14.01.2023
Cavapoo - charakter, wygląd, cena
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Cavapoo zwany także cavoodle to krzyżówka cavalier king charles spaniela i pudla. Czy cavapoo to rasa i gdzie można kupić takiego szczeniaka?
fot. Shutterstock
- Czy cavapoo to rasa?
- Wygląd i charakter cavapoo
- Zdrowie cavapoo
- Ile kosztuje szczeniak cavapoo?
- Gdzie kupić psa cavapoo?
Powstały w wyniku skrzyżowania cavalier king charles spaniela i pudla miniaturowego lub średniego. Pies cavapoo to kolejna hybryda, która zdobywa coraz większą popularność w Europie. Psy te wzbudzają jednak wiele kontrowersji zarówno wśród hodowców rasowych psów, jak i miłośników domowych czworonogów. Jaki jest cavapoo? Sprawdź, jaki charakter mają te psy, jak wyglądają i czy warto zapłacić niemałe pieniądze za szczeniaka!
Czy cavapoo to rasa?
Cavapoo nie jest rasą uznawaną przez FCI (ZKwP) ani inne międzynarodowe organizacje kynologiczne.
Według definicji rasa to grupa osobników, która ma wspólne pochodzenie i wykazuje charakterystyczne cechy mogące odróżnić je od pozostałych przedstawicieli tego samego gatunku. Szczeniaki danej rasy powinny więc mieć nie tylko udokumentowane pochodzenie, ale także powtarzalny charakter i wygląd. W świetle tej definicji cavapoo nie są rasą - w wyniku krzyżowania cavalier king charles spaniela i pudla rodzą się bowiem szczeniaki, które mogą znacząco różnić się do siebie maścią, rodzajem sierści, a nawet wielkością. W przypadku psów rasowych podtrzymaniu jednolitych cech rasy służą wystawy, których zadaniem jest eliminacja osobników nietypowych z dalszej hodowli. Cavapoo nie przechodzą takiej selekcji, co uniemożliwia stworzenie rasy.
Nie znaczy to jednak, ze cavapoo nigdy nie staną się rasą. Wiele uznawanych przez FCI i ZKwP ras powstało właśnie dzięki krzyżowaniu ze sobą przedstawicieli różnych ras - przykładem może być chociażby jamnik szorstkowłosy (połączenie jamnika gładkowłosego, dandie dinmont terriera i sznaucera miniaturowego), terier czeski (krzyżówka sealyham teriera i teriera szkockiego), czy australian silky terrier (powstały w wyniku krzyżówki teriera australijskiego z yorkshire terrierem). Hodowcy tych ras włożyli jednak wiele wysiłku w doskonalenie ich cech na przestrzeni lat. Jeśli cavapoo ma stać się rasą, czeka go jeszcze długa droga do oficjalnego uznania.
Wygląd i charakter cavapoo
Ze względu na brak obowiązującego wzorca cavapoo mogą znacząco różnić się pod względem wyglądu i charakteru. Uchodzą za niewielkie, urocze i przyjazne psiaki wyglądem przypominające pluszową maskotkę z loczkowaną sierścią jak u pudla. W miocie mogą jednak urodzić się także szczeniaki cavapoo z falistym, łaciatym włosem odziedziczonym po cavalierze i mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Niektóre psy mogą mieć skróconą kufę, okrągłą głowę i nieco wyłupiaste oczy, inne będą miały wydłużony i smukły pyszczek.
Charakter cavapoo również nie jest ujednolicony. Krzyżówka cavaliera i pudla często bywa spokojna, towarzyska, zrównoważona i nie potrzebuje zbyt dużej dawki aktywności fizycznej. Może być jednak także żywiołowa, aktywna, szczekliwa, uparta i bardzo wymagająca, Wśród psów cavapoo zdarzyć się mogą psy przyjazne, jak również lękliwe i reaktywne. Przyszły opiekun musi więc przygotować się na zapewnienie szczeniakowi odpowiedniej socjalizacji i szkolenia, które zmniejszy ryzyko problemów behawioralnych w późniejszym wieku psa. Dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z doświadczonym behawiorystą, który będzie potrafił wcześnie rozpoznać charakter szczeniaka cavapoo i udzielić praktycznych wskazówek dotyczących wychowania.
Zdrowie cavapoo
Mieszańce i kundelki uchodzą za psy zdrowsze, niż rasowe i często faktycznie jest to prawdą. Trzeba jednak pamiętać, że cavapoo to mieszaniec dwóch ras, które wcale nie uchodzą za najodporniejsze. Cavaliery bywają dość chorowite - często cierpią na choroby serca, oczu i układu nerwowego. Mogą więc przekazać potomstwu predyspozycje do problemów zdrowotnych. Wśród pudli również występują problemy z oczami, ujawnić się może także cukrzyca i padaczka. W przypadku tak młodej hybrydy, jak cavapoo, wciąż nie wiadomo, jakie jest ryzyko wystąpienia poszczególnych chorób. Możliwe, że krzyżowanie ras prowadzić będzie do powstawania nowych, nieznanych dotychczas mutacji.
Osoba chcąca kupić szczeniaka cavapoo powinna także pamiętać, że rodzice miotu wcale nie muszą być psami rasowymi, gdyż do ich rozmnażania poza hodowlą ZKwP nie jest potrzebny rodowód. Równie dobrze mogą być jedynie mieszańcami o podobnym wyglądzie. Mogą również pochodzić z pseudohodowli, w której nie zwraca się uwagi na stan zdrowia psów dopuszczonych do rozrodu. Dlatego przyszły opiekun cavapoo musi być przygotowany na każdą ewentualność. Niezbędne będzie regularne wykonywanie psu obszernych profilaktycznych badań przez całe jego życie.
Ile kosztuje szczeniak cavapoo?
Psie hybrydy stały się wyjątkowo modne, co znacząco wpływa na ich cenę. Szczeniak cavapoo może kosztować od 4 000 zł do nawet 8 000 zł. Tańsze psiaki z pewnością nie pochodzą ze zbyt dobrych warunków, jednak wysoka cena cavapoo również nie daje żadnej gwarancji, że maluch będzie zdrowy i zrównoważony. Kupując cavapoo należy także wziąć pod uwagę koszty jego miesięcznego utrzymania pamiętając, że krzyżówka może cierpieć na wiele poważnych chorób i wymagać kosztownego szkolenia u specjalisty.
Gdzie kupić psa cavapoo?
Osoba zainteresowana kupieniem szczeniaka cavapoo nie znajdzie żadnej hodowli zarejestrowanej w ZKwP ani FCI - organizacje te nie uznają bowiem istnienia takiej rasy. Sprawia to, że ryzyko natknięcia się na pseudohodowlę jest wyjątkowo wysokie. Szukając ogłoszeń sprzedaży cavapoo w internecie należy zwrócić szczególną uwagę na opis stanu zdrowia rodziców miotu. Przed zakupem szczeniaka warto także obejrzeć warunki, w jakich wychowują się szczenięta, poznać ich rodziców i ocenić ich charakter.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined
05.09.2024
Jak powinniśmy mówić do psa? Co najlepiej działa na twojego pupila?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Głos niski, normalny czy mówienie jak do dziecka? Naukowcy sprawdzili, jak najlepiej mówić do psa, by z uwagą nas słuchał!
undefined