24.05.2023
Najstarszy pies na świecie, Bobi, skończył 31 lat! Co jest sekretem jego długowieczności?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zastanawiasz się, ile żył najstarszy pies na świecie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj tajemnicę jego długowieczności. Niektórym szczęśliwcom udało się dostać na karty Księgi rekordów Guinnessa.
Fot.@Guinnesworldrecords/Twitter
Najstarszy pies na świecie mieszka w małej portugalskiej wsi. Bobi to portugalski pies stróżujący i przeżył średnią wieku dla swojej rasy ponad dwukrotnie. Z dalszej części tekstu poznasz tajemnicę jego długowieczności oraz innych rekordzistów z różnych zakątków ziemi.
Bobi – najstarszy pies na świecie
Bobi to portugalski pies stróżujący, który mając 30 lat i 266 dni trafił do księgi Guinnessa jako najstarszy żyjący pies na świecie. Średnia długość życia psa tej rasy to około czternastu lat. Jaka jest tajemnica długowieczności tego pupila?
Zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria. Opiekun czworonoga twierdzi, że dobre zdrowie Bobi zawdzięcza bardzo spokojnemu otoczeniu, w którym na co dzień przebywa. Nigdy nie był prowadzony na smyczy ani trzymany na łańcuchu, może swobodnie się przemieszczać po podwórku i okolicznych polach oraz lasach.
Bobi aktualnie nie jest już tak aktywny, jak kiedyś, a to za sprawą sędziwego wieku. Chodzenie sprawia mu więcej trudności, a w chłodniejsze dni jego ulubionym zajęciem jest drzemka w ciepłym miejscu. Czworonóg, jak zapewnia jego opiekun, nigdy nie jadł gotowej karmy dla zwierząt. Zawsze zjada to samo co ludzie, tylko bez przypraw.
Co jest tajemnicą wieku Bobiego?
Na początku maja 2023 roku Bobi skończył 31 lat. Portugalskim psiakiem zainteresowali się badacze z USA, chcący odkryć przyczyny jego długowieczności. Jedna z badaczek, Karin Becker, jest zdania, że taki wiek jest efektem żywienia. Gotowany specjalnie dla Bobiego pokarm jest pozbawiony konserwantów, przypraw, a także urozmaicony. Nie brakuje w nim m.in. kwasów tłuszczowych Omega-3.
Z kolei Peter Dobias jest zdania, że długowieczność psa ma swoje przyczyny w wielu czynnikach, m.in. niskim poziomie stresu. Bobi, choć przeszedł w 2018 roku udar, nadal czuje się dobrze. Jego opiekun zdradził, że w najbliższych tygodniach powinien dysponować wynikami badań genetycznych, którymi psiak został poddany.
Najstarszy pies świata – na drugim miejscu Bluey
Bluey był pupilem Australijczyka Lesa Halla i należał do rasy australian cattle dog. Całe życie pilnował owiec, aż do momentu, kiedy w wieku dwudziestu dziewięciu lat musiał zostać poddany eutanazji. Przeciętna długość życia przedstawicieli tej rasy to około trzynastu lat. Bluey także trafił do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarszy żyjący pies.
Psy, które żyły ponadprzeciętnie długo
- Chilla była mieszańcem labradora z australian cattle dogiem. Żyła podobno trzydzieści dwa lata, jednak jej wiek jest słabo udokumentowany i mało wiarygodny.
- Buksi to mieszaniec siberian husky, gdy miał dwadzieścia sześć lat, weterynarze dawali mu jeszcze około pięciu lat życia. Niestety zmarł w wieku dwudziestu siedmiu lat na chorobę serca.
- Spike to mieszaniec chihuahua także został wpisany do księgi rekordów Guinnessa i uznany został oficjalnie za najstarszego psa na świecie. Ten niewielkich rozmiarów mieszkaniec Ohio ma 23 lata.
- Pebbles to z kolei najstarsza suczka na świecie. Zmarła w październiku 2022 na kilka miesięcy przed swoimi 23 urodzinami.
Co zrobić, aby twój pupil żył jak najdłużej?
Jeśli mieszkasz w mieście, to z pewnością nie powinieneś zapewniać swojemu pupilowi takiej wolności, jaką cieszy się Bobi. Ludzkie jedzenie też nie jest najlepszym rozwiązaniem, chyba że znasz się naprawdę dobrze na psiej dietetyce i potrafisz odpowiednio zaplanować i suplementować swojemu pupilowi gotowane posiłki. W każdym innym przypadku powinieneś się zdać na jedną z wielu gotowych karm suchych lub mokrych.
Podczas wyboru odpowiedniego pożywienia dla swojego pupila sprawdź dokładnie opinie na temat producenta karmy oraz przeanalizuj jej skład. Najlepsze karmy mają w składzie około 80-90% zawartości mięsa. Najlepiej unikać pozycji, w składzie których znajdziesz zboża i inne wypełniacze.
Zadbaj o zdrowie podopiecznego
Nie mniej ważne niż żywienie jest zadbanie o odpowiednią opiekę medyczną dla podopiecznego. Stale obserwuj jego zachowanie, bo wtedy najłatwiej zauważyć odstępstwa od normy, które mogły zostać spowodowane przez chorobę. Pamiętaj o okresowych szczepieniach i badaniach kontrolnych krwi. Pamiętaj, że twój pies nie powie ci, kiedy będzie się źle czuł, a na wczesnym etapie możesz nie zauważyć żadnych objawów.
Jakie rasy żyją najdłużej?
Pomijając rasy obarczone wadami genetycznymi jak na przykład buldogi, to zasada jest taka, że im mniejszy pies, tym sędziwszego wieku może dożyć. Mały pies rasy english toy terrier czy chihuahua żyje średnio około 13-15 lat. Większy, jak na przykład owczarek niemiecki, żyje około 9-10 lat. Jak widzisz, jeśli chcesz, aby twój pupil mógł się cieszyć długim życiem, lepiej adoptować mniejszego osobnika ze schroniska.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined