Tak czuje się pies zostawiony na mrozie. Zobacz poruszający film

author-avatar.svg

Aleksandra Więcławska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Młoda, ładna blondynka miota się po małej, zamkniętej przestrzeni. Nie może wyjść. Jest jej zimno. Temperatura spada, robi się naprawę nie do wytrzymania.

Pies marznie przy budzie

Każdemu, kto ogląda ten film, serce pęka na widok zamarzającej dziewczyny. Dlaczego nie mamy takiego odruchu, gdy widzimy marznącego na łańcuchu psa?

Tak wygląda ostatni film wyprodukowany przez organizację prozwierzęcą PETA. Główną rolę zagrała w nim aktorka Laura Vandervoort. Ale „zagrała” to nie do końca dobre słowo, ponieważ kobieta naprawdę przebywała w przemysłowej zamrażarce, w której panowała bardzo niska temperatura.

Co czuła? Ból, panikę, lęk. Dokładnie te same uczucia towarzyszą psom, które przebywają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu na łańcuchu. Choć, przypomnijmy, w Polsce jest to zabronione – prawo nakazuje spuszczanie czworonogów z uwięzi co 12 godzin, ale w praktyce nie wszyscy stosują się do tych przepisów. Może dlatego, że właściwie nikt ich nie egzekwuje.

Laura Vandervoort nie była skazana na mróz w nieskończoność. Gdy nie dawała już rady, wyszła z zamrażarki. W -18 stopniach wytrzymała tylko 20 minut! Ale psy przebywające stale na dworze nie mają takiej możliwości. Marzną przez wiele dni, tygodni, miesięcy… Czasem nie mają żadnego schronienia przez zimnem, wiatrem i śniegiem. Przez swoich właścicieli bywają zapomniane, zupełnie nikt się nimi nie interesuje. A fakty są proste – gdy jest zbyt zimno dla człowieka, by przebywać długo na dworze, jest i za zimno dla psa.

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Szkoda tylko, że człowiek, zamiast tę przyjaźń odwzajemniać, jest dla psa katem.

Pierwsza publikacja: 26.04.2022

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Aleksandra Więcławska

Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.

Zobacz powiązane artykuły

Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!

Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!

agresywny pies się nie zmieni

undefined

Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.

Pimpek do adopcji

undefined

Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!

gdzie zgłaszać bezdomne psy

undefined

null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata psów!

Zapisz się