25.04.2012
Wilczy apetyt
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zwyczaje żywieniowe wolnożyjących wilków, które osiem lat temu przybyły na tereny Niemiec Wschodnich z Polski, naukowcy przebadali po to, aby określić jakie zwierzęta stanowią pokarm wilków.
fot. Thinkstock
W 1990 r., gdy wytępiono prawie wszystkie wilki, w Niemczech uznano ten gatunek za chroniony, co pozwoliło powrócić wielu stadom. Z obawą przyjęli to mieszkańcy, szczególnie rolnicy i myśliwi. Zwyczaje żywieniowe wilków od dawna stanowią bowiem przedmiot legend i uprzedzeń – powszechnie uważa się, że atakują one ludzi i zabijają zwierzęta gospodarskie.
Naukowcy z Senckenberg Gesellschaft für Naturforschung przebadali ponad trzy tysiące próbek wilczego kału i ustalili dietę łużyckich wilków. Dzikie zwierzęta kopytne stanowią 96 proc., z czego najczęściej ofiarą padają sarny (50 proc.), a rzadziej jelenie i dziki (10 proc.). 3 proc. diety stanowią zające, a zwierzęta gospodarskie mniej niż 1 proc. Dla porównania w Polsce wilki żywią się głównie jeleniami, zapewne z powodu lepszych warunków do życia tych zwierząt. Zdaniem badaczy tak długo, jak liczba dzikich zwierząt będzie wystarczająca, wilki nie zmienią swoich upodobań i nie będą atakowały gospodarstw czy pasących się owiec.
Obecnie na terenie Niemiec Wschodnich przebywa dziewięć stad wilków, które opiekują się 34 młodymi. MU
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined
25.10.2024
Dzień Kundelka – to już dziś! Zobacz, jak go świętować
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dzień Kundelka obchodzimy właśnie dzisiaj! Jak uczcić to święto ze swoim nierasowym podopiecznym? Mamy na to kilka pomysłów!
undefined