest bardzo aktywnym czworonogiem. Uwielbiają różnego rodzaju zabawy polegające na szukaniu zdobyczy czy zabawki.
Labrador należy do grupy psów aportujących, chociaż w Polsce kojarzony jest raczej z przemiłym zwierzęciem do towarzystwa. Według wzorca powinien mierzyć nie więcej niż 57 centymetrów i osiągać wagę do 36 kilogramów. Niestety w Polsce bardzo łatwo zaobserwować psy bardzo otyłe, którym opiekunowie nie zapewnili wystarczającej dawki ruchu.
Do tej grupy angielskich ras zaliczają się również:
Cavalier king charles spaniel – grupa psów do towarzystwa
Swoją nazwę rasa zawdzięcza królowi Anglii Karolowi II, o którym krążyły plotki, że wolał zajmować się swoimi pupilami niż sprawami wagi państwowej. Cavaliery bardzo szybko się uczą, ale wymagają sporo uwagi i treningów dla prawidłowego rozwoju. Są to niewielkie zwierzęta osiągające do 35 centymetrów w kłębie i maksymalnie 9 kilogramów wagi.
Inną angielską rasą psów do towarzystwa jest krewniak opisywanego, czyli king charles spaniel.
Whippet – angielskie wyżły
Whippet jest jednym z mniejszych przedstawicieli wyżłów, a przy tym – jednym z popularniejszych psów z tej grupy. Niewielki, bardzo sprawny, przy wzroście w kłębie do 47 cm u suk i 51 cm u samców może ważyć od 7 do nawet 19 kg. Wszystko z uwagi na dużą różnicę między płciami – suczki z zasady są drobniejsze i lżejsze. Pierwotnie był to pies myśliwski, który polował tak wzrokiem, jak i węchem, dlatego te instynkty nadal w nim zostały. Musi o tym pamiętać opiekun, który zdecyduje się na tę rasę.
Innymi angielskimi rasami wyżłów są:
- greyhound,
- chart szkocki (deerhound).
Jak widać, angielskie ras psów stanowią spory odsetek w całej populacji psów rasowych. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek z opisanych psów, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego charakterem i zachowaniem typowym dla rasy.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined
18.04.2024
Psy podobne do niedźwiedzi. Poznaj 10 ras psów, które wyglądają jak misie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy podobne do niedźwiedzi? To możliwe, choć te gatunki w ogóle nie są spokrewnione! Istnieją jednak takie rasy, które są podobne do niedźwiedzi – zarówno tych dużych i groźnych, jak i mniejszych i raczej słodkich z wyglądu. Poznaj je!
undefined
15.04.2024
Oto TOP 5 najbardziej chorowitych ras psów. Poznaj je!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Posiadanie psa to nie tylko wielka przyjemność, lecz także olbrzymia odpowiedzialność. Zwłaszcza jeśli pod opieką ma się czworonoga, który z natury jest bardziej podatny na choroby niż jego pozostali koledzy. Poznaj 5 ras psów, które należą do najbardziej chorowitych.
undefined